Taśma LED CRI 96 - ocena

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 2 lutego 2015, 23:01

amisiek napisał(a):Ja też takie źródełko chcę. Trzonek obojętny. Ba, jest nawet rura T12 20W 950 i to o sprawności lepszej niż TELAMy (minimalnie mniejszy strumień od popularnej 765 POLAMu) a jakość porównywalna z Graphicą. Jestem przekonany, że to będzie na oko jaśniejsze od świetlówki 8xx.


To jaki masz problem? Kilka kliknięć, i przed końcem tygodnia kurier przychodzi do domu. Oczywiście najpierw zbierasz zamówienia od innych ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2015, 23:07

To co Panowie? Robimy zrzutę? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 2 lutego 2015, 23:10

Powiem tak: gdyby zamiast USD było PLN... Alee, coś na próbę przygarnę, jeśli będziecie zamawiać ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 2 lutego 2015, 23:12

Rolka słabszej taśmy ~80pln/m, lepszej ~160zł/m
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 2 lutego 2015, 23:23

Poniżej 2 m taśmy nie schodzę, a to już ponad trzy stówki. Tej słabszej nie ma co brać, bo jest o ponad połowę droższa, a ta, od której zaczął się ten wątek ma do tego o połowę wyższą sprawność, przy zbliżonym CRI i R9.

Jak już, to bym wypróbował tą "ledówkę" w barwie 4000K
http://store.yujiintl.com/collections/a ... sphor-blub

Albo tą:
http://store.yujiintl.com/collections/a ... d-bulb-10w

Tak swoją drogą, to zauważyłeś, że diodki luzem wychodzą znacznie drożej, niż gotowa taśma? ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez litak1 » 2 lutego 2015, 23:29

Tak patrzę na te teoretyczne wyliczenia i.... ok tylko dlaczego kolega nie uwzględnia zużywania się również po stronie osprzętu led, chipy które również zawierają luminofor gorszy lub lepszy obniżając z biegiem czasu swoją sprawność oraz pewnie jakość światła, zasilacz który w tym przypadku akurat nie posiada najwyższej sprawności, zawiera elementy mechaniczne (wentylator) najbardziej podatne na uszkodzenia oraz nieszczęsne kondensatory elektrolityczne których czas pracy w urządzeniach impulsowych jest nader niski, a współczynnik MTBF> 700.000h w tym zasilaczu wywołuje u mnie uśmiech i przypomina mi te same lub nawet wyższe współczynniki dla dysków twardych :lol:. Wreszcie sama taśma niby sprawność duża, ale czy aby nie byłaby większa gdyby inaczej nimi sterować np w sposób prądowy a nie napięciem 12V jak w zamierzchłej technologii halogenów. Wypadłby szereg rezystorów dopasowujących na taśmie i podniosło by to jeszcze sprawność- to akurat w taśmach mnie razi ale w innych technologiach jest ok. Jeśli dyskutujemy powinniśmy zawsze brać wady i zalety obu porównywanych technologii
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 2 lutego 2015, 23:59

Wg danych, które posiadamy o tej taśmie, jej trwałość do utraty 30% strumienia to 200 000h, czyli 45 lat po 12 h dziennie - co jest możliwe przy mocnych diodach wysterowanych małym prądem i odpowiednim chłodzeniu. Aluminiowy profil LED zapewnia o niebo lepsze chłodzenie LEDów, niż jest to w ogóle możliwe do zrobienia w tradycyjnej "żarówce" - mamy ok. 100 cm^2/ W strat diody. Zauważ, że rozważane tutaj czasy są o ok. 2 rzędy wielkości mniejsze, niż teoretyczna żywotność taśmy. Do zasilania taśmy prze z taki czas potrzebne by były pewnie przynajmniej 4 zasilacze, bo jakoś nie wierzę, że któryś wytrzyma więcej, niż 50 000h - no chyba, że któryś z nich postanowi na koniec swojego żywota "strzelić wysokim napięciem" w taśmę, i zabrać ją ze sobą ;) Ale dławiki, kondensatory i TUZe do MH też nie są wieczne, a tutaj porównujemy opłacalność dla krótkookresowej eksploatacji.

Nim zaczniesz wyśmiewać MTBF, to dowiedz się, co właściwie znaczy ten parametr. Podpowiedź: nie mówi nic o żywotności.

Masz jak najbardziej rację, że ograniczanie rezystorami prądu LEDów w taśmach jest zazwyczaj skrajnie nieekonomiczne - mamy zasilanie 12V, trzy diody w szeregu o Vf < 3V, zatem na rezystorach tracimy ok. 30% mocy. Tutaj jednak mamy 8 diod w szeregu, więc sytuacja wygląda "trochę" inaczej:

Napięcie zasilania taśmy: 24V
Napięcie zasilania diody: 2,85V
Liczba diod w szerego: 8
Napięcie na szeregu diod: 22,8V
Napięcie tracone na rezystorze: 1,2V
Sprawność stabilizacji prądu: 95%

Jak zatem chciałbyś lepiej ten prąd stabilizować? Źródło prądowe daje Ci tylko stałość prądu w pewnym zakresie napięć zasilających.

Nie zawsze jest sens stosowania jakichś wymyślnych metod zasilania, często zwykły rezystor czy stabilizator liniowy da Ci lepszą sprawność, niż nawet najlepsza przetwornica. Mam np. latarkę na 10x AMC7135 (stabilizatory liniowe 380 mA), i średnia sprawność takiego zasilania w całym zakresie napięć akumulatora (4,2-2,7 V) to ponad 90%.

Sorry, ale niecałe 2000h to wytrzyma nawet najgorszy zasilacz, a w razie czego masz gwarancję, do tego po 16000h utrata strumienia diody prawdopodobnie będzie jeszcze nawet niemierzalna. Choćbyś LEDy z całym osprzętem wymieniał co 5000h, to i tak będą się opłacały.

Załóżmy, że w MH co 16 kh wymieniasz lampę, w LEDach po tym czasie wymieniasz zasilacz - zmienia to coś w obliczeniach?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez litak1 » 3 lutego 2015, 00:28

Tak wyśmiewam parametr MTBF bo to parametr dla teoretyków i mówi bardzo dużo o żywotności. Poza tym ja nie neguję twoich obliczeń, jak napisałem na wstępie mojego poprzedniego posta i nikt tutaj nie będzie robił bezsensownych batalii o opłacalności technologii led bo jest niepodważalna i przyszłościowa. Napisałem go niejako w celu uzupełnienia informacji, które powinny tam również się znaleźć, rzekomo prosiłeś o komentarz a teraz odbierasz to jako atak , poza tym , nikt nijak nie zbadał 200000 godzin na tych ledkach jak sam piszesz to teoria. Poczekamy 45 lat zobaczymy ;) Odnośnie stabilizacji prądu źródło prądowe jest najlepszym rozwiązaniem dla Led- racja daje mi ono stałość w pewnym zakresie i w takim zakresie łączymy diody szeregowo-równolegle, aby napięcie dla nich i dla sprawności źródła było optymalne. To rozwiązanie jest najprostsze z najlepszych. Dla pasków 24V dopasowanie jest sprawniejsze, ale większość taśm mamy na 12 V
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 3 lutego 2015, 00:41

Sorry, nie odebrałem tego jako atak, tylko bardziej jako niekonstruktywną krytykę. Z tego, co widzę, to się bardzo pomyliłem, za co przepraszam.

Nie ma znaczenia, czy owy LED wytrzyma 200 000h, czy 50 000h, bo nim ten czas upłynie, to już dawno zostaną wymienione na nowsze, sprawniejsze, o lepszym świetle i przynoszące kolejne oszczędności. Także wg błędem jest nie tyle nieuwzględnianie wymienionych przez Kolegę czynników, co niewyjaśnienie, dlaczego uwzględnianie ich jest nieistotne i bez wpływu na rozważania.

Załóżmy, że MTBF zwykłej żarówki to 10 000h, a żywotność to 1000h - widzisz tu jakąś sprzeczność? MTBF mówi Ci tylko o tym, że jak masz 1000 nowych żarówek, to średnio co 10h któraś powinna się przepalić, nic więcej.

Co do zasilania, to uzupełniłem swój poprzedni post w trakcie pisania Twojego - rzuć na to okiem, i się odnieś.

@ KaszeL
Całkiem serio można by zebrać jakieś zamówienie. W porównaniu ze zwykłym halogenem 28 W:
Ta zwraca się po ok. 4000h
http://store.yujiintl.com/collections/a ... sphor-blub
A ta po ok. 6000h
http://store.yujiintl.com/collections/a ... d-bulb-10w

Myślę, że porównywać do niczego innego nie ma sensu - kompakty nie mają startu, a BioVital jest w podobnej cenie, przy niższej sprawności i jakości światła.

Tania taśma led jest wg mnie nieopłacalna, a droga to nie moja półka cenowa, z kolei moje świetlówki mają się dobrze, więc też nie potrzebuję - ale jakbyście je przetestowali, to by było fajnie ;) Może jeszcze któryś z Kolegów kochających T12 i szukający lepszego światła w tym rozmiarze się zainteresuje, mimo że to nie jest prawdziwa świetlówka ;) Chociaż, Ty przecież bierzesz 10 naświetlaczy za 5000 zł, więc nie zrobi Ci większej różnicy, czy ktoś się dorzuci do przesyłki :P
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez litak1 » 3 lutego 2015, 01:39

W paskach led mamy sprawność tak jak wyliczyłeś 95% już w głównym elemencie świecącym, w taśmach na 12 volt sprawność elementu świecącego będzie koło 90%, w technologiach z źródłem prądowym na tym poziomie nie mamy jeszcze żadnych strat, tutaj widzę różnicę, bo do tego dochodzi w jednym przypadku jeszcze zasilacz, w drugim przetwornica, które też mają jakieś tam podobne sprawności. A przecież źródła prądowe z napięciami wyższymi są bardzo sprawne tym sprawniejsze im wyższe napięcie dają przy danym prądzie,i nie zawsze muszą stosować tutaj przetwornice. Skoro już mówimy o paskach led (lub o samych chipach)to producentom najłatwiej pisze się o nich jako bardzo trwałych i sprawnych bo nikt nie uwzględnia trwałości zasilacza (ani jego sprawności),oraz nie wspomina tutaj o chłodzeniu diodek, które to jest niejako kluczem trwałości . Ma tylko być napięcie (w przypadku chipów prąd) i temperatura złącza, którą tak trudno praktycznie osiągnąć. Więc jeżeli walczymy o każdy lumen z wata to poco tracić to niepotrzebnie. Odnośnie zaś żarówek i tego teoretycznego MTBF, to która żarówka będzie praktycznie trwalsza w jakiejś skali czasowej, ta która ma 10000h MTBF czy ta która ma rząd wielkości godzin więcej.
Teraz zauważyłem tajemnicę dobrego CRI dla tych LED o których tutaj piszemy - użyto fioletowych diod pompujących a nie tak jak wszędzie niebieskich, przez co nie ma charakterystycznej "dziury ledowej" w obrębie koloru niebieskiego tylko wycięta jest we fiolecie a tam już nie jest tak istotne, gdyż w tym obrębie następuje już naturalny spadek , sprytne rozwiązanie. Pewno niedługo będzie więcej diod z tym nowym luminoforem. Zapewne dlatego nie mają w swojej ofercie zimnych 6500K lamp, bo w nich mogłoby już braknąć światła fioletowego i spadło by im CRI
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości