Sprawa zdjęć na forum

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

W jakiej formie mamy zamieszczać zdjęcia na forum?

Ankieta wygasła 7 lutego 2009, 11:52

Tylko jako miniaturki - to przyspiesza ładowanie stron
18
75%
Tylko jako pełne zdjęcia - to ułatwia oglądanie większej ilości fotek
6
25%
 
Liczba głosów : 24

Sprawa zdjęć na forum

Postprzez KaszeL » 31 stycznia 2009, 11:52

Witam wszystkich serdecznie.

Ostatnio za sprawą pewnych zmian na fotosiku, na forum rozgorzała dyskusja na temat zamieszczania zdjęć na forum. Uważam, że trzeba tą sprawę uregulować raz na zawsze - dlatego postanowiłem stworzyć ankietę na ten temat. Sprawa dotyczy zamieszczania zdjęć przez zewnętrzne serwery. Zamieszczanie załączników na forum mamy (jak mi się wydaje?) uregulowaną. Podczas dyskusji wyłoniły się dwie propozycje:

Zdjęcia powinny być zamieszczane w postaci miniaturek - pełny rozmiar otwiera się dopiero po kliknięciu na miniaturkę.
Zdjęcia powinny być zamieszczane w "pełnym" rozmiarze na forum, nie można już kliknąć aby zobaczyć większą wersję.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ja to widzę w sposób następujący.

Zdjęcia zamieszczane jako miniaturki mają następujące zalety:
- poszczególne podstrony forum ładują się znacznie szybciej
- nie zmuszamy nikogo do oglądania zdjęć, których oglądać nie chce
- zainteresowani mogą obejrzeć tylko te fotki, które uznają za interesujące
- odnośnik może prowadzić do znacznie większego rozmiaru fotki
- oszczędzają pasmo na serwerach firm udostępniających możliwość ich zamieszczenia

Wady:
- Trudniej się je ogląda. Jeśli ktoś chciałby obejrzeć wszystkie zdjęcia, to musi się naklikać (co słusznie zauważył Cieszyn)

Zdjęcia zamieszczane jako pełny rozmiar mają następujące zalety:
- Znacznie łatwiej je oglądać

Wady:
- Zmuszamy wszystkich do oglądania wszystkich fotek, nawet tych którzy nie są nimi zainteresowani
- Na wolniejszych łączach poszczególne podstrony forum ładują się znacznie dłużej.
- Zdjęcia zamieszczone w ten sposób mają ograniczoną rozdzielczość, przez co dla niektórych mogą wydawać się małe (to z kolei zauważył Elek)
- Nieumiejętne cytowanie wypowiedzi autora fotek powoduje znaczne przedłużenie wątku i ponowne wydłużenie ładowania strony
- Po pewnym czasie wyświetlane są w zasadzie niepotrzebnie, przez co zużywają nadmiernie pasmo na serwerach do zamieszczanie zdjęć.

Jeśli coś pominąłem to dopiszcie proszę. Wydaje mi się, że sprawa dotyczy głównie oglądających, ponieważ od strony zamieszczania fotek różnicy w zasadzie nie ma. Z mojej perspektywy trudno nie zgodzić się z tymi argumentami, wszystkie są słuszne. Zarówno te po stronie miniaturek, jak i te po stronie pełnych zdjęć. Osobiście mam bardzo wolne łącze w domu, bo tylko 512kbps dlatego zamieszczanie zdjęć bezpośrednio na forum powoduje wydłużenie się ładowania poszczególnych stron nawet do kilku minut. Trudno mi także nie zgodzić się z Elkiem, który słusznie zauważył ze zdjęcia zamieszczone w pełnej postaci u niego wyglądają jak większe miniaturki. Osobiście w domu pracuje przez 24'' monitorem, w pracy przed 30'' i tak to dokładnie wygląda. Myślę, że powinniśmy się skupić nad tym, jak rozwiązać kwestie wad poszczególnych rozwiązań. Ja osobiście przyzwyczaiłem się, że jeśli mam miniaturki, to klikam na te które mnie interesują środkowym przyciskiem myszki, przez co zdjęcia otwierają mi się w nowych zakładkach. Jest to bardzo prost i intuicyjne, a to jest jedyna wada która potrafię wskazać w przypadku miniaturek.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez lampawls » 31 stycznia 2009, 11:54

Jak są miniaturki to strony szybciej się wczytują,i nie ma bałaganu w wątkach ;) :) Takie jest moje zdanie ;)
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez DocBrown » 31 stycznia 2009, 12:00

Ja też jestem za miniaturkami, bo jak KaszeL zauważył podstrony forum szybciej wchodzą. Ja mam net przez GSM i czasem odczuwam to dość znacznie jak otwiera sie wątek z dużą ilością fot w pełnych wymiarach :evil:
DocBrown
 

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez mateusz » 31 stycznia 2009, 14:50

Ja wstawiam zawsze zdjęcia w pełnym rozmiarze i chciał bym ,aby tak pozostało....... Prze miniaturki często można wiele ciekawych zdjęć przeoczyć ... Takie jest moje zdanie .
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez elek » 31 stycznia 2009, 18:02

Ja wstawiam zawsze zdjęcia w pełnym rozmiarze i chciał bym ,aby tak pozostało....... Prze miniaturki często można wiele ciekawych zdjęć przeoczyć ... Takie jest moje zdanie

Jeśli tych zdjęć jest kilka, tak powiedzmy do 5 to jeszcze ujdzie ale jak jest 30-40 to już przesada. A co do przeoczenia to przecież tak samo jak z pełnym rozmiarem możesz oglądać wszystkie zdjęcia po kolei klikając w miniaturki.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez Whites86 » 31 stycznia 2009, 19:49

ja uwazam ze do 10 sztuk mozna by bylo wstawiac zdjecia w pelnym rozmiarze jesli ktos by mial do pokazania wiecej niz 10 sztuk wtedy warto by bylo zastosowac miniaturki mysle ze taka opcja byla by najlepsza, no i odnosnie cytowania zdjęć niepowinno się tego robic
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez cieszyn » 31 stycznia 2009, 20:10

mateusz napisał(a):Ja wstawiam zawsze zdjęcia w pełnym rozmiarze i chciał bym ,aby tak pozostało....... Prze miniaturki często można wiele ciekawych zdjęć przeoczyć ... Takie jest moje zdanie .


W pełni popieram 8-)

Sprawa rozmiaru zdjęć [jest mały błąd w nazwie - pisze: "zadjęć" zamiast zdjęć] moim zdaniem nie powinna być rozpatrywana w kategoriach czarno-białych.
To znaczy nie ma sensu wybierać czy: "tylko miniaturki" czy tylko "pełny rozmiar"

Dlaczego?

Każda z tych opcji ma swoje przeznaczenie, wyróżnić można 2 główne przypadki:

1.) Pełen rozmiar na forum - najczęściej dla prezentacji niezbyt dużej ilości zdjęć (nie wiem, między 10 a 25 np.)
2.) Miniaturki na forum - najczęściej dla prezentowania dużej ilości zdjęć lub fotek wielu opraw, izolatorów, lamp – i to w szczególności, gdy zajmują niemal całą fotkę <- to bardzo ważne uzupełnienie.

Tak więc każdy z tych w/w formatów ma swoje odrębne zastosowanie, więc według mnie nie można arbitralnie zadecydować: używamy tylko miniaturki albo używamy tylko pełny rozmiar.

Na przykład: zastosowanie miniatur do przypadku 1.) da efekt odwrotny do zamierzonego
I podobnie: zastosowanie pełnego rozmiaru do przypadku 2.) także da efekt odwrotny do zamierzonego

Czy pomyśleliście o tym? Czy tego chcemy?

Poza tym jak do tej pory utarł się niepisany zwyczaj dawania fotek w pełnym rozmiarze i jakoś to nikomu specjalnie nie przeszkadzało. W tych przypadkach, gdy ktoś dawał sporo zdjęć opraw, lamp itp. zajmujących całe zdjęcie, stosował z reguły miniaturki właśnie!

Zachowajmy zdrowy rozsądek. Każdy z tych rozmiarów ma swoje odmienne zastosowanie, dlatego nie można całkowicie zrezygnować z jednego z nich, a drugi uznać za święty, jedyny możliwy i dopuszczalny. Do tego to głosowanie zmierza

Nie wiem, jaki będzie wynik głosowania, ale podkreślam, takie głosowanie nie za bardzo ma sens, bo tu nie chodzi o wybór jednego czy drugiego rozmiaru, tylko o uświadomienie, że i jeden i drugi mogą współistnieć obok siebie bez żadnych przeszkód. Do takiego rozwiązania bym usilnie Was nakłaniał. Można tak rozumiany konsensus jakoś ubrać w słowa i wrzucić do Regulaminu. Ale w takim wypadku trzeba te zasady współistnienia obu wariantów dobrze przemyśleć i utworzyć w konkretnej postaci.

Obawiam się, że jeśli zostanie nam nakazane używanie wyłącznie miniaturek moja aktywność zgaśnie.
Nie wyobrażam sobie pokazywania w trybie miniaturek np. kilku ładnych zdjęć w kategoriach "Oprawy oświetleniowe i otoczenie wokół nich" czy "Zdjęcia z motywem lamp"
To wyraźnie pokazuje, że takie "zero-jedynkowe" głosowanie nie powinno się odbyć.

Powinniśmy mądrze określić najczęstsze przypadki, w których najwłaściwsze będzie użycie miniaturek lub też najwłaściwsze będzie użycie pełnego rozmiaru.
Na tym powinniśmy się skupić, inaczej wylejemy dziecko z kąpielą 8-)

Przemyślmy to jeszcze raz.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez mateusz » 31 stycznia 2009, 20:30

Jeszcze tak ostatnio na forum na szeroką skalę szerzą się fotomontaże. Nie zrozumcie mnie zle ,ale może być tak ,że nioedługo nie będziemy wiedzieć ,czy dane zdjęcie jest rzeczywiste :D
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez lampa123 » 31 stycznia 2009, 20:36

mateusz napisał(a):Jeszcze tak ostatnio na forum na szeroką skalę szerzą się fotomontaże. Nie zrozumcie mnie zle ,ale może być tak ,że nioedługo nie będziemy wiedzieć ,czy dane zdjęcie jest rzeczywiste :D

Trzeba je podpisywać FM w dość widocznym miejscu.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Sprawa zdjęć na forum

Postprzez cieszyn » 31 stycznia 2009, 20:40

Mateusz - sorry, ale to, czy w związku z fotomontażami :

nie będziemy wiedzieć ,czy dane zdjęcie jest rzeczywiste
nie ma jakby nic wspólnego z tematem tego wątku :roll: 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości