Neony - dawniej i dziś

Wszystko o neonach

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez mirror » 16 września 2007, 14:33

Super strony.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez FOX » 16 września 2007, 15:25

mirror napisał(a):Super strony.



Dzięki :D

Cieszę się że na forum pojawił sie taki temat bo niestety neonów jest coraz mniej , często są zastępowane nietrwałymi kasetonami i bilbordami, można jeszcze zauważyć pozostałości po neonach- skrzynki z włącznikiem ( ogólnie nie wiem czy nim się te neony załączało czy był to jakiś wyłącznik bezpieczeństwa)
A nawet skrzynki z trafami, ogólnie jest pełno takich pozostałości, co świadczy o dużej ilości neonów w za czasów PRL
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez OURW » 16 września 2007, 17:11

Czy mowa o takich skrzynkach - wnękach w murze? Zamykane metalowymi drzwiczkami o wymiarach ok. 20x15 cm i z okrągłym otworem o średnicy ok. 10cm (tak przynajmniej kojarzę)?
Zawsze zastanawiało mnie do czego są te łączniki w środku - wie ktoś może do czego to tak naprawdę służyło? Na ogół były klawiszowe natynkowe albo obrotowe. Wiele razy w młodości się tym bawiłem, ale nie widziałem żadnych efektów :mrgreen:
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez FOX » 16 września 2007, 18:13

OURW napisał(a):Czy mowa o takich skrzynkach - wnękach w murze? Zamykane metalowymi drzwiczkami o wymiarach ok. 20x15 cm i z okrągłym otworem o średnicy ok. 10cm (tak przynajmniej kojarzę)?
Zawsze zastanawiało mnie do czego są te łączniki w środku - wie ktoś może do czego to tak naprawdę służyło? Na ogół były klawiszowe natynkowe albo obrotowe. Wiele razy w młodości się tym bawiłem, ale nie widziałem żadnych efektów :mrgreen:



To właśnie było od neonów często jak zdejmowano neon to skrzynki pozostawały, często również przed sklepami znajdowało się dużo opraw na świetlówki które podczas remontu elewacji usuwano a skrzynki zostawały, może wie ktoś do czego to mogło jeszcze służyć i czy tym sie załączało neon czy to był jeszcze jakiś dodatkowy wyłącznik np bezpieczeństwa, widziałem raz taką skrzynkę w której zachowała się szybka i pisało na niej " reklama " czy coś w tym stylu.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 16 września 2007, 18:36

OURW napisał(a):
Czy mowa o takich skrzynkach - wnękach w murze? Zamykane metalowymi drzwiczkami o wymiarach ok. 20x15 cm i z okrągłym otworem o średnicy ok. 10cm (tak przynajmniej kojarzę)?
Zawsze zastanawiało mnie do czego są te łączniki w środku - wie ktoś może do czego to tak naprawdę służyło? Na ogół były klawiszowe natynkowe albo obrotowe. Wiele razy w młodości się tym bawiłem, ale nie widziałem żadnych efektów


To właśnie było od neonów często jak zdejmowano neon to skrzynki pozostawały, często również przed sklepami znajdowało się dużo opraw na świetlówki które podczas remontu elewacji usuwano a skrzynki zostawały, może wie ktoś do czego to mogło jeszcze służyć i czy tym sie załączało neon czy to był jeszcze jakiś dodatkowy wyłącznik np bezpieczeństwa, widziałem raz taką skrzynkę w której zachowała się szybka i pisało na niej " reklama " czy coś w tym stylu.

Wydaje mi się ze to były po prostu wyłączniki P.poż NEONu były umieszczane i sa do teraz w dostępnym miejscu drzwiczki sa oszklone z napisem Wył.Neonu jak będzie ładna pogoda to umieszczę fotkę takiego wyłacznika
Załączniki
DSC09081.JPG
DSC09081.JPG (89.48 KiB) Przeglądane 3695 razy
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 19 września 2007, 08:56

Oto skan z książki "PORADNIK dla LEKTRYKÓW" z roku 1973. Omawiany wyłącznik to wyłącznik awaryjny oznaczony na rysunku numerem 2.
Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 19 września 2007, 15:23

Kilka ciekawostek dotyczących neonu
Załączniki
zasilacz WN technolux.JPG
zasilacz neonowy WN firmy TechnoLux
zasilacz WN technolux.JPG (31.07 KiB) Przeglądane 3617 razy
trafo2 (1).JPG
transformator WN firmy SIET mocowany nie w skrzyniach tylko bezpośrednio na konstrukcji lub ścianie
trafo2 (1).JPG (18.29 KiB) Przeglądane 3659 razy
trafo2.JPG
transformatora WN firmy TecnoLux mocowany nie w skrzyniach tylko bezpośrednio na konstrukcji lub ścianie
trafo2.JPG (17.85 KiB) Przeglądane 3659 razy
sposób połączenia systemów świetlnych projekt.JPG
schemat łączenia poszczególnych systemów świetlnych
sposób połączenia systemów świetlnych projekt.JPG (58.49 KiB) Przeglądane 3659 razy
skrzynia trafo neon.JPG
Skrzynka Transformatorowa umieszczona na dachu przy pudłach reklamy zawiera Transformatory
rozproszeniowe WN bezpieczniki dławik przeciwzakłuceniowy oraz wyłącznik bezpieczenstwa i odgromnik
skrzynia trafo neon.JPG (35.83 KiB) Przeglądane 3656 razy
skrzynia sterująca neonem.JPG
Skrzynka sterująca neonem zawiera zegar sterujący stycznik oraz 2 bezpieczniki
skrzynia sterująca neonem.JPG (25.56 KiB) Przeglądane 3656 razy
projekt instalacji wyłącznika.JPG
schemat instalacji wył p.poż
projekt instalacji wyłącznika.JPG (69.24 KiB) Przeglądane 3657 razy
Wycinek odnośnie wyłącznika ppoz.JPG
wycinek z projektu wył p. poz neonu
Wycinek odnośnie wyłącznika ppoz.JPG (15.24 KiB) Przeglądane 3657 razy
Ostatnio edytowano 20 września 2007, 19:39 przez KUBA, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KaszeL » 19 września 2007, 17:03

Ciekawa sprawa. Schematy to jeszcze stara dobra światło-kopia.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 30 października 2007, 19:34

Witam widzę ze nic tu się nie dzieje postanowiłem pokazać wam słabej jakości fotki z lat 80 kiedy to w Białymstoku neonów było jak mrówków nie stety mineły czasy można tylko powspominac :( fotki są z pocztówek wiec jakośc jest fatalna mimo wszystko widać.
Załączniki
pocztówka10a.jpg
Neon Hortex -swojego czasu świetność obecnie nie istnieje zastąpiono tandetnymi plafonami
pocztówka10a.jpg (76.62 KiB) Przeglądane 3561 razy
pocztówka9.jpg
Dom Towarowy -tego neonu nie pamiętam
pocztówka9.jpg (82.32 KiB) Przeglądane 3559 razy
pocztówka8.jpg
RARYTAS świecił wielkimi literami które zawieraly rury o wielu kolorach świecenia. Obecnie reklama nie istnieje.
pocztówka8.jpg (30.53 KiB) Przeglądane 3560 razy
pocztówka7.jpg
Central neon w starej wersji owiele ciekawszej jak obecna.
pocztówka7.jpg (88.26 KiB) Przeglądane 3562 razy
pocztówka5.jpg
Turkus obecnie rury neonowe zastąpiono zwykłymi jarzeniówkami koloru niebieskiego. PZM w starym wykonaniu obecna wersja rozwalającej sie konstrukcji jest na wcześniejszych fotkach.
pocztówka5.jpg (43.49 KiB) Przeglądane 3561 razy
pocztówka4.jpg
kilka neonów które przeszły dawno do historii
pocztówka4.jpg (126.16 KiB) Przeglądane 3560 razy
pocztówka3a.jpg
następne neony które są historią Obecnie na budynku nie ma ani jednego neonu same plafony.
pocztówka3a.jpg (95.62 KiB) Przeglądane 3562 razy
pocztówka2.jpg
dom handlowy PSS historyczny neon i budynek obecnie jest budowany nowy nie dlugo zrobie fotke i uzupełnie kolekcje
pocztówka2.jpg (42.77 KiB) Przeglądane 3555 razy
pocztówka1.jpg
PKO neon z mrugającymi złotówkami neon STYLOWA oraz UBIERA MODNIE z tych neonów nic nie zostalo obecnie są na miejscu plafony oraz neon który zaprezentuje nie długo
pocztówka1.jpg (72.81 KiB) Przeglądane 3559 razy
Ostatnio edytowano 31 października 2007, 17:21 przez KUBA, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 31 października 2007, 16:42

Jeśli chodzi o neony z drugiego zdjęcia to mamy już ich współczesne zdjęcie oraz zdjęcie sprzed lat zarówno zrobione w dzień jak i w nocy (świecące neony). Bardzo rzadko udaje się zestawić taką kolekcję dotyczącą jednego neonu.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości