Oświetlenie warsztatu

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez PKPENK » 14 maja 2013, 17:22

Zwisa kawałek starego sparciałego przewodu, ale dławik zalewany więc całkiem możliwe że ruszy.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez elektryk » 1 sierpnia 2013, 18:14

Witam. Mam garaż 5 x 5 m i instalacje położyłem już w tamtym roku i zaplanowałem 2 oprawy świetlówkowe na suficie każda załączana ze swojego klawisza w łączniku. Obecnie przewód od puszki rozgałęźnej 3-żyłowy (L oprawy 1, L oprawy 2, PEN) kończy się w miejscu na lewą oprawę i od niego między planowanymi oprawami muszę jeszcze pociągnąć przewód 2 -żyłowy w listwie do prawej oprawy, jako że tynkarz się rozpędził i nie zdążyłem schować przewodu. Narazie prowizorycznie na miejscu lewej oprawy jest żarówka. Problem jest taki jakie oprawy kupić. 2 oprawy 2 x 36 W to jest troszkę za dużo, planowałem dać 2 oprawy 1 x 18 W, ale znowu może być za ciemno... Jak radzicie, najlepiej było by 2 oprawy 1 x 36 W ale takich nie ma :?:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez JeD » 1 sierpnia 2013, 18:28

elektryk napisał(a):Witam. Mam garaż 5 x 5 m i instalacje położyłem już w tamtym roku i zaplanowałem 2 oprawy świetlówkowe na suficie każda załączana ze swojego klawisza w łączniku. Obecnie przewód od puszki rozgałęźnej 3-żyłowy (L oprawy 1, L oprawy 2, PEN) kończy się w miejscu na lewą oprawę i od niego między planowanymi oprawami muszę jeszcze pociągnąć przewód 2 -żyłowy w listwie do prawej oprawy, jako że tynkarz się rozpędził i nie zdążyłem schować przewodu. Narazie prowizorycznie na miejscu lewej oprawy jest żarówka. Problem jest taki jakie oprawy kupić. 2 oprawy 2 x 36 W to jest troszkę za dużo, planowałem dać 2 oprawy 1 x 18 W, ale znowu może być za ciemno... Jak radzicie, najlepiej było by 2 oprawy 1 x 36 W ale takich nie ma :?:


Ale takich nie ma ? , Pojedź do pierwszej lepszej castoramy czy hurtowni elektrycznej w Lublinie, to znajdziesz. Ja bym dał dwie 2x36W. 865 lub 840, jak kto woli.
Wtedy będzie jasno i przyjemnie, lub jedną oprawę wzdłuż garażu 2x58W. nie ma co się bawić w te 18-tki. ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez Whites86 » 1 sierpnia 2013, 18:36

dokładnie zamontujesz 2x 18 i będziesz żałował mowie ci ;) moja matka ma w garażu 2 oprawy po 2x36 i nawet przy nich jest niewystarczająca ilośc swiatła, już myślałem o dołożeniu kolejnych 2 :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez Elektroservice » 1 sierpnia 2013, 18:46

Co najmniej 2 oprawy na 2 rury 36W, w 58W nie ma się co bawić tylko niepraktyczne to przy przewożeniu i składowaniu zapasowych rur :P
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez elektryk » 1 sierpnia 2013, 20:10

Hmm to już będzie 144 W :roll: No ale dobra to chyba będzie najrozsądniej, mogłem zrobić jedną ale teraz gdy zamontuje tylko jedną to nieładnie wygląda bo jest nie na środku i wgl już pociągnięty jest przewód 3-żyłowy (żółto-zielony jako faza do przewidzianej drugiej oprawy :twisted: ), mam nadzieję tylko że da się jakoś zrobić w kostce oprawy odgałęzienie do drugiej oprawy i schować przewód w listwe :)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez Whites86 » 1 sierpnia 2013, 20:12

elektryk napisał(a):Hmm to już będzie 144 W :roll: No ale dobra to chyba będzie najrozsądniej, mogłem zrobić jedną ale teraz gdy zamontuje tylko jedną to nieładnie wygląda bo jest nie na środku i wgl już pociągnięty jest przewód 3-żyłowy (żółto-zielony jako faza do przewidzianej drugiej oprawy :twisted: ), mam nadzieję tylko że da się jakoś zrobić w kostce oprawy odgałęzienie do drugiej oprawy i schować przewód w listwe :)

już lepiej zastosuj niebieski jako faze i nałóż na niego kondona termokurczliwego np. czarnego niebedzie az tak raziło partactwem ;)
co do tych 144W to dużo ? przecież niebedziesz tam palil oświetlenia 24/h jest cala masa urządzeń która żre ci więcej energii niż te swietlowki w garażu ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez robert03 » 14 sierpnia 2013, 19:59

2 oprawy na świetlowki 2x36W to minimum jeśli w garażu ma byc jasno. Wkręć tam dobre wydajne rury typu Osram Lumilux lub ich odpowiedniki innych form i będzie dobrze.
Ja mam w jednym garażu 2 belki w poprzek na suficie 2x 36W i dodatkowo na ścianie 2 belki 2x 18W i jest w sam raz ( te małe belki to tak przypadkowo sie tam znalazły).
W drugim garażu 2 oprawy 2x36W wzdłuż na suficie i dodatkowo nad warsztatem oprawę 2x36W. Jak zapalę wszystkie to jest równomiernie jasno.
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez elektryk » 29 sierpnia 2013, 18:37

Już kupiłem 2 oprawy 2x36 Kanlux i niemieckie rury 840 T18. W oprawie przewód jest do wprowadzania z krótkiego boku oprawy przez dławik uszczelniający i nie wiem jak to rozwiązać z odgałęzieniem w listwie do drugiej oprawy, czy połączyć dwie oprawy listwą między krótkimi bokami oprawy i przy pierwszej oprawie na początku listwy dać dodatkową kostkę by rozdzielić przewód 1,5 na 1 oprawę i na 2
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oświetlenie warsztatu

Postprzez JeD » 29 sierpnia 2013, 18:40

A jak wyglądają rury T18 ? :D :P
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości