LED filament

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: LED filament

Postprzez MRP200 » 20 marca 2016, 00:59

Podobną LED Filament, ale na trzonek E27 zainstalowałem w oprawie downlight, która oświetla mi klatkę schodową w domu. Zobaczymy jak długo wytrzyma. Poprzednie kompakty z zimnym zapłonem wytrzymały dość długo, ale w końcu pojedynczo padły. Do tego zamiennika żarówek, można by mieć tylko jedno zastrzeżenie. Barwa, bo to raptem 2700 K, ale da się przeżyć. Bo w końcu pracowni malarskiej tam otwierał nie będę, a po pstryknięciu włącznikiem chcę mieś jasno, żeby czasami się nie wyrżnąć na schodach.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: LED filament

Postprzez famabud » 20 marca 2016, 11:56

Nawet Osram już robi te źródełka. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: LED filament

Postprzez latarnik » 23 listopada 2016, 21:42

Ostatnio zaryzykowałem i kupiłem parę chińskich LED filamentów o mocy 6W. Świecą przyjemnie, aczkolwiek mają nieco niskie Ra, tak 80%. Światła tyle, co z żarówki 50 - 60W. Ciekawe jak będzie z żywotnością, nie wiem czy ciepło może się z nich w ogóle wydostać, skoro się w ogóle nie grzeją w czasie pracy. :) Ale są naprawdę ładne!

Obrazek

Obrazek
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 24 listopada 2016, 21:53

Filamenty godnie zastępują klasyczne żarówki, coraz częściej widuję je w różnych miejscach w akcji ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED filament

Postprzez qba » 24 listopada 2016, 23:52

I światło też podobne do żarówkowego, bez różowego zafarbu. One chyba są chłodzone w środku jakąś mieszaniną gazów.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: LED filament

Postprzez slaweklampy » 25 listopada 2016, 16:10

Szkoda tylko że tego typu źródła światła trudno dostać na mniejsze napięcia zasilania.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: LED filament

Postprzez MRP200 » 25 listopada 2016, 23:38

qba napisał(a):I światło też podobne do żarówkowego, bez różowego zafarbu. One chyba są chłodzone w środku jakąś mieszaniną gazów.

Możliwe, że bańka jest wypełniona wodorem. Ten gaz ma najlepsze przewodnictwo cieplne. Dawniej stosowany był w oporowych stabilizatorach prądu - bareterach, jednak elementy te dawno wyszły z użycia. Wybuchu nie ma się co obawiać, bo czysty wodór nie wybucha, a w samej bańce jest go na tyle mało, że w razie rozszczelnienia, też nie ma się czego obawiać.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: LED filament

Postprzez Lampka » 26 listopada 2016, 03:25

Tak samo są chłodzone polskie ledy Philipsa. Jest tam odpowiedni gaz, zamiast radiatora.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED filament

Postprzez FOX » 26 listopada 2016, 14:26

w Przypadku lamp Philipsa zdaje to doskonale egzamin. Takiego LEDa mam od około roku wręconego na schodach, świeci się przez całą noc w zamkniętej oprawie i sprawuje się świetnie.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: LED filament

Postprzez litak1 » 26 listopada 2016, 16:08

MRP200 napisał(a):
qba napisał(a):I światło też podobne do żarówkowego, bez różowego zafarbu. One chyba są chłodzone w środku jakąś mieszaniną gazów.

Możliwe, że bańka jest wypełniona wodorem. Ten gaz ma najlepsze przewodnictwo cieplne. Dawniej stosowany był w oporowych stabilizatorach prądu - bareterach, jednak elementy te dawno wyszły z użycia. Wybuchu nie ma się co obawiać, bo czysty wodór nie wybucha, a w samej bańce jest go na tyle mało, że w razie rozszczelnienia, też nie ma się czego obawiać.

Jednak wodór uznano za zbyt niebezpieczny przy np awaryjnym pęknięciu bańki, mógłby się zapalić z hukiem (jak to wodór) ;) Philips stosuje mieszankę helowo-tlenową w proporcjach 80-20%
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość