Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 28 listopada 2014, 19:01

no nieee, pewnie nieee :)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez robert03 » 29 listopada 2014, 10:35

Luk napisał(a):Jeśli chodzi o pobór energii elektrycznej... tu u mnie takie wyszły wyniki z tej strony -


Ciekawe zestawienie.
Rozbawiła mnie a jednocześnie zaskoczyła prądożerność zmywarki do naczyń. Tak zachwalane i "proekologiczne" urządzenie pozwalające podobno obniżyć rachunki za wodę.... dziękuję bardzo. Wolę zapłacic za wodę bo z pewnością w ten sposób mniej szkodzę środowisku niż wypalalać kilowatogodziny prądu który powstaje z węgla... :-).
Komputer za 51 PLN/miesiąc jak najbardziej...
Mój z monitorem zużywa okolo 120W ( w tym monitor 55W)

Jeżeli przechodzisz ze zwykłych żarówek, lub z halogenowych na LED'y to z pewnością oszczędność zauważysz. Natomiast gdybyś używał świetlówek liniowych i kompaktowych to już takiej oszczędności nie będzie przy przejściu na LED'y bo moce źródeł są porównywalne.

Moje gospodarstwo domowe zuzywa około 5-6 kWh/doba. U Ciebie jest 2x więcej :-).
Mój wynik to zmierzony przez licznik z którego płacę rachunki więc jest to rzeczywiste zużycie. Od kilku lat systematycznie spisuję zużycie z licznika i zapisuję w arkuszu kalkulacyjnym :-).. ot takie hobby :-) To samo robię z gazem wodą ciepłą i zimną :-).
Też mi kiedyś wyszło że warto używac świetlówek a nie żarówek i od 8 lat to z zadowoleniem czynię :-).
To samo robię z gazem woda ciepłą i zimną :-).
Ostatnio edytowano 29 listopada 2014, 10:45 przez robert03, łącznie edytowano 1 raz
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Lampy LED

Postprzez Watt » 29 listopada 2014, 10:41

Czy jakiś Lumenix to znana i ceniona marka :?: Nie sądzę. I informacja na opakowaniu jest taka, że Ra dochodzi do 80%, więc może być 75 albo mniej :roll: Szkoda oczu na takie światło :geek: Zielony zafarb w tych lampach świadczy tylko o tym ,że dioda jest badziewna :roll:
Jestem zadowolony z tych LEDów, mama też, tata też. Tylko Wy nie :P Jakbyście zobaczyli je na żywo te pewnie powiedzielibyście: "O! nie świecą tak tragicznie!"...

Na żywo pewnie jest jeszcze gorzej :mrgreen: Jeśli te diody świecą na żółtawy kolorek, to czuję się jakbym doświetlał się żółtymi żarówkami samochodowymi :lol:
Watt
 

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 29 listopada 2014, 10:43

Robert,
wyliczyłem jeszcze raz na tym kalkulatorze poboru energii, tym razem dokładniej:

Obrazek

Teraz te wyniki są już bardziej realne. Czy zmywarka faktycznie tyle zużywa jeśli chodzi 1 godzinę dziennie przy mocy 2800W?
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 29 listopada 2014, 10:47

Luk napisał(a):
Jestem zadowolony z tych LEDów, mama też, tata też. Tylko Wy nie :P Jakbyście zobaczyli je na żywo te pewnie powiedzielibyście: "O! nie świecą tak tragicznie!"...


wiesz, mi osobiście nie podobają się LEDy tak czy owak i nawet gdyby mi ktoś za darmo sprezentował, to bym do domu czegoś takiego nie wsadził
ja się tylko pytałem, jakie były przesłanki takiej "modernizacji" i- z tego co czytam-chodziło tylko i wyłącznie o mniejsze rachunki za prąd. no bo trudno zaryzykować stwierdzenie ,że poprawiła się jakość światła, skoro wcześniej były halogeny czy żarówki
teraz tylko pytanie , czy i kiedy to się zwróci (pomijając aspekt jakości tego światła i czy owe lampki faktycznie będą świecić te magiczne 30.000 h lub więcej )
Ostatnio edytowano 29 listopada 2014, 20:32 przez toomm40, łącznie edytowano 1 raz
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez robert03 » 29 listopada 2014, 10:48

Luk napisał(a):Czy zmywarka faktycznie tyle zużywa jeśli chodzi 1 godzinę dziennie przy mocy 2800W?



Jeżeli chodzi godzinę dziennie to zużywa ci ponad 2 kWh / doba. To jest moim zdaniem masakra... :-) To nawet czajnikiem nie jesteś w stanie tego nakręcić. Chyba że gotowałbyś wodę 2 godziny dziennie :-)
Ale...
To jest trochę przejkłamanie bo ta zmywarka w praktyce zapewne cały czas tyle prądu nie pobiera. Tak samo jest z pralką. Maksymalny pobór energii przez pralke jest wtedy kiedy jest włączona grzałka a to nie tra przez cały okres prania. W zmywarce pewnie jest podobnie. Pobór duży jest podczas grzania wody.

Najlepiej spisz sobie stan licznika dziś i za kilka dni. Zobaczysz ile rzeczywiście kWh dziennie zużywasz.
Komputer napewno nie pobiera 300W. 300W to maksymalne obciązenie jakim można obciążyć zasilacz. Najlepiej to wszystko zmierzyć. Na tabliczkach urządzeń są podawane wartości maksymalne lub uśrednione.
Ostatnio edytowano 29 listopada 2014, 10:56 przez robert03, łącznie edytowano 2 razy
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 29 listopada 2014, 10:51

toomm40 napisał(a):teraz tylko pytanie , czy u kiedy to się zwróci (pomijając aspekt jakości tego światła i czy owe lampki faktycznie będą świecić te magiczne 30.000 h lub więcej )


No w tym kalkulatorze zużycia prądu wyszło mi, że teraz niby mają pobierać tyle energii, że będę płacić za LEDy 5w (cztery sztuki umieszczone w moim pokoju) 1,75 zł miesięcznie. A jak miałem zwykłe żarówki 40 lub 50W to koszt pewnie by wynosił 11,75 zł miesięcznie. Więc na jeden miesiąc jest to już 10zł oszczędności za jedno pomieszczenie.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 29 listopada 2014, 10:55

robert03 napisał(a):
Luk napisał(a):Czy zmywarka faktycznie tyle zużywa jeśli chodzi 1 godzinę dziennie przy mocy 2800W?



Jeżeli chodzi godzinę dziennie to zużywa ci ponad 2 kWh / doba. To jest moim zdaniem masakra... :-) To nawet czajnikiem nie jesteś w stanie tego nakręcić.

no ale te 2 kW prądu to jest jakieś 1,20 zł .... więc albo zapłacisz , albo trzeba zakasać rękawy i umyć gary ręcznie ;)

:arrow: Luk, a wyłączasz na noc wszystkie urządzenia w stanie czuwania ? może na tym by warto zaoszczędzić ?
warto by też zadać sobie trud i pomierzyć , czy deklarowany pobór mocy na opakowaniu pokrywa sie z rzeczywistym. kiedyś podobne problemy miały kompakty wszelkiej niezidentyfikowanej maści i produkcji(Bemko, Apollo, brilum, Kanlux i Zext i inne)-na opakowaniu pobierały np. 7 watt , a w rzeczywistości 17 watt
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez robert03 » 29 listopada 2014, 11:12

Te lampki 30 000 h świecić napewno nie będą. Trzymam kciuki żeby wytrzymały rok. Ja niestety mam negatywne doświadczenia jeśli chodzi o trwałość takich urządzeń. Wierzę jednak że być może teraz są lepsze i trwalsze niż rok-dwa temu.
Ale patrząc z innej strony: 5W = 350 lm. Do jakich pomieszczeń zastosować tak słabe źródło ? Ja mam w lampce nocnej świetlówkę kompaktową 5W = 280 lm. Więc jedynie tam to się nadaje. Do oświetlenia ogólnego dla mnie to zdecydowanie za mało... Do oświetlenie ogólnego to tak z 500lm/źródło conajmniej powinno być i wtedy ilość źródeł / potrzeby oświetlenia.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 29 listopada 2014, 11:21

ja jestem zdania, że -jesli chcemy normalnie i porządnie żyć , mieć w domu jasno i komfortowo i jeśli chcemy korzystać ze zbawczej roli np.zmywarki, to musimy za to zapłacić i potraktować to jako normalne koszty życia, a nie upatrywać w każdym odbiorniku prądu złodzieja, który pobiera dużo za dużo - już z definicji.
dlatego moim zdaniem oLEDowanie całej chałupy mija się z jakimkolwiek celem. LEDy są jeszcze niedopracowane, mają moim zdaniem więcej wad niż zalet, a podawane na nich parametry rozmijają się z prawdą . poza tym straszą swoim wyglądem .nadają się dobrze do oświetlenia ulic, w latarkach , lampkach rowerowych , oświetleniu przeszkodowym, w motoryzacji. i w tych dziedzinach powinno być ich miejsce-przynajmniej na razie .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości