Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Watt » 15 kwietnia 2015, 21:29

Jest tylko jeden problem, jak się w tym oczku po pół roku świecenia nie przegrzeje, to będzie cud ;)
Watt
 

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez amisiek » 15 kwietnia 2015, 21:45

Watt napisał(a):Jest tylko jeden problem, jak się w tym oczku po pół roku świecenia nie przegrzeje, to będzie cud ;)

Źle to rozumiesz (o ile w ogóle rozumiesz). To będzie znaczyło nie cud, ale dobrą konstrukcję. Zamiennik 10W halogena to 2W w jednej diodzie, także jeśli wybierzesz coś, co ma sensowny radiator i nie gotuje się przy użyciu, to będzie świeciło długo, dłużej od świetlówki kompaktowej.

Jak długo będziesz jeszcze wstawiał komentarze na temat przepalania diodek? Aż dostaniesz bana na jakiś czas?

To jest i była prawda w badziewnych źródłach, tak samo, jak w najtańszych świetlówkach kompaktowych, które zdychają zanim paragon wyblaknie.

=> Jacekk, zobacz to widmo
Obrazek
To jest świetlówka kompaktowa POLUX barwa biała ciepła. Na ulicach jest lepsze światło z MH lub diod od tego, co ludzie w domach mają! Świetlówki kompaktowe o takim widmie powinny być zakazane i niezwłocznie wycofane ze sprzedaży.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Watt » 15 kwietnia 2015, 21:47

Nie sądzę, żeby najtańsze (i niestety najpopularniejsze) LEEdy w plastikowych obudowach miały lepsze widmo i większą trwałość niż świetlówka kompaktowa ;)
Watt
 

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez jacekk » 15 kwietnia 2015, 21:51

To Ciebie rozczaruje, świeci już chyba półtora roku świecąc po ładnych kilka godzin dziennie, na dodatek koło kuchni więc i czasem ma nieco pary, czasem ma cieplej niż ustawa przewiduje ;) Tyle że to nie kosztowało czterypiędziesiąt w chińczyku ;) Jeszcze żaden led mi nie padł, czego nie mogę powiedzieć o kompaktach. Tak czy inaczej na siebie zarobił przez ten czas, więc jak by nawet padł to bez wahania bym użył znowu tego samego patentu.


Nie wiem jak najtańsze, bo takich w zasadzie nie mam (poza tymi filamentami) ale sredni led zdecydowanie wygrywa widmem. Zresztą sprawdź, zrobić prymitywny spektroskop można w 20 minut.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Lampka » 15 kwietnia 2015, 22:00

Akurat Polux jest jest jeszcze najgorszy pod względem barwy, choć ten rozkład barw nie wygląda najciekawiej. Sprawdź lepiej jak będzie się to prezentowało z Apollem :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez jacekk » 15 kwietnia 2015, 22:09

Apollo mam tyko żarówkę świeczkę ;) Właśnie "przeleciałem" po świecidełkach i niektóre spiralki wyglądają ciut lepiej, bardziej ciągłe widmo w czerwieni. Ale niestety każda ma poszarpane widmo poniżej, w zasadzie to jest kilka prążków tylko. A led... mam 4 rodzaje i wszystkie mają widmo w zasadzie ciągłe. I co Ty na to? :mrgreen: :mrgreen: Dodam że świetlówki liniowe 8XX wypadają pod tym względem lepiej niż kompakt. Już wiem czemu mnie czasem głowa boli.... Kompakty są fuj, ale tu gdzie trzeba więcej światła w normalnej oprawie niestety pozostać muszą, przynajmniej do czasu kiedy ledy zaczną normalniej wyglądać.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez MercuryFenix » 15 kwietnia 2015, 22:11

Watt napisał(a):Nie sądzę, żeby najtańsze (i niestety najpopularniejsze) LEEdy w plastikowych obudowach miały lepsze widmo i większą trwałość niż świetlówka kompaktowa ;)

Niestety ale też Cię rozczaruję.
Jak my kupujemy LEDy to patrzymy na parametry, jaki i czy w ogóle jest radiator. A nie bierzemy markową LED (markowa to nie Ikea) :mrgreen: która kosztuje 5 dych, i zamykamy w zamkniętej oprawie żeby ją smażyć.
Każdy kto tak robi nie zna się na oświetleniu i nie ma co nikomu zarzucać bo nie każdy musi być Asem w każdej dziedzinie. Co jak co ale żeby coś ocenić trzeba tego używać w sposób do tego przeznaczony. Tak jakbym kupił rower, wykręcił mu koła i narzekał że nie jeździ potem wygłaszał swoją opinie że rowery to złom i że hulajnogi są najlepsze bo tak. Ty oceniając LED przeoczyłeś że brak Ci podstawowej wiedzy na ich temat, i popierasz to wszystko Twoją niewiedzą (ta zjarana po miesiacu lampa) bo nie potrafisz ich odpowiednio użyć.
Ja się staram już nie wypowiadać w temacie LED ale twoje niektóre posty zmuszają mnie do wypowiedzenia się co sądze.
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Lampka » 15 kwietnia 2015, 22:14

Zdaje się, że nie ma co sugerować się, że barwa 8xx w kompaktach to standard. Tak było z pewnością przy markowych wersjach Philips, czy Osram starszej daty, gdzie parametry te byly dokładnie określone w katalogach (zwykle było to Ra 82 dla barwy 827). Kompakty takie jak Apollo (świecące różowawą barwą) mogą mieć barwę na poziomie 527, coś mniej więcej jak stare T12 Polampu czy Razno.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez amisiek » 15 kwietnia 2015, 22:15

Odniosę się do tego, co (znowu!) napisał Watt.

Najtańsze ... sprawa względna. Oto jedna z najtańszych lamp diodowych. Koszt poniżej 10zł sztuka. Ma takie widmo:
Obrazek
Jeśli to wg ciebie jest gorsze widmo od świetlówki kompaktowej (każdej, poza Narva BioVital i amerykańską Sylvania Full Spectrum), to znaczy, że należy ci się urlop od postów za radykalne zaniżanie poziomu merytorycznego forum. Niemal identyczne widmo (może nawet lepsze, bo mniejszy dołek na zielonej) mają lampy LED GU10 o mocy około 4W, które kupiłem w Ikei. Cały czas rozmawiamy o lampkach w cenie poniżej 30zł sztuka (przykład Ikea LEDARE GU10 4W, 200lm, Ra>85, 19,90zł, ciągłe widmo, z niewielkim spadkiem na zieleni jak na spektrogramie wyżej). To jest cena lepszej świetlówki kompaktowej.

Odnośnie do trwałości - jedna z tych sztuk COB biedronkowych świeci od listopada 24/7 i strumień nic nie spadł (przynajmniej mój luksomierz nie pokazuje zmiany), dwie pozostałe z Ikei są od grudnia, świecą całą noc i efekt taki sam (odczyt się nie zmienia).
Zatem najpierw się zastanów, a potem pisz. Mam nadzieję, że wyrażam się jasno.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez trojmiejski » 15 kwietnia 2015, 22:15

Co się spodziewać po chińczykach, chociaż porządne rury liniowe mają lepsze spektrum niż kompakty, to chińska liniówka będzie po tych samych pieniądzach co kompakty. Ostatnio widziałem ciepłobiałą 18W Oxylight, wytwarzała światło okrutnie obrzydliwe i świeciła ogólnie słabo.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości