Sprawy związane z licencją

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez cieszyn » 3 grudnia 2010, 23:10

cieszyn napisał(a):
Uważam jednak, że skoro to już działa, to aby poprawnie stosować wszelkie zasady tychże licencji, powinniśmy dać userom zrozumiały instruktaż tłumaczący ten było nie było prawniczy język, z polskiego "na nasze"
[..]

I właśnie po to jest ten wątek. Zapraszam do dyskusji, po to jesteśmy tutaj wszyscy, by takie sprawy rozwiązywać. Skrót założeń tej licencji jest w poście ogłoszeniowym i według mnie dobrze oddaje podstawy.


Źle się wyraziłem, miałem na myśli, że:

Autorzy inicjatywy wprowadzenia na forum zasad licencyjnych OPRACUJĄ Instrukcję tłumaczącą i wskazującą, jak te zasady praktycznie stosować
(a nie, że my tu ją wydyskutujemy, czy my ją opracujemy, choć owszem, jakieś głosy niech będą, ale chciałem jednoznacznie zaadresować wykonawcę owego Dostosowania, owej Instrukcji ) Jeśłi tego nie zrobimy, możemy zniechęcić część osób na forum do udzielania się tutaj. Spokojnie, nie boję się o to, ale niestety i o tym trzeba myśleć przy tak arbitralnych zmianach.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez amisiek » 31 grudnia 2010, 14:48


Wprowadzenie licencji nie wiąże się z tym, że ktokolwiek miałby ochotę zabrać Twoje zdjęcia. Prawa autorskie nadal zostają przy Tobie, Autorze. Licencja daje Ci możliwość dochodzenia Twoich praw, gdyby ktoś postąpił niezgodnie z jej zapisami - czyli chroni CIEBIE i TWOJE DZIEŁA. Zdjęcia i treść nadal pozostają Twojego autorstwa, ba, jest to nawet zapisane w założeniach tej licencji. Nikt nie ma zamiaru zabierać Twoich zdjęć - one były, są i będą Twoje.


Oto krótki poradnik związany z licencją treści Naszego Forum. Pokrótce - na forum nie ma problemu, ale oznaczamy kto zrobił zdjęcie i kto napisał tekst.

- widzę zdjęcie cudzego autorstwa w Galerii - mogę je wykorzystać w poście, ale muszę podać autora
- widzę tekst, chcę go wykorzystać na forum - podaję autora. Cytat robi to automatycznie.
- widzę cudze zdjęcie w Galerii, chcę wykorzystać w niekomercyjnej stronie - mogę, ale muszę podać autora (login i info,że pochodzi z lighting-gallery.pl).
- widzę zdjęcie cudzego autorstwa w Galerii, ale chcę wykorzystać je do komercyjnej strony (np. aukcji Allegro) - muszę uzyskać zgodę autora.
- widzę tekst, który chcę wykorzystać do celów komercyjnych (na przykład do ulotki reklamowej lub książki) - muszę uzyskać zgodę autora.

Oto szczegółowe zasady.

Ponieważ licencja ta wymaga uznania autorstwa, to:
- jeśli wykorzystujesz zdjęcia z forum na swojej stronie WWW o charakterze niekomercyjnym, to MUSISZ podać informację o tym, że autorem jest (tutaj login) z forum lighting-gallery.pl.
- jeśli wykorzystasz dzieło z Naszego Forum do swojej pracy autorskiej, literackiej lub graficznej, tworzysz utwór zależny. Masz do tego prawo, ale swoje dzieło także musisz wydać na tej samej licencji. Zatem jeśli wziąłeś zdjęcie autorstwa użytkownika Whites86 z forum, zrobiłeś jego montaż ze zdjęciem opublikowanym przez użytkownika Amisiek i umieścisz na forum, to piszesz, że zdjęcie powstało z fotek autorstwa obu wyżej wymienionych. Jeśli publikujesz to dzieło poza forum, musisz napisać, że autorami są w/w i że zdjęcie jest na licencji Creative Commons SA-NC-BY (W skrócie CC-SA-NC-BY).
- Jeśli ktoś wykorzysta Twoje dzieło (zdjęcie, tekst) do swojej pracy, uznaje Twoje autorstwo i musi podać, że to Ty jesteś autorem. Zauważ, że w obu przypadkach licencja chroni autora dzieła, niezależnie kto nim jest.

Ponieważ licencja ta wymaga publikacji dzieł zależnych na tej samej licencji, to:
- Jeśli tworzysz własny kolaż, fotomontaż i inne dzieła, publikujesz je z zapisem licencji (lub umieszczasz w galerii Forum, co na jedno wychodzi).
- Jeśli zamierzasz publikować zdjęcia na zasadach komercyjnych, musisz mieć pisemną zgodę autora (może być mail), który wprost pisze, że to zdjęcie udziela Ci licencji na wykorzystanie komercyjne. Nie stoi to w sprzeczności z publikacją na forum, gdyż na Forum i tak publikuje się zdjęcia w formacie zmniejszonym do potrzeb Galerii.

Co jeszcze ta licencja nam zapewnia?
- Chroni nas przez nielegalnym ssaniem treści. Zazwyczaj treść taka jest wykorzystywana do pozycjonowania w wyszukiwarkach. Jest to jak najbardziej wykorzystanie komercyjne, zatem będziemy mogli podjąć w razie potrzeb czynności prawne wobec złodziei treści, którzy kradną Dzieła. NASZE DZIEŁA, NASZĄ TREŚĆ, którą pracowicie tworzymy razem.
- Chroni nas przed ludźmi nielegalnie kopiującymi zdjęcia z naszej Galerii na swoich stronach WWW. Jeśli ktoś napisze PW lub maila i poprosi o zgodę - może ją dostać, wtedy trzeba mu przesłać mailem zdjęcie wraz z informacją o wyrażeniu zgody.
- W ten sposób będziemy mogli blokować aukcje oszustów, kopiujących nasze zdjęcia z Galerii i wykorzystują je w aukcjach na Allegro. Dostawałem na PW i GG informacje na ten temat, uważam, że oszustwo i złodziejstwo trzeba tępić.

W praktyce, ponieważ obejmujemy licencją wszystko co mamy na Forum, sprawa dla nas jest bardzo prosta - przy cytowaniu treści umieszczamy informację o autorze (to się robi automatycznie po kliknięciu Cytuj), przy publikacji zdjęć, wystarczy podać autora z forum - wystarczy login. Przy korzystaniu z Forum, licencja ta w żaden sposób nas nie ogranicza.

Jeśli masz zdjęcie, które zrobiłeś sam i opublikowałeś na Forum, a chcesz oprócz tego skorzystać z niego komercyjnie (np. sprzedać do kalendarza, wykorzystać do aukcji na Allegro i tym podobne), to MOŻESZ to zrobić. Możesz, gdyż posiadasz egzemplarz, który leżał na dysku - możesz z nim zrobić co tylko zechcesz.

Jeśli spotkałeś zdjęcie objęte tą licencją i wykorzystywane bez zgody autora do komercyjnych przedsięwzięć, lub nieopisane autorstwem, powiadom administrację forum. Zadziałamy. Jeśli Twoje zdjęcia nie są objęte licencją, to trudno, musisz próbować dochodzić swoich praw sam.

BARDZO WAŻNA UWAGA!
Licencja ta nie zmienia zasad dobrego współżycia, współpracy i wzajemnego szacunku między ludźmi. Wszelkie przejawy niespołecznego zachowania i tak zwane mącenie będą tępione przez administrację forum. Zatem wykorzystanie zdjęć do dyskredytowania kogoś na forum jest zachowaniem niespołecznym, niezależnie od licencji.

Myslę, że ten przydługi tekst wyjaśni wiekszość wątpliwości.
Ostatnio edytowano 2 stycznia 2011, 11:24 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dodanie wyjaśnienia
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości