Sprawy związane z licencją

Tutaj trafiają wszystkie zakończone dyskusje i zdezaktualizowane posty

Sprawy związane z licencją

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2010, 21:26

Jeśli są pytania, zapraszam do dyskusji w tym wątku. Chcę, by sprawa była jasna i oczywista dla wszystkich.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez rtęciówka » 3 grudnia 2010, 21:29

Świetny pomysł moim zdaniem :) A jest co chronić -zgadzam się w 100% bo zdjęcia niektórych użytkowników w tym również naszego Moderatora który postanowił o nie zadbać to istne dzieła sztuki i rzeczywiście nie powinny się zmarnować :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2010, 22:05

Tutaj moja mała uwaga - aby wszystko było proste, chcę byśmy zapamiętali, że w ten sposób obejmujemy licencją posty umieszczane na Naszym Forum oraz zdjęcia umieszczone w Galerii. Nie możemy w ten sposób łatwo chronić zdjęć hotilnkowanych z różnych serwisów, zatem zachęcam po raz kolejny do korzystania z naszej Galerii.
Jestem zdania, że Galeria jest oficjalnie ZALECANYM miejscem do publikacji zdjęć.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez Jorgus » 3 grudnia 2010, 22:08

pomysł fajny :)

A może warto by tak podpisywać swoje foty własnym nickiem :?: chodzi mi coś podobnego jak np.oprawy info,tam każda fotka jest oznakowana przez neona.W razie skopiowania i wklejenia na np.allegro,od razu wiadomo,z kąt pochodzi i kto jest autorem ;)
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez rtęciówka » 3 grudnia 2010, 22:10

Mało że to pracochłonne to jeszcze każdy umie obciąć zdjęcie o ten podpis choćby w Paincie więc to żadna ochrona...
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez mateusz » 3 grudnia 2010, 22:22

A ja powiem szczerze, że jeżeli ktoś używa moich zdjęć nawet bez pytania w słusznej sprawie to jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza. Ale to tylko moje zdanie :)
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez Utilizer » 3 grudnia 2010, 22:22

Dobrym sposobem zabezpieczenia zdjęć jest znak wodny, ale uważam że nie ma sensu takich zabiegów robić, primo nikt nam na razie zdjęć nie kradnie, no i utrudnia to odczytanie fot
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Sprawy związane z licencją

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2010, 22:23

mateusz napisał(a):A ja powiem szczerze, że jeżeli ktoś używa moich zdjęć nawet bez pytania w słusznej sprawie to jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza. Ale to tylko moje zdanie :)

Ta licencja w ogóle temu nie przeszkadza. Wystarczy, by twórca nowego dzieła poinformował, że Ty jesteś autorem tych zdjęć (nick i info o forum wystarczy, jeśli jest to poza forum) i korzystał w słusznej sprawie, czyli niekomercyjnie i zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Te zasady szczegółowo sprecyzujemy do końca roku na pewno.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez cieszyn » 3 grudnia 2010, 22:24

Jestem jak najbardziej za.

Nie wiem jednak, czy w celu stosowania wszelkich zasad tychże licencji, nie powinniśmy być może zapytać o zdanie userów tego forum?
Tego kroku już nie będzie, bo wspomniane wyżej zasady zostały już arbitralnie wprowadzone w życie.

Uważam jednak, że skoro to już działa, to aby poprawnie stosować wszelkie zasady tychże licencji, powinniśmy dać userom zrozumiały instruktaż tłumaczący ten było nie było prawniczy język, z polskiego "na nasze"

-Mamy tu sporo młodych osób, z pewnością bez doświadczenia w tego typu prawniczych tekstach, więc chyba jest konieczne stworzenie zrozumiałej i jasnej Instrukcji stosowania zasad licencyjnych. Bez tego może się okazać, że zaczniemy te zasady z nieświadomości źle stosować, bo żeby je poprawnie stosować trzeba je wpierw ze zrozumieniem przeczytać. Jakoś nie jestem pewien, że to będzie dla wszystkich jasne jak słońce.


Przykład zapisu, którego zrozumienie nie jest łatwe:
Licencjobiorca nie może oferować lub ustalać jednostronnie warunków korzystania z Utworu Zależnego, które ograniczają postanowienia Licencji Właściwej lub możliwość korzystającego z Utworu Zależnego wykonywania uprawnień udzielonych temu korzystającemu na podstawie Licencji Właściwej.
?!?!???? :roll: :?: :) zrozumiałe, tak?



Chodziło by więc o taki Przewodnik po tych licencjach, a głównie o proste Instrukcje stosowania tych uregulowań.

Inny przykład:
4. Ograniczenia. Uprawnienia przyznane w Paragrafie 3 podlegają następującym ograniczeniom:

a.Licencjobiorca może Rozpowszechniać lub Publicznie Wykonywać Utwór jedynie zgodnie z postanowieniami niniejszej Licencji oraz pod warunkiem dołączenia kopii niniejszej Licencji lub wskazania wskazania jednolitego identyfikatora zasobu (URI), pod którym znajduje się tekst niniejszej Licencji do każdego egzemplarza Utworu Rozpowszechnianego lub Publicznie Wykonywanego.
- pytanie: - Kto od razu zrozumiał, o co chodzi po jednym czytaniu ????????

No, konia z rzędem temu, kto cytując czyjeś zdjęcia załącza {kopię niniejszej Licencji} ??

Bardziej zrozumiała jest druga część tej alternatywy:
{lub wskazania wskazania jednolitego identyfikatora zasobu (URI)} - czyli obowiązek podania adresu (linku) do pierwotnej lokalizacji utworu, który cytujemy czy wykorzystujemy. I to w zasadzie już dziś robimy mimo nie wprowadzenia tychże licencji.


Chciałbym jednak mocno podkreślić, że w ramach forum powinno być dozwolone kopiowanie danych utworów (głównie chyba zdjęć jednak, tak?) bez zgody autora i bez podawania źródła czy Licencji, ale pod warunkiem, że cytujący cudzy utwór nie działa na szkodę autora, czyli nie wstawia obraźliwego komentarza, nie lży autora, nie przypisuje autorowi innych intencji, niż prawdziwe, które nim kierowały, gdy po raz 1-szy umieszczał tu swoje dzieło.

Razem ze wprowadzeniem tej licencji, zostaną również opracowane zasady dobrej współpracy, które uregulują pozostałe, nieustalone dotąd sprawy. Reguły te, zgodne z powszechnie pojętym zdrowym rozsądkiem, zostaną wprowadzone w postaci aktualizacji Regulaminu Forum.

baardzo bym na to liczył! I swoją drogą, po paru doświadczeniach lekko wątpię, czy w pełni uda się to zrobić - tą zdroworozsądkową aktualizację Regulaminu.
Próbować zawsze warto i jestem za, jak stwierdziłem na wstępie.
Ostatnio edytowano 3 grudnia 2010, 22:25 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniesienie do innego wątku
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Licencja chroniąca nasze dzieła na forum

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2010, 23:05

cieszyn napisał(a):Jestem jak najbardziej za.
Nie wiem jednak, czy w celu stosowania wszelkich zasad tychże licencji, nie powinniśmy być może zapytać o zdanie userów tego forum?
Tego kroku już nie będzie, bo wspomniane wyżej zasady zostały już arbitralnie wprowadzone w życie.


Niektóre decyzje muszą być podjęte arbitralnie. Ta decyzja właśnie do takich należy.

cieszyn napisał(a):Uważam jednak, że skoro to już działa, to aby poprawnie stosować wszelkie zasady tychże licencji, powinniśmy dać userom zrozumiały instruktaż tłumaczący ten było nie było prawniczy język, z polskiego "na nasze"
[..]


I właśnie po to jest ten wątek. Zapraszam do dyskusji, po to jesteśmy tutaj wszyscy, by takie sprawy rozwiązywać. Skrót założeń tej licencji jest w poście ogłoszeniowym i według mnie dobrze oddaje podstawy.


cieszyn napisał(a):Przykład zapisu, którego zrozumienie nie jest łatwe:
Licencjobiorca nie może oferować lub ustalać jednostronnie warunków korzystania z Utworu Zależnego, które ograniczają postanowienia Licencji Właściwej lub możliwość korzystającego z Utworu Zależnego wykonywania uprawnień udzielonych temu korzystającemu na podstawie Licencji Właściwej.
?!?!???? :roll: :?: :) zrozumiałe, tak?
Chodziło by więc o taki Przewodnik po tych licencjach, a głównie o proste Instrukcje stosowania tych uregulowań.


To zrobimy, ale najpierw chcę, by więcej nas się zainteresowało tematem. Jest to bardzo popularna licencja i według mnie będzie można skorzystać z gotowych wykładni, które znajdują się w paru miejscach. Niektóre z nich są na licencji zgodnej z naszą, więc możemy jej użyć bez żadnych problemów. Prace trwają, nie od razu Kraków zbudowano.


cieszyn napisał(a):No, konia z rzędem temu, kto cytując czyjeś zdjęcia załącza {kopię niniejszej Licencji} ??
Bardziej zrozumiała jest druga część tej alternatywy:
{lub wskazania wskazania jednolitego identyfikatora zasobu (URI)} - czyli obowiązek podania adresu (linku) do pierwotnej lokalizacji utworu, który cytujemy czy wykorzystujemy. I to w zasadzie już dziś robimy mimo nie wprowadzenia tychże licencji.


Otóż to, dlatego po pierwsze obejmujemy tą licencją CAŁĄ TREŚĆ NASZEGO FORUM, więc sprawa dla nas jest prosta. Po drugie skoro to robimy, to znaczy, że licencja dla nas pasuje, prawda? Było to jednym z powodów wyboru akurat tej licencji!

cieszyn napisał(a):Chciałbym jednak mocno podkreślić, że w ramach forum powinno być dozwolone kopiowanie danych utworów (głównie chyba zdjęć jednak, tak?) bez zgody autora i bez podawania źródła czy Licencji, ale pod warunkiem, że cytujący cudzy utwór nie działa na szkodę autora, czyli nie wstawia obraźliwego komentarza, nie lży autora, nie przypisuje autorowi innych intencji, niż prawdziwe, które nim kierowały, gdy po raz 1-szy umieszczał tu swoje dzieło.

Do tego będzie zapis w Regulaminie. Tak samo, jak zakazaliśmy tematów drażliwych, wycieczek osobistych i tym podobnych przykrości. Chcę, byśmy podawali autora zdjęć.
Co do pozostałych spraw - uszy do góry. Damy radę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości