Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez amisiek » 28 września 2016, 18:07

Wśród supermarketowych lampek LED przeważają konstrukcje z diodami o CRI rzędu 80. Nawet takie diody zapewniają całkiem niezłą jakość światła, daleko poza zasięgiem większości świetlówek kompaktowych i rur T8 (z bardzo nielicznymi wyjątkami klasy Philips TL-D 90 DeLuxe i TL-D 90 Graphica, Osram T8 Deluxe i T8 Color Proof, Sylvania Colorproof).
Są jednak lampy diodowe, które wg producenta mają CRI>90 (i naprawdę mają takie parametry), a przy tym łączą to z całkiem solidnym strumieniem świetlnym. Taką lampą jest Ledare *) LED 22W sprzedawana w Ikei.

Obrazek
powiedzmy to otwarcie - małe toto nie jest

Obrazek

Ta lampa ma 82 lm/W sprawności systemowej (lm zmierzone z lampy podzielić przez W pobierane z sieci 230V). Po odliczeniu strat na matowy klosz i strat na zasilaniu można wnioskować, że producent zastosował bardzo dobre diody o wydajności rzędu 100lm/W przy CRI>90, CCT 2700K.

Obrazek

Wkręcamy do półotwartej oprawy
Obrazek

Niestety tu jest poważny problem - lampa się bardzo nagrzewa. W takiej oprawie jak wyżej szybko nagrzewa się do temperatury rzędu 80 stopni:
Obrazek
Mam wrażenie, że w czasie od wyłączenia i wykręcenia jeszcze się trochę ostudziła, także spodziewałbym się temperatury rzędu 85 stopni na zewnątrz. A to nie wróży dobrze trwałości stosowanych tam diod i zasilacza.

Po odpaleniu w oprawie bez klosza (tak, wiem, wygląda obskurnie)
Obrazek
temperatura dochodzi do 74 stopni.

Cokolwiek by mówić, strumień jest imponujący jak na pojedyncze takie źródło, światło widziane przez matowy klosz jest nie do odróżnienia od żarowego, na pierwszy rzut oka ciężko to odróżnić nawet na spektroskopie (100% ciągłe widmo, minimalnie słabsza zieleń od żarówki, widzialny pik niebieski). Koszt poniżej 60zł.

Cóż, CDM-T 35W/930 ze starszej serii prawdopodobnie wyleci, w to miejsce wkręcę tę bombę diodową. Te diody dają lepszą jakość światła przy niemal identycznym strumieniu.

*) ledare - po szwedzku lider.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez trojmiejski » 28 września 2016, 18:37

Współczynnik lm/W imponujący, kompakt 23W daje ~1500lm
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez Utilizer » 28 września 2016, 18:46

Bardzo polecam całą serię LEDARE ;) Jak już wcześniej wspominałem używam w łazience dwóch sztuk 13W 1000lm CRI 87 ze starszej generacji. Świecą w zamkniętym hermetycznym plafonie od ponad roku i nic złego się z nimi nie dzieje chociaż fakycznie nagrzewają się nieźle ;)

Od żarówki jednak rozróżniam :lol: (a może nie :?: ślepy test by się przydał)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez amisiek » 28 września 2016, 19:06

Umieść za matową szybą, by nie odróżniać po kształcie i jaskrawości źródła. Według mnie dobre lampki diodowe są już teraz równoważnym zamiennikiem żarówki pod względem jakości światła, a także jego strumienia (umówmy się - lampy o strumieniu rzędu 1000lm naprawdę dają radę).
Podoba mi się także to, że nowoczesne lampki diodowe mają dopracowaną optykę, już nie oślepiają. Do typowej oprawy nazywanej kiedyś kreślarską można wkręcić lampkę diodową 1000lm i jest jasno, bo w odróżnieniu od żarówki setki, lampa diodowa kieruje półsferą na dół wszystko co wydziela z siebie.
Obrazek
Na zdjęciu:
1) Philips CDM-Tm mini 35W/930 w oprawie Lival Mini (na ścianę i sufit idzie około 2000lm)
2) IKEA Ledare 6W CRI>90 ściemnialna w kinkieciku na ścianie
3) IKEA Ledare 1000lm CRI>90 ściemnialna w oprawie "kreślarskiej".
To jest jedyne oświetlenie pokoju w tej chwili.

Jak chcecie, to sfocę obie te lampki diodowe, ogólnie lampki z Ikei świecą naprawdę fajnie. Jedyne czego mi brakuje, to wersji o CCT=4200K przy tym mocniejszym strumieniu, tak z 1800lm i więcej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez famabud » 28 września 2016, 23:15

Ile kosztuje ta ledare 22W? Ze zniecierpliwieniem kibicuję budowie Ikei w Lublinie (ostre roboty ziemne na Bursakach). :D
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez amisiek » 29 września 2016, 06:40

Na razie nie jest supertanio, bo prawie 60zł. Z czasem będzie taniej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez famabud » 29 września 2016, 16:36

Niemalże tyle co Lexman większych mocy.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez JeD » 29 września 2016, 20:43

Za jakość którą otrzymałem od lexmana w przeciwieństwie do kompaktów co były wcześniej, to 60zł to jest nic. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lampy LED o ponadstandardowym CRI

Postprzez amisiek » 30 września 2016, 20:29

Ikea Ledare z tej serii jest naprawdę dobra, nie znam MH o barwie 930, który byłby tak dobry (testowałem 30 różnych lampek o tej barwie, o mocy od 30 do 250W włącznie).
Testy na paskach (wzorniki barw) pokazały mi, że jedynym seryjnie produkowanym sztucznym źródłem światła, które miałem w domu i które daje lepsze światło jest żarówka oraz rury Philips TL-D 90 Graphica na elektronicznym stateczniku. Nawet De Luxe wysiada. Czekam teraz niecierpliwie na zimniejsze barwy. Tak 15 tys lm CCT4200K, CRI>96 przy wydajności 100lm/W. Na pewno jest w zasięgu dzisiejszych producentów diodek, tylko "trochę" kosztowne.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości