Oświetlenie Tramwajów

Oświetlenie we wszelkiego typu pojazdach takich jak: samochody, autobusy, ciężarówki

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez famabud » 21 listopada 2014, 21:32

No niestety, różnica w świeceniu jest duża. Oby te paski szybko padły i nawrócili się na świetlówki. :roll:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 28 listopada 2014, 18:40

114Na 1501 w szczegółach wnętrza:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 20 stycznia 2015, 19:34

Klasyczny 105Na
Obrazek

Po modernizacji:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 23 lutego 2015, 23:16

Wśród tramwajów Pesy wcześniej przedstawiałem Swingi czyli II generację Pes, teraz czas na kontrastowe zestawienie wozu z początków produkcji, należącego do rodziny Tramicus, względem reprezentanta najnowszej produkcji czyli Jazza Duo.

Wpierw Tramicus:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jazz Duo:
Obrazek

Obrazek

O ile Swingi mają niewyróżniające się kierunkowskazy na halogeny tak tu są dość charakterystyczne kierunkowskazy diodowe
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać załączone kierunkowskazy:
Obrazek

Stylistyka wnętrza jest taka sama jak w Swingach mimo znacząco odmiennej konstrukcji wagonu. Po prostu Swingi miały taką stylistykę jako pierwsze, a po nich następnie Twisty ją odziedziczyły. Jako, że na Twistach się nie skończyło to ostatecznie wyszło tak, że wszystkie tramwaje Pesy obecnie produkowane mają taką stylistykę (może to się zmienić wraz z Krakowiakami ze względu na specyficzne wymagania MPK Kraków, lecz to tylko gdybanie gdyż na chwilę obecną potwierdzonych faktów o Krakowiakach nie ma prawie wcale), niezależnie od konstrukcji która mocno odróżnia Swingi, Twisty i Jazzy wzajemnie od siebie.
Obrazek

Obrazek

Podświetlenie wejścia
Obrazek

Obrazek

Pojedyncza linia świetlówek, na powierzchni klap za którymi kryją się mechanizmy drzwiowe są umieszczone diody ostrzegające:
Obrazek

Białe diody świateł dziennych:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 6 maja 2015, 23:38

N8C z Dortmundu zmodernizowane przez Modertrans dla ZKM Gdańsk miały jak wcześniej przedstawiałem zasadniczo zachowane oryginalne oświetlenie, jedynie pojedyncze oprawy w pojedynczych wozach jak miały uszkodzoną elektronikę to wstawiano tam beznadziejne diody, a pojedyncze wybrane wozy miały zmieniane klosze (lecz elektronika zostawała ta sama, chyba, że jak padła to i przy tych kloszach też diody wstawiano).

Teraz Modertrans dostał zadanie zmodernizowania dla ZKM Gdańsk kolejnych N8C, tym razem pochodzących z Kassel.
Założenia modernizacji Dortmundów były takie, że klimatyzacji mieć nie miały, lecz w przypadku Kasselczyków to założenie zmieniono i konieczność poprowadzenia kanałów wentylacyjnych klimatyzacji spowodowała konieczność całkowitej zmiany oświetlenia. Dwa pierwsze Kasselczyki już jeżdżą po modernizacji i tak wygląda w nich oświetlenie. Nie wiem co to za rodzaj oświetlenia choć dawno temu krążyły pogłoski, że mieli zastosować oświetlenie 100% LED i może faktycznie to są diody, jak kiedyś zobaczę wóz z załączonym oświetleniem to będzie pewność.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 11 września 2015, 23:46

105N2K2000, w stopiątkach dostarczanych do Warszawy począwszy od ~1995 roku do końca produkcji stosowano fabrycznie takie oprawy, trochę inne od wcześniej stosowanych OT-1/1:
Obrazek

Obrazek

116Na/1, oświetlenie w postaci świetlówek ukrytych w skośnych panelach:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmodernizowana przez Tramwaje Warszawskie stopiątka:
Obrazek

Wagon typu K potocznie zwany berlinką:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez toomm40 » 30 września 2015, 22:38

takim - lub bardzo podobnym tramwajem to ja jeszcze jako 7 i 8-mio latek do szkoły jeździłem . pamiętam,że mechanizmy otwierające drzwi robiły sporo hałasu , a siedziska na fotelach były drewniane :)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez MRP200 » 1 października 2015, 08:16

toomm40 napisał(a):takim - lub bardzo podobnym tramwajem to ja jeszcze jako 7 i 8-mio latek do szkoły jeździłem . pamiętam,że mechanizmy otwierające drzwi robiły sporo hałasu , a siedziska na fotelach były drewniane :)

Mechanizmy drzwiowe w tych tramwajach były dorabiane. Pierwotnie w tych tramwajach drzwi zamykane były ręcznie, co powodowało, że w godzinach szczytu sporo pasażerów jeździło praktycznie stojąc na stopniach (jazda na tzw. winogrona). Było to przyczyną wielu wypadków, w tym również śmiertelnych. Dlatego jakoś w latach 60-70-tych tramwaje te zaczęto masowo wyposażać w mechanizmy elektrycznego zamykania drzwi przez motorniczego. Jako napęd w tych mechanizmach służyła zaadaptowana wiertarka elektryczna. Wraz z montażem mechanizmów drzwiowych te tramwaje wyposażone zostały też w elektromagnetyczne hamulce szynowe. Jednocześnie tramwaje wyposażone zostały w instalację niskiego napięcia, której pierwotnie również nie posiadały.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez trojmiejski » 1 października 2015, 18:46

Z eNek które spotkałem na żywo to jeszcze nie trafiłem na taką z napędem drzwi, N należący do ZKM Gdańsk ma drzwi ręczne, bydgoski 5N #68 też ma drzwi ręczne:
Obrazek

Ręczne otwieranie i zamykanie w tej bydgoskiej eNce widać na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=ohcZUBcBHY4

Oczywiście w internecie filmy z automatycznymi drzwiami widziałem już dawno, tu choćby przykładowy z krakowskim 4N:
https://www.youtube.com/watch?v=ny4mOdKVADw

Przy okazji tematu starych dwuosiowców, wykonana w tym roku replika wagonu doczepnego Carl Weyer z 1905 roku:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie Tramwajów

Postprzez Beton » 7 stycznia 2016, 01:08

Stary, dobry konstal, na pierwszym planie śpiący, lekko podchmieleni miłośnicy darmowej komunikacji miejskiej, jeżdżący w kółko od pętli do pętli i dalej :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie w motoryzacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości