Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez KaszeL » 27 października 2008, 01:04

Witam Was wszystkich serdecznie.

Czytając sobie przed momentem zawieruchę jaka powstała po paru postach jednego młodego, wpadłem na pomysł jak temu - przynajmniej po części - zaradzić. Otóż moi Panowie, potrzebujemy słowniczka pojęć. Czyli miejsca gdzie jasno i przystępnie będzie wyjaśnione, co i jak powinniśmy nazywać. Taki słowniczek pojęć możemy podlinkować pod regulamin. Myślę, że ułatwi to wszystkim nowym czytelnikom opanowanie - jak by na to nie patrzeć - trudnego słownictwa związanego z oświetleniem. Dam Wam przykład: Myślę, że sporo z nas błędnie nazywała lampy żarówkami - dlatego, że po prostu nie znała wcześniej tego "fachowego" określenia.

Co Wy na to? Proponuję, aby każdy kto ma ochotę opracował jakieś hasło, choćby banale. Później zbierzemy to w jeden dokument z zaznaczeniem autorów poszczególnych haseł. Co Wy na to?? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez DocBrown » 27 października 2008, 12:43

Bardzo podoba mi się ten pomysł i chętnie coś dopisze do słownika :)
DocBrown
 

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez Michal » 27 października 2008, 23:09

Podstawowe pojęcia techniki świetlnej

Strumień świetlny-całkowita ilość światła wypromieniowana przez żródło światła.Jednostka: lumen[lm]
Skuteczność świetlna-określa ilość światła emitowanego przez określone żródło do pobieranej przez nie energii.Jednostka: lumen/wat [lm/W]
Swiatłość-odnosi się do ilości światla emitowanego przez żródło na jednostkę kąta bryłowego(lumen/steradian)w określonym kierunku.Wykorzystując tą informację można stworzyć wykresy światlosci oprawy.Jednostka: kandela [cd]
Luminancja-określa ilość światła,która jest widziana przez obserwatora.Jeśli np.powierzchnie są oświetlone to luminancja zależy zarówno od poziomu natężenia oświetlenia jak i od własciwości refleksyjnych powierzchni.Jednostka: cd/m2
OlśnienieWarunki widzenia,które odczuwa się jako nieprzyjemne lub w których występuje obniżenie zdolności rozpoznawania przedmiotow,na skutek nieodpowiedniego rozkładu lub zakresu luminancji.
Natężenie oświetlenia-określa ilość światła na jednostkę powierzchni w określonym punkcie czyli ile światła pada na określone miejsce.Natężenie oswietlenia mierzy sie luksomierzem.Jadnostka: lux [lx] = lm/m2
Sprawność świetlna oprawy-jest to stosunek strumienia świetlnego wypromieniowanego przez oprawę do strumienia żrodła w oprawie.
Sprawność oświetlenia-stosunek strumienia świetlnego padającego na powierzchnę odniesienia do sumy strumieni świetlnych lamp.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez KaszeL » 28 października 2008, 17:18

Ciesze się, że Wam się spodobało. Chciałbym, żeby w tych pojęciach były wyjaśnienia - dlaczego np. lampy sodowej nie powinniśmy nazywać żarówką...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez DocBrown » 28 października 2008, 21:36

Żarówką nazywamy tylko i wyłącznie źródło światła żarowe, tzn takie, które wytwarza światło tylko i wyłącznie żarnikiem, lampa rtęciowo-żarowa nie jest żarówką, ponieważ posiada oprócz żarnika także jarznik rtęciowy, zatem jest lampą kombinowaną, w skrócie zwaną MIX. Słowo żarówka to skrócona nazwa lampy żarowej.
DocBrown
 

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez Michal » 28 października 2008, 22:00

Żarówka-lampa żarowa.Zródłem promieniowania w żarówce jest żarnik z drutu wolframowego rozgrzany do temperatury 2100-2800 st C przez przepływający przez niego prąd.
Swietlowka-lampa fluorescencyjna jest lampą rtęciowa niskoprężną wykorzystującą wyładowanie elektr.w parze rtęci o cisnieniu ok.1 Pa(L,LF)
Rtęciowka-lampa rtęciowa wysokoprężna wykorzystujaca wyladowanie elektryczne w parze rtęci o ciśnieniu ok.1 MPa i temperaturze 600-750 st.C(LRF,HPL,HQL)
Lampa rtęciowo-żarowa-odmiana rtęciówki,w której rolę statecznika spełnia żarnik połączony szeregowo z jarznikiem.(MIX-F,ML,HWL)
Lampa sodowa-sodówka wysokoprężna wykorzystuje wyładowanie w parze sodu o ciśnieniu ok. 100000 Pa i temperaturze 750 st.C(WLS,SON(T),NAV-E(T),HPS)
Sodówka niskoprężna-wykorzystuje wyladowanie w parze sodu o ciśnieniu ok.1 Pa i temperaturze ok.300 st.C(SOX,Na)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez cieszyn » 28 października 2008, 22:15

Michal napisał(a):Żarówka-lampa żarowa.Zródłem promieniowania w żarówce jest żarnik z drutu wolframowego rozgrzany do temperatury 2100-2800 st C przez przepływający przez niego prąd.
Swietlowka-lampa fluorescencyjna jest lampą rtęciowa niskoprężną wykorzystującą wyładowanie elektr.w parze rtęci o cisnieniu ok.1 Pa(L,LF)
Rtęciowka-lampa rtęciowa wysokoprężna wykorzystujaca wyladowanie elektryczne w parze rtęci o ciśnieniu ok.1 MPa i temperaturze 600-750 st.C(LRF,HPL,HQL)
Lampa rtęciowo-żarowa-odmiana rtęciówki,w której rolę statecznika spełnia żarnik połączony szeregowo z jarznikiem.(MIX-F,ML,HWL)
Lampa sodowa-sodówka wysokoprężna wykorzystuje wyładowanie w parze sodu o ciśnieniu ok. 100000 Pa i temperaturze 750 st.C(WLS,SON(T),NAV-E(T),HPS)
Sodówka niskoprężna-wykorzystuje wyladowanie w parze sodu o ciśnieniu ok.1 Pa i temperaturze ok.300 st.C(SOX,Na)


Wydaje mi się, że Słownik Pojęć już dawno tu mamy na Forum - proponuję przenieść tam tu powstałe opisy, w ten sposób unikniemy dublowania tematów i łatwiej nam będzie znaleźć taki dział traktujący o definiowaniu pojęć związanych z naszą branżą :)

Samo zaś uzupełnianie istniejącego Słownika Pojęć naszego Forum o pojęcia podstawowe i wszelkie definicje uważam za niezwykle cenne i pomocne nam wszystkim. :)

slownik.JPG
slownik.JPG (61.18 KiB) Przeglądane 1138 razy
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez Michal » 28 października 2008, 22:20

Admin przecież założył ten watek to piszę... :roll:To niech teraz to co napisalem przenosi.
Ostatnio edytowano 28 października 2008, 22:26 przez Michal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez cieszyn » 28 października 2008, 22:25

Michal napisał(a):Admin przecież założył ten watek to piszę... :roll:


A to przepraszam, pewnie się pomyliłem
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słowniczek pojęć - inicjatywa.

Postprzez Michal » 28 października 2008, 22:29

cieszyn napisał(a):
Michal napisał(a):Admin przecież założył ten watek to piszę... :roll:


A to przepraszam, pewnie się pomyliłem

A może to ja posta KaszELa żle zinterpretowałem :?:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Następna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość