Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez KaszeL » 20 maja 2009, 10:44

Andrzej tak na prawdę masz lampę CDM-R, a PAR20 to tylko rodzaj wykonania bańki (Parabolic Aluminized Reflector - Reflektor paraboliczny z aluminiowym lustrem)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 20 maja 2009, 16:42

KaszeL napisał(a):Andrzej tak na prawdę masz lampę CDM-R, a PAR20 to tylko rodzaj wykonania bańki (Parabolic Aluminized Reflector - Reflektor paraboliczny z aluminiowym lustrem)


Ano fakt, zapomniałem, że produkuje się również żarówki halogenowe w bańkach PAR20, PAR30.
Jednak w tym przypadku zastosowanie żarówki mija się z celem, bo albo będzie słabiej świecić, albo urządzenie nie wytrzyma temperatury (w zależności, jakiej mocy będzie).
Tutaj to tylko lampa wyładowcza.
Ostatnio edytowano 20 maja 2009, 20:32 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez DocBrown » 20 maja 2009, 17:18

Czy w takim razie diodowe zamienniki halogenów na trzonek GU10 to także PAR ?
Bańka jest identyczna jak w lampie halogenowej z tym trzonkiem.

P.S. Sorry za offtop, ale wczoraj zauważyłem coś dziwnego, mianowicie diodowy zamiennik halogena GU10 świecił tylko w połowie, tzn połowa diod nie świeciła, a połowa tak, co ciekawe po "resecie" znowu zaświeciło wszystko :shock: Wie ktoś może czym jest to spowodowane ? Dodam też, że to nie jest pierwszy taki przypadek.
DocBrown
 

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 28 maja 2009, 21:22

Witam po dłuższej przerwie.

Udało mi się znaleźć w domu kawałki płyt HDF będące większymi odpadami niepotrzebnymi, ale przechowywałem je myśląc, że mogą się przydać i się przydały.
Potem mniej więcej przymierzyłem je i kupiłem odpowiednie śruby. Co istotne, w projektorze w miejscu, do którego mocuje się tylną część obudowy, są założone metalowe nakrętki 3mm i do nich pasują śruby, które kupiłem. Początkowo chciałem kupić pręt gwintowany 3mm, ale okazało się, że takiego pręta nie ma, dlatego kupiłem śruby. W sumie, to może nawet lepiej wyszło, że kupiłem śruby zamiast pręta.

Sposób montażu umożliwia przesuwanie lampy wzdłuż osi optycznej oraz przechylanie jej w pionie i w poziomie. Akurat ten egzemplarz lampy prawdopodobnie ma coś skrzywionego, bo jak założyłem mniej więcej tak, że element, do którego jest przymocowana oprawka jest prostopadły do osi optycznej, to na obrazie plama świetlna była z boku, przechylenie lampy w odpowiednim kierunku rozwiązało problem. Dlatego na jednym ze zdjęć widać kawałek kartki papieru podłożony pod oprawkę celem zgrubnego ustawienia lampy. Tutaj przemieszczenie lampy o milimetr powoduje widoczną zmianę w oświetleniu obrazu.

Ostatnią sprawą, jaka pozostała po przymocowaniu lampy jest świecenie lampy bokami, a więc niepożądanie oświetlanie pomieszczenia. Oryginalnie ten problem rozwiązywała podwójna metalowa kratka wokół lampy, a zamontowana lampa nie mieści się to tej kratki. Zewnętrzne kratki niewiele dają, a są nieco wypukłe. Dlatego wykorzystując czarną taśmę izolacyjną wykonałem dwie kratki działające na zasadzie żaluzji,które znacznie ograniczają światło wydobywające się bokami prawie eliminując je.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W takim razie modernizację projektora można uznać za ukończoną.

Zauważyłem dość ciekawą rzecz:

W projektorze, pod lampą, jest głośnik i elektronika, do której są przytwierdzone wejścia audio, video i zasilacz. Potem, bliżej wyświetlacza LCD jest jeszcze jedna płytka z elektroniką. Głośnik jest trochę schowany i jest skierowany w dół. Nigdy z niego nie korzystałem, ale nie sądzę, żeby grał dobrze i głośno.

Ale rzecz polega na tym, że podczas zapłonu lampy (najpierw odpalam elektronikę projektora, potem lampę) słychać dość głośne trzaski, prawdopodobnie z tego głośnika, ale nie jestem pewien. Jeżeli uruchamiam lampę przy wyłączonej elektronice, to nic nie słychać. Te trzaski są pewnie od impulsów HV z układu zapłonowego lampy. Te trzaski są przez sekundę lub dwie od włączenia lampy, potem już nie. Ciekawe, jak to jest możliwe, że one są. Czyżby wokół lampy powstawało silne pole elektryczne? Jestem pewien na 100%, że bańka lampy nie dotyka jakichkolwiek elementów projektora, nawet, jakby lampa drgała podczas zapłonu (ale nie sądzę, żeby drgała, bo jest zamontowana stabilnie).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 3 czerwca 2009, 22:37

Ostatniej nocy zrobiłem fotki obrazu z tego projektora.

W rzeczywistości obraz wygląda lepiej niż na fotkach. Akurat w swoim pokoju nie mam jednolitej białej ściany, ale to aż tak nie przeszkadza w użytkowaniu. Jedyna rzecz, która może przeszkadzać, to widoczna mosiężna klamka.

Obraz z filmu Blues Brothers:

ObrazekObrazekObrazek

Dokładnie, to tak wygląda powierzchnia, na której wyświetlałem obrazy. Widać, że projektor posiada niewielką jasność, fotka robiona przy włączonym projektorze:

Obrazek

Obrazy testowe. Na nich widać nierównomierność jasności obrazu. Biała plama jest z powodu błyszczącej powierzchni:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Dla porównania fotki wykonane przez sprzedawczynię, jak ja kupowałem ten projektor, oczywiście tu jeszcze jest zamontowana żarówka, moim sprzętem nie dało się takich fotek wykonać (zbyt mała jasność):

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Pomiar natężenia na środku obrazu, do pomiaru ustawiłem zbyt dużą jasność obrazu, żeby komórki LCD maksymalnie się otworzyły:

Obrazek

Wygląd urządzenia w akcji:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

W tym przypadku wyszły następujące wyniki pomiarów parametrów:

Wymiary obrazu: 180cm x 130cm
Natężenie światła w 9 punktach od lewej do prawej: 3,4; 6,3; 4; 4,2; 10,2; 5,3; 3,4; 6,2; 4,2. Czyli średnia arytmetyczna wynosi 5,2lx.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Modernizacja źródła światła w projektorze AL-100

Postprzez andrzejlisek » 9 stycznia 2010, 18:23

Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości