Ból oczu od projektora - szukam przyczyny

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Ból oczu od projektora - szukam przyczyny

Postprzez andrzejlisek » 6 stycznia 2009, 22:57

Niedawno udoskonaliłem swój projektor, o którym wspomniałem w tym wątku: viewtopic.php?f=20&t=1560

Udoskonalenie polegało na zwiększenie jasności (strumienia świetlnego wychodzącego z obiektywu). Mierząc luksomierzem, udało mi się za darmo (bo potrzebne części były w domu) niemal 3-krotnie zwiększyć jasność. Nie liczyłem dokładnie, ale szacuję, że obecnie strumień świetlny wynosi 30 ANSI lumenów (przedtem było ok. 10, wtedy nagrałem filmy, na końcu przedstawiam pomiar jasności projektora).

Po wspomnianej modyfikacji drukrotnie włączyłem projektor na dłużej (wcześniej to było zwykle góra godzinka, półtora), na minimum 2-3 godziny grając w starsze, ale dobrze znane w gry komputerowe niewymagające dużej jakości obrazu (do takich należą Doom, Fatal Fumes, Ignition, i wiele innych).

Co prawda obraz nie jest idealny (brakuje prawdziwego, ale taniego obiektywu, na który od jakiegoś czasu poluję), ale do gier i filmów jakość obrazu i jasność nie jest zła. A to, że obraz mam trochę na drzwiach i trochę na ścianie, mi nie przeszkadza. Jedynie moze troche przeszkadzać plama świetlna, która się odbija od farby olejnej.

Jednak zauważyłem, że po ok. 2, może 3 godzinach, w obu "sesjach projektorowych" zaczęły boleć oczy. Projektor użytkowałem wieczorem, jak było ciemno na dworze, bez jakiegokolwiek innego źródła światła, również wyłączałem monitor (każdy powie, że projektor najlepiej się ogląda w całkowitych ciemnościach :)), mimo, że zapalona jakaś mała lampka nie utrudnia zbytnio ogladania.

Matryca LCD, która jest źródłem obrazu może pracować w systemie PAL (50 Hz) lub NTSC (60 Hz). U mnie pracuje w tym drugim, bo trochę lepiej wyświetla obraz (w PAL wyświetla tak, jakby co któraś linia była pominięta i przez to ukośne krawędzie są postrzępione). Źródłem światła jest lampa metalohalogenkowa 150W, 4000K, na zwykłym dławiku, więc migocze 100 razy na sekundę.

Obraz, jaki widzę na ścianie jest stabilny, nie widzę migotania obrazu. W takim razie skąd może brać się ból oczu? A może jasność jest wciąż za słaba (na ścianie mam ok. 28-30lx). Jak przebywam w świetle lamp wyładowczych zasilanych zwykłymi statecznikami, to nie odczuwam bólu.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Ból oczu od projektora - szukam przyczyny

Postprzez Edziu » 8 stycznia 2009, 14:45

A matrycę LCD z czego wykorzystałeś?
A lampa MH machyba za dużo Lumenów dlatego jest ból oczy, pokój jest o zamknieta przestrzeń,inaczej to wyglada na większych przestrzeniach
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Ból oczu od projektora - szukam przyczyny

Postprzez andrzejlisek » 8 stycznia 2009, 15:53

Edziu napisał(a):A matrycę LCD z czego wykorzystałeś?

LCD pochodzi z przenośnego telewizora 5 cali. Rozdzielczość to ok. 320x240.

Edziu napisał(a):A lampa MH machyba za dużo Lumenów dlatego jest ból oczy, pokój jest o zamknieta przestrzeń,inaczej to wyglada na większych przestrzeniach

Każda matryca LCD wchłania dużo światła, nawet, jak wyświetla biały obraz, poza tym w tej konstrukcji duża część światła jest tracona, więc to, co się wydobywa na zewnątrz,to jest tylko pewien ułamek strumienia świetlnego lampy. Tak, jak pisałem, szacunkowo można z "obiektywu" wyciągnąć 30 lumenów.

Obraz wcale nie jest za jasny, jest tak słaby, że przy włączonym dużym świetle w pokoju jest słabo widoczny (jednak trochę lepiej niż przed udoskonaleniem). Przy zaciemnieniu jest dobry.

A prawdziwy projektor ma aż 1800-2000 lumenów wydobywających się z obiektywu, że można bez problemu oglądać w niezaciemnionym pokoju, poza tym jest to często wykorzystywane urządzenie do kina domowego. W domowych konstrukcjach to albo projektor byłby wielkości komody, albo sie tyle nie wyciągnie.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Ból oczu od projektora - szukam przyczyny

Postprzez Edziu » 9 stycznia 2009, 12:36

Ale to jest MH taka typowa, uliczna tak?
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Ból oczu od projektora - szukam przyczyny

Postprzez andrzejlisek » 10 stycznia 2009, 15:28

Edziu napisał(a):Ale to jest MH taka typowa, uliczna tak?

Dokładnie taka: http://allegro.pl/item524396293_osram_z ... _adma.html
Osram, 150W, 4000K, na dławiku STS-150
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48


Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości