Neony - dawniej i dziś

Wszystko o neonach

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez trojmiejski » 25 sierpnia 2020, 11:57

Wrocław, neon wewnątrz nowego dworca PKS:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez trojmiejski » 6 listopada 2020, 09:27

atreyu napisał(a):nasz nowy produkt - neonik elewacyjny dla nowo powstającej kawiarni SZMARAGDOWA u zbiegu ulic Władysława IV i Alei Piłsudskiego w Gdyni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Neon zasilają trzy transformatory, a sterowany jest za pomocą zegara astronomicznego. Urządzenie włącza się o zachodzie słońca, a wyłącza się o północy. 24 metry szkła proszkowanego ręcznie starym DDR'owskim luminoforem N-40/R prod. VEB Leuchtstoffwerk Bad Liebenstein, pamiętającym jeszcze czasy masowej neonizacji miast. Podkłady liter płaskie z dibondu, a konstrukcja wsporcza z profilu alu.

A na koniec jako ciekawostka, tak wyglądała wizualizacja projektu.

Obrazek


Jako, że są w trakcie przenosin do innego lokalu przy ul. Świętojańskiej to sam neon też został przetransportowany do nowej miejscówki oraz już podłączony:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wprawne oko dostrzeże w tle inny znany neon (którego szafa sterująca była/jest w lokalu do którego Szmaragdowa Cafe właśnie się wprowadziła), w ramach przypomnienia dla nowszych userów zdjęcia w akcji:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez litak1 » 7 listopada 2020, 20:28

Piękne te ostatnie neony, czy ktoś jeszcze (oprócz forum) potrafi je docenić.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez trojmiejski » 11 listopada 2020, 15:08

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez atreyu » 13 listopada 2020, 13:43

W produkcji są jeszcze dwa neony które zawisną w Gdyni, jeden w centrum, drugi na Wzg. Poza tym nikt nie dostrzegł naszego Moshi Sushi z Władysława - nie mam czasu sfotografować...
Pzdr.
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez trojmiejski » 17 listopada 2020, 13:30

Neon sushi widziałem, ale gdy ostatnio przechodziłem to nie miałem aparatu.

Inna ważna wiadomość, neon na budynku UM w Gdyni będzie zrobiony od nowa:
https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/ne ... sji,553162

Tak świecił dotychczasowy:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez atreyu » 17 listopada 2020, 20:19

Moshi Sushi wersja 2 w Gdyni. Pierwsza wersja zawisła kilka lat temu w Sopocie :D

Obrazek
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez OUKS340 » 18 listopada 2020, 01:51

Czasy się zmieniają. Technika świetlna i reklamowa idzie do przodu. Jednak neon zawsze pozostanie jak dla mnie najpiękniejsza formą reklamy w swej szlachetnej formie.
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez kubaxxx » 18 listopada 2020, 10:14

Ciekaw jestem efektu odnowionego neonu z Gdyni.
Ostatnio coraz powszechniejsza na ulicach jest tzw.technologia neoled.Oczywiście ja mam większy sentyment do neonów z delikatnie brzęczącym trafo :)
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez atreyu » 18 listopada 2020, 11:29

O flex-neon ledzie nie mam dobrego zdania, ale moją opinie proszę traktować jako mocno stronniczą. Pierwsze flexy miały fatalną jakość, często padały diody wewnątrz i miały tzw sekcję cięcia która wynikała z szeregowego łączenia LED w ramach każdej sekcji. Ostatnie produkty np. Bergmena seria HXR ONE nie ma już zdefiniowanej sekcji cięcia, gdyż każda dioda ma zintegrowane monolityczne źródło prądowe. Problemem jest jednak elastyczność flexa, która wymaga jego kotwienia co kilka centymetrów aby nie doprowadzać do sytuacji jak tu na przykład -> ROWELOVE GDAŃSK

Sposób łączenia flexów w obwody wymaga wkłuwania bolców kontaktowych w żyły linki wielodrutowej, zalanej masą silikonową. Nie łączy się ich poprzez lutowanie, gdyż jest to niezgodne z zaleceniami montażowymi wynikającymi z kart produktu. Skutkuje to częstym brakiem kontaktu, co szczególnie jest widoczne po kilku m-c pracy. Jest to szczególnie odczuwalne przy tak niskim napięciu i tak dużym prądzie stosowanym do zasilania flexów. Przy rurach jarzeniowych łączenie na skrętkę jest normą, gdyż nawet w wypadku chwilowej utraty kontaktu elektrycznego po włączeniu wysokie napięcie wypali warstwy tlenków i tym samym uzyska ponowne połączenie. Przy 12V to nie zadziała :) Poniżej przykład zniszczonego w ostatnich dniach klasycznego neonu gazowego z 1995 roku. Szkło zostało usunięte, i zastąpione flexem. Po tygodniu jeden element kotwicy już się nie świeci. Zobaczymy jak będzie toto wyglądało na wiosnę ;)

Obrazek
Ostatnio edytowano 19 listopada 2020, 11:59 przez atreyu, łącznie edytowano 3 razy
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości