Proszę o pomoc w zaprojektowaniu oprawy do MH 400W

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Proszę o pomoc w zaprojektowaniu oprawy do MH 400W

Postprzez JACEK » 30 sierpnia 2007, 14:24

Hej

Mam taki problem. Może będziecie w stanie mi pomóc...
Zbudowałem prowizoryczną oprawę do zarówki MH 400W Philips. Żarowka ma bardzo mało miejsca, o wiele mniej niż w standardowych oprawach (patrz zdięcie- mam nadzieje że się dodało).
Pytanie pojawiło mi się tutaj takie: Czy żarówce nie jest "za ciasno" tzn czy się nie przegrzeje i eksploduje....
Czy wogóle potrzebuje ona wentylacji?? z tego co widziałem to wszystkie oprawy do tych żarowek mają obudowę zamkniętą i chyba nawet hermetyczną....
Czy wysoka temperatura to naturalne środowisko pracy tych żarówek?
Czy nie skraca to ich żywotności?

Zupełnie inną sprawą jest to, że wentylacje taką lub inną i tak muszę zastosować:
urządzenie w ktorym ona(żarówka) będzie zainstalowana bedzie urządzeniem "domowym" i żeby nikt z "domowników" się nie poparzył chce zrobić wentylacje: bezpośrednią(wentylować komorę w której jest żarówka) lub/i pośrednią(wentylować przestrzenie między obudowami wewnętrzą i zewnętrzną).
Całość urządzenia będzie zamknię ta w obudowie typu "case" (taka jak glośniki albo inny sprzęt estradowy) a obudowa ta jest generalnie ze sklejki więc chłodzenie jest konieczne, żeby się nie rozwarstwiła ani nie zapaliła sklejka.
Chłodzenie wreszcie jest potrzebne jeszcze z trzeciego powodu: w tej samej obudowie będzie matryca LCD a ona "gotuje" się w 70° C. Wiec potrzeba jest aby ciepło z części oświetlającej nie dostało się do części w której będzie matryca.
I tutaj pojawia się pytanie:
Jak wentyloawć aby żarówka nie pękła?
Na zdjęciu widać wentylatorek który wdmuchuje powietrze na czubek zarówki. Osobiście wydaje mi się to głópim pomysłem (więc go nie włączam). Głópim bo schładza bardziej czubek podczas gdy część przy trzonku nagrzana jest bardziej i gradjent temperatur może rozsadzić bańkę...
W obudowie jest podłóżny otwór na całej długości żarówki pod i nad nią. Otwór jest labiryntowy aby jak naj mniej światła wychodzilo przez niego a jak naj więcej powietrza.
Więc w tym momęcie żarówka chłodzi się sama wymuszając cyrkulacje powietrza konwekcją. Docelowo labiryntów przybędzie gdyż przydała by się podwujna ścianka.
Powietrze zaś bedzie zasysane i wypuszczane jedynie po stronie trzonka lub czubka.
Powstaje tu pytanie:
Czy w komorze żarówki pozostawić przeplyw powietrza samoistny(konwekcyjny) czy może zastosować wymuszenie w postaci wiatraczków? Tu powraca problem nierównomiernego chłodzenia żarówki i możlowego pęknięcia jej z tego powodu.

z góry dziękuje za jaką kolwiek pomoc... :)
Załączniki
o1.JPG
oprawa
o1.JPG (20.76 KiB) Przeglądane 608 razy
d.JPG
widok na otwór i widoczna żarowka
d.JPG (21.17 KiB) Przeglądane 607 razy
JACEK
 

Re: Proszę o pomoc w zaprojektowaniu oprawy do MH 400W

Postprzez KaszeL » 30 sierpnia 2007, 14:59

Moim zdaniem zdaniem ten MH nie potrzebuje zadnej wentylacji. Nawet jeśli bańka rozgrzeje się powyżej 300*C to nic jej nie będzie. Pęknięcia powodują naprężenia, a te powstają podczas nagłej zmiany temperatur. Podczas normalnej pracy nie powinieneś mieć z tym problemów. Gotująca się matryca to inny problem. Ja na Twoim miejscu zamknął bym komorę lampy szkłem hartowanym, a resztę chłodził obiegiem pośrednim. Chyba, że koniecznie potrzebujesz dla zdrowia psychicznego chłodzenie samej lampy, wtedy możesz je dorobić - ale tylko z wywiewem bezpośrednio na zewnątrz.

Zupełnie inna sprawa to to, że 400MH to dość mało jak na domowy projektor. Przydała by się 1000W jak nic.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8671
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości