Neony - dawniej i dziś

Wszystko o neonach

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 3 sierpnia 2007, 00:15

Krzysiek napisał(a):
andrzejlisek napisał(a):Ten napis ma już minimum kilkanaście lat, odkąd pamiętam, zawsze już był, jednak wydaje mi się, że ten neon jest odnowiony kilka lat temu, jednak nie wiem, czy to prawda.

Rzeczywiście jego stan wygląda na bardzo dobry. Nie wiemy niestety ile ma lat. Budynek pochodzi pewnie z lat 70-tych lub 80-tych neon może pochodzić z tego okresu lub być nieco nowszy. Na zdjęciu nie widać tego dokładnie ale wydaje mi się że budynek był stosunkowo niedawno odnowiony, być może wtedy odnowiono również neon.
Czy neon świeci :?:

andrzejlisek napisał(a): Krzysiek: Jak byś chciał ten neon dodać do swojej strony, to napisz, wyślę Ci zdjęcie wyższej rozdzielczości, niekadrowane, czyli takie prosto z telefonu


Chętnie dodam i ten neon do mojej strony.


Jakoś tak jest, że tam nie przechodzę wieczorami, ale 2 lata temu wydaje mi się, że neon świecił na niebiesko, przed odnowieniem też tak świecił.

Czy to prawda, że odnowienie neonu polega na odmalowaniu metalowej ramy i wymianie rurek na nowe (zrobione na wzór starych)?

Zapodam zdjęcie innego neonu, neon Poznańskich Słowików, ulica Święty Marcin (nie jestem pewny na 100%). Ten neon nie świeci, ale nie jestem pewien na 100%.
Załączniki
Slowiki.JPG
Slowiki.JPG (72.12 KiB) Przeglądane 11435 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 3 sierpnia 2007, 10:47

Witam na Forum Cieszęsię ze w koncu takie forum powstało :) Oto kilka fotek z mojej licznej serji odnośnie tematów neonu. :D
Załączniki
3.JPG
3.JPG (53.02 KiB) Przeglądane 11396 razy
Ostatnio edytowano 9 maja 2008, 21:13 przez KUBA, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 3 sierpnia 2007, 10:49

andrzejlisek napisał(a):Czy to prawda, że odnowienie neonu polega na odmalowaniu metalowej ramy i wymianie rurek na nowe (zrobione na wzór starych)?

Generalnie tak, wszytko zależy też od stanu i konstrukcji neonu. Uszkodony może być też układ elektryczny.
O renowacji neonu można przeczytać np. tutaj:
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3291025.html
Tutaj strona firmy która wykonywała neony w latach 60-tych i 70-tych:
http://www.neony.pl/firma.html
Polecam również reportaż:http://www.epoznan.pl/index.php?section=news&subsection=news&id=2517
andrzejlisek napisał(a):Zapodam zdjęcie innego neonu, neon Poznańskich Słowików, ulica Święty Marcin (nie jestem pewny na 100%). Ten neon nie świeci, ale nie jestem pewien na 100%.

Ten neon jest bardzo ciekawy. Jeśli pozwolisz też zawita na mojej stronie.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KaszeL » 3 sierpnia 2007, 16:42

Witamy nowego użytkownika i z góry dziękujemy za świetne fotki.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 3 sierpnia 2007, 18:08

Równiez witam nowego użytkownika.

Z tych fotek niewątpliwie najciekawszy jest neon "DOMUS", wygląda na dość stary i w dodatku wersja świecąca. Czy nadal funkcjonuje czy zdjęcie jest już archiwalne :?:
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 3 sierpnia 2007, 18:26

Krzysiek napisał(a):Równiez witam nowego użytkownika.

Z tych fotek niewątpliwie najciekawszy jest neon "DOMUS", wygląda na dość stary i w dodatku wersja świecąca. Czy nadal funkcjonuje czy zdjęcie jest już archiwalne :?:


Neon DOMUS jest ciągle eksploatowany w dodatku bardzo fajnie swiatło pływa kiedy jest załączone sterowanie.
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 3 sierpnia 2007, 19:39

KUBA napisał(a):
Krzysiek napisał(a):Równiez witam nowego użytkownika.

Z tych fotek niewątpliwie najciekawszy jest neon "DOMUS", wygląda na dość stary i w dodatku wersja świecąca. Czy nadal funkcjonuje czy zdjęcie jest już archiwalne :?:


Neon DOMUS jest ciągle eksploatowany w dodatku bardzo fajnie swiatło pływa kiedy jest załączone sterowanie.


Czyli rozumiem, że rurki migają. Widać, że ta firma Neony.pl do dzisiaj robi neony, jednak wydawać by się mogło, że już mniej niż w latach 60. 70. i 80.

Może ktoś wie, czy migającymi neonami sterowało się mechanicznie czy elektronicznie. Słyszałem, że już w latach 70. znano układy cyfrowe TTL, które do tego celu (w połączeniu z triakami, optotriakami lub innymi przekaźnikami) moim zdaniem nadawałyby się wyśmienicie.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 4 sierpnia 2007, 01:46

:arrow: Krzysiek: Chciałem wysłać Ci ten plik, ale jest tak, że PW coś nie działa (wiadomość trafia do folderu "do wysłania" i nic więcej), maile nie dochodzą (dostaję info o niemożności wysłania), więc pozostaje mi umieścić link do pliku na forum: http://rapidshare.com/files/46807540/Ne ... o.rar.html
Są to wszystkie moje zdjęcia neonów w oryginalnej postaci.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Krzysiek » 4 sierpnia 2007, 10:51

PW ja najbardziej działa. Dzięki za zdjęcia.

andrzejlisek napisał(a):Może ktoś wie, czy migającymi neonami sterowało się mechanicznie czy elektronicznie. Słyszałem, że już w latach 70. znano układy cyfrowe TTL, które do tego celu (w połączeniu z triakami, optotriakami lub innymi przekaźnikami) moim zdaniem nadawałyby się wyśmienicie.


Dokładnie nie wiem, ale sądzę że takich układów nie stosowano, przynajmniej wcześniej. Stawiam raczej na mechaniczne, bimetaliczne bądź lampowe. Potem penie układy tranzystorowe. Układy scalone nie były od razu tak popularne. W neonach nie było bardzo skomplikowanych efektów - sekwencyjne załączanie pewnych elemenów. (siatkarka rzucająca piłkę, małpka wspinająca się na drzewo, bańki mydlane wydobywające się z pralni, motyl poruszający skrzydłami itp.)

Budowano natomiast neony z ruchomymi częściami konstrukcji np. obracający się globus na Hotelu Orbis w Warszawie.
Ostatnio edytowano 4 sierpnia 2007, 10:57 przez Krzysiek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez KUBA » 4 sierpnia 2007, 10:56

Proste sterowanie odbywało się za pomocą przerobionych automatów schodowych z tego co udało mi się dowiedziec.Koła zębate zaczepiały o odpowiednie mikrowyłączniki które były odpowiednio wstawione.
Avatar użytkownika
KUBA
 
Posty: 35
Dołączył(a): 3 sierpnia 2007, 10:15
Lokalizacja: Białystok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości