Oświetlenie Tramwajów

Oświetlenie we wszelkiego typu pojazdach takich jak: samochody, autobusy, ciężarówki

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez Bartek » 24 stycznia 2009, 20:07

Czy tam są zwykłe świetlówki 40W takie same, jak świetlówki 40W T12 na 230V, czy jakieś inne?

Świetlówki takie same, co do mocy nie jestem pewien, ale chyba 40. OIDP oprawa jest na 36V i pobiera prąd 1,4A.
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez lubonianin » 25 stycznia 2009, 17:02

cieszyn napisał(a):A nie widziałeś rozebranej konsoli motorniczego?

Mam w domu górną część pulpitu od 105Na, mogę wrzucić jakieś fotki. Właściwie to mogę to nawet komuś odstąpić, bo jest to dość duże i nie mam za bardzo gdzie tego trzymać (niepotrzebnie kurzy się na strychu).

Bartek napisał(a):W "stopiątkach"(vel. "stozłomkach") istnieje jeszcze nad tylnymi drzwiami lampka(prawdopodobnie od traktora)po zewnętrznej stronie(ta narośl nad ostatnimi drzwiami :mrgreen: )

Ficzer dodawany przez przedsiębiorstwa eksploatujące te wagony.

W jaki sposób udało ci się je wysępić :?: Ja pytałem o lampy z Ikarusów ale nie chcieli dać :(

Ja mam kilka tych ikarusowych. Chętnie się wymienię na taką z Jelcza, ewentualnie z dwie sztuki mogę po prostu komuś dać, ale ten ktoś musiałby odebrać je w Poznaniu albo pokryć koszty przesyłki.

Świetlówki takie same, co do mocy nie jestem pewien, ale chyba 40. OIDP oprawa jest na 36V i pobiera prąd 1,4A.

Fragment opisu technicznego części elektrycznej tramwaju 105N:

"Jako źródło światła zastosowano typowe świetlówki 25 W o barwie światła ciepłobiałej. Świetlówki zasilane są napięciem 40 V poprzez indywidualne dla każdej świetlówki stateczniki typu PT-3/25 W/36 V.
Świetlówki oświetlenia wewnętrznego i stanowiska motorniczego wraz z statecznikami zabudowane są w oprawach oświetleniowych typu OK-20p, natomiast świetlówki tablic informacyjnych oraz współpracujące z nimi stateczniki typu PtLJ są zamontowane w wagonie oddzielnie, bez opraw. Oświetlenie wnętrza wagonu składa się z 9 opraw, a oświetlenie awaryjne z 4 opraw.
Oświetlenie awaryjne stanowi zarazem integralną część podstawowego oświetlenia wewnętrznego."

Należy tu zaznaczyć, że opis dotyczy typu 105N. W typie 105Na wprowadzono pewne zmiany (m.in. mniejsza liczba punktów oświetlenia wewnętrznego, żarowe oświetlenie stanowiska motorniczego).
Avatar użytkownika
lubonianin
 
Posty: 64
Zdjęcia: 2
Dołączył(a): 11 lipca 2007, 22:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez Beton » 25 stycznia 2009, 18:32

Najprostszą metodą jest chyba przemontowanie bebechów z świetlówek kompaktowych,szczególnie w zepsutych oprawach ->patrz wątek o mojej oprawie :)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez DocBrown » 25 stycznia 2009, 20:39

Lepiej kupić normalny statecznik indukcyjny, przynajmniej mamy pewność, że będzie odpalał na ciepło.
DocBrown
 

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez Bartek » 27 stycznia 2009, 20:48

Mam w domu górną część pulpitu od 105Na, mogę wrzucić jakieś fotki.

To wrzuć
Należy tu zaznaczyć, że opis dotyczy typu 105N. W typie 105Na wprowadzono pewne zmiany (m.in. mniejsza liczba punktów oświetlenia wewnętrznego, żarowe oświetlenie stanowiska motorniczego).
Należy tu zaznaczyć, że opis dotyczy typu 105N. W typie 105Na wprowadzono pewne zmiany (m.in. mniejsza liczba punktów oświetlenia wewnętrznego, żarowe oświetlenie stanowiska motorniczego).

Oświetlenie stanowiska motorniczego-lampka sufitowa z Ikarusa(ZEM 110 lub jakiś madziarski wynalazek) lecz aktualnie jest ona zastępowana żarówką typu R2 albo H4
A zmniejszenie liczby punktów świetlnych musiało spowodować zwiększenie mocy świetlówek. Oprawy w 105Na są za długie na 25W, więc podejrzewam,że to 40stki. A jeżeli są tam 25-watówki to oznacza że 25W jest tracone w stateczniku :twisted:
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 24 listopada 2011, 18:56

Oprawa na oświetlenie żarowe w 102Na:
31614
Oprawa w zmodernizowanej stopiątce (na kompakty?):
31738
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 19 grudnia 2012, 20:03

Dzięki tej akcji:
http://zkm.pl/aktualnosci/1738-witeczne-tramwaje-zkm (z tymi lampkami oto chodzi: http://phototrans.pl/14,595515,0,Konstal_N_11.html )
Mogłem zrobić bardziej ogólną fotkę przedstawiającą rozmieszczenie w tramwaju 102Na opraw żarowych przedstawionych w poprzednim poście:
Obrazek
Przy okazji oświetlenie żarowe jeszcze bardziej starego tramwaju N z 1952:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 21 grudnia 2012, 22:15

Świątecznie oświetlona eNka wewnątrz i na zewnątrz:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Film z jazdy:
http://www.youtube.com/watch?v=A8gom1WC ... e=youtu.be
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 20 marca 2013, 22:39

Fotka zrobiona po to żeby przedstawić monitor SIPu lecz przy okazji widać fragment oprawy i mówi całkiem sporo, bo skoro świetlówka jest tak krótka to znaczy, że w Pesach Swing zastosowane są rury T5 (reszta jest większej mocy):
Obrazek
Siedzenia na samym tyle tramwaju są oświetlone zimnobiałymi diodami.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez lgboguszewski » 20 marca 2013, 22:54

W Warszawskich Swingach są t8
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie w motoryzacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości