Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 18 maja 2009, 01:10

Jakiś czas temu, jak już pisałem, kupiłem sobie używany projektor AL-100 za ok. 350zł

Z zakupu jestem zadowolony, jest to tani projektor video, który używa żarówki halogenowej MR16 35W. Jeśli chodzi o jasność, jest to jedynie niewielki ułamek jasności typowego projektora komputerowego, na który trzeba przeznaczyć minimum 1000zł-1500zł na używany w dobrym stanie.

Co ciekawe, taka mała jasność przestaje mieć znaczenie, jeżeli w pomieszczeniu nie ma obcego źródła światła (panują egipskie ciemności), stąd wysnułem wniosek, że 2000 lumenów, 3000 lumenów jasności projektora ma sens tylko wtedy, kiedy widzom towarzyszy obce światło, np. światło dzienne przez okna lub oświetlenie pomieszczenia.

Poza tym, moim zdaniem kupno używanego projektora komputerowego jest o tyle ryzykowne, bo nie wiadomo, ile ma wypalonych godzin (chyba, że sprzedawca podaje wartość licznika lampy, a najlepiej fotka obrazu projektora, na którym widać ten licznik), więc może się zdarzyć sytuacja, że po krótkim czasie lampa przestanie działać. Nie byłoby w tym nic przykrego, gdyby nie to, że w projektorach stosuje się niestandardowe lampy, które są drogie (a słyszałem, że z regenerowanymi różnie bywa), a przeróbka projektora tak, żeby można go było uruchomić bez lampy (w celu zamontowania jakiejś "normalnej" lampy) często jest bardzo trudna, nieraz niemożliwa. Jest to jeszcze jeden powód (oprócz ceny), dla którego zdecydowałem się wybrać AL-100.

Obecnie można kupić identyczny projektor: http://allegro.pl/item630847581_tani_pr ... l_100.html
Ogólnie trzeba polować, to urządzenie pojawia się od czasu do czasu na Allegro.

Od razu pierwszą rzeczą, jaka przyszła mi do głowy z tym projektorem to wymiana żarówki na lampę wyładowczą.

Miałem odbłyśnik od rzutnika slajdów, więc rozważałem użycie ksenona samochodowego lub lampy metalohalogenkowej 35W bądź ewentualnie 70W.
Miałem lampę 35W Philips Master Colour CDM-T 830.
Okazuje się, że lampa nie sprawdziła się, bo poprawa jasności (pomiar luksomierzem na środku obrazu) była bardzo niewielka i byłby problem z montażem lampy.
Potem kupiłem sobie coś takiego chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: http://allegro.pl/item629351123_zarowka ... iepla.html
Ale upiekłem tylko jedną, bo to pierwsza lampa diodowa, ale w projektorze nie sprawdziła się, obraz był dużo słabszy niż na oryginalnej żarówce.

Zacząłem potem myśleć, żeby wykombinować jakiś reflektor, taki rowerowy, który się tam zmieści, a żarówkę wymieni się na wspomnianą lampę Philipsa.

Dopiero niedawno dostałem lampę typu PAR20, 830, 35W 10 stopni. Jednak tej lampy nie udało mi się odpalić, ale sprawdziłem na sucho. Wydaje się ona pasować niemal idealnie, ale nie wiem, jak sprawdzi się w praktyce, jednak konstrukcja zbliżona do reflektora tak, jak MR16, pozwala pokładać nadzieje w tej lampie. Niedługo będę mieć inny egzemplarz lampy lub układ, w którym da się ją zaświecić.

Wokół żarówki jest metalowa kratka, która zapobiega wydostawaniu się światła bokami (i tym samym niepotrzebnego oświetlania pomieszczenia).
Lampa PAR20 jest większa i w tą kratkę nie wejdzie, więc ją zdjąłem.

Zdjęcie wnętrza z oryginalną żarówką (żarówka opada pod własnym ciężarem, bo ta kratka ją trochę podtrzymuje):
Obrazek

A tutaj PAR20, który trzymam w ręce, jak ten pomysł wypali, to wtedy wymyślę jakieś mocowanie do tej lampy:
Obrazek

Jak uczynię jakikolwiek postęp w modernizacji, to będę dopisywać.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez DocBrown » 18 maja 2009, 08:32

Ciekawy pomysł, jak to sie sprawuje ?
Jakość obrazu jest w miare dobra?
Ja mam zamiar zbudowac projektor multimedialny z projektoskopu i matrycy LCD z monitora.
DocBrown
 

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 18 maja 2009, 13:52

DocBrown napisał(a):Ciekawy pomysł, jak to sie sprawuje ?

Na żarówce bardzo dobrze. A na PAR20 to się zobaczy.

DocBrown napisał(a):Jakość obrazu jest w miare dobra?

Rozdzielczość ok. 320x240. Do filmów i gier jest dobra, do prezentacji tak średnio, a właściwie też dobra, jeżeli nie ma drobnych detali.

DocBrown napisał(a):Ja mam zamiar zbudowac projektor multimedialny z projektoskopu i matrycy LCD z monitora.

Życzę powodzenia. Jak uda Ci się zrobić, to zaprezentujesz.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez DocBrown » 18 maja 2009, 15:30

Myśle, że się uda, nie ja pierwszy na ten pomysł wpadłem :)
Na allegro jest nawet zestaw do budowy takiego urządzenia, niestety jak na złość nie mam kasy :/

http://www.allegro.pl/item631902240_oka ... estaw.html

Z fotek wynika, że jakość jest naprawde niezła, jak zdobęde foliograf i matrycę, to sprawdzę jak to sie spisuje.
DocBrown
 

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 19 maja 2009, 01:41

DocBrown napisał(a):Myśle, że się uda, nie ja pierwszy na ten pomysł wpadłem :)
Na allegro jest nawet zestaw do budowy takiego urządzenia, niestety jak na złość nie mam kasy :/

http://www.allegro.pl/item631902240_oka ... estaw.html

Z fotek wynika, że jakość jest naprawde niezła, jak zdobęde foliograf i matrycę, to sprawdzę jak to sie spisuje.


W sumie to nie ma większego problemu. Cały problem to jest tylko mieć miejsce gdzie to trzymać i wydać pieniądze. ;) Jak nie kupisz tej aukcji, a masz w domu więcej miejsca i będziesz mieć trochę kasy, to kupujesz dowolny rzutnik folii taki, w którym folia jest podświetlana od dołu (są też takie rzutniki, w których folia jest oświetlana z góry, one nie nadają się do projektora z matrycy od monitora), dowolny monitor 15 calowy (większy nie wejdzie) i już masz dwa najważniejsze elementy projektora. Potem jeszcze w rzutniku wyrzucić żarówkę i zamontować jakąś lampę wyładowczą. Zakup rzutnika i monitora razem wyjdzie i tak dużo taniej niż prawdziwy projektor.

A co do mojego projektora, to zapowiada się obiecująco. Wyświetliłem białą planszę i mierzyłem natężenie światła na środku obrazu (dla uproszczenia), w przypadku żarówki wyszło ok. 3,5lx, a dla PAR ok. 10lx, więc różnica spora. Ale co ciekawe, jak się oko przyzwyczai, to tej różnicy się nie odczuwa w całkowitych ciemnościach, ale zmienić lampę warto.

Oryginalna żarówka ma kąt rozsyłu światła 24 stopnie, a PAR20 ma 10 stopni. Ale w przypadku jednej i drugiej lampy, zaciemnienie brzegów obrazu wydaje się być podobne. Wniosek z tego, że światło, które wychodzi po bokach w ramach stożka rozsyłu w przypadku żarówki jest zmarnowane.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez DocBrown » 19 maja 2009, 07:44

Rzutnik, to chyba może być nawet Lech 3, lub jakiś podobny, a matryce najprościej zdobyć kupując monitor z uszkodzonym backlightem, lub jakimiś uszkodzeniami obudowy :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 19 maja 2009, 14:06

Na uczelni byłem kilka razy światkiem przypadku, że jest włączony rzutnik, na nim położona jakaś folia, a wykładowca długo coś omawia i po pewnym czasie rzutnik sam się wyłączał, wtedy wykładowca wyłączał i po jakimś czasie włączał i działał. Nie wiem, czy sam też to zauważyłeś.

Podejrzewam, że jest to specjalnie zrobione, a przyczyną wyłączania się było przegrzanie się, ale nie wiem czego. Pewnie tej soczewki, na którą kładzie się folię, bo ona jest zrobiona z tworzywa.

A do projektora to nawet takie coś może być:
http://allegro.pl/item634292000_lech_50 ... rawny.html
jest to Lech 50

Czasem na Allegro trafia się urządzenie z lat 70. lub 80.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez DocBrown » 19 maja 2009, 22:45

No i właśnie takie coś mam zamiar kupić, tzn Lecha 50, Lecha 3 lub coś innego z tej serii, przynajmniej będzie miał szklaną optykę i nie wyłączy mi się samodzielnie.
DocBrown
 

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez Michal » 19 maja 2009, 23:06

Andrzej,a lampa CDM-R 35W zmieściła by się do tego projektora :?: :?:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 20 maja 2009, 01:23

Michal napisał(a):Andrzej,a lampa CDM-R 35W zmieściła by się do tego projektora :?: :?:


Z togo, co znalazłem, CDM-R to jest to samo, co lampy metalohalogenkowe PAR20 i PAR30.
Lampa PAR20 zmieści się bez problemu i taką właśnie zastosuję, natomiast PAR30 już się nie zmieści.
PAR20 występuje tylko w mocy 35W, a PAR30 występuje w mocach 35W i 70W, ale obie lampy PAR30 mają taką samą bańkę zewnętrzną.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Następna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości