Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez JeD » 7 lutego 2014, 18:31

Witam, w tym wątku będziemy przedstawiać pracę z konserwacją oraz wymianą żarówek, świetlówek itp. w jakże szeroko pojętym oświetleniu Wewnętrznym.

Ja zacznę, zaniedbana Wega co pokazywałem na fotkach z Września 2012 i 2013, uległa wymianie na Philipsa OKN 2x36W TL-D 840 (elektroniczny). Na początku stycznia dostała nową świetlówkę 840, lecz została zastąpiona dnia 3 lutego 2014r. druga rura w niej co była to sprawna T-12 Piła Daylight 765.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprawa oprawy PK-109.

Obrazek

Obrazek


Na:
Obrazek

Obrazek

Kto zauważy jeszcze jakąś różnice na ostatnich zdjęciach :?: :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez DarekG » 8 lutego 2014, 11:16

Super!! Więcej takich fotek. ;)
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez kubaxxx » 25 października 2017, 10:48

Przy okazji malowania jednego z pomieszczeń u siebie postanowiłem wymienić stare oprawy produkcji BEMKO z rurami T8
Obrazek

na ledowe rury 150cm:
Obrazek

przed
Obrazek
Obrazek

w trakcie
Obrazek

po wymianie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
do utylizacji :D
Obrazek
Obrazek

Efekt końcowy jest zadowalający,przy starych oprawach rastrowych było ciemniej w pomieszczeniu niż przy ledach - głównie ze względu na rozsył światła.
Pobór mocy spadł z 320W do 110W
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Postprzez Farel03 » 25 października 2017, 13:53

Ja nie pochwalam wymiany. Estetycznie wygląda to bardzo słabo, a gdy LEDy zaczną się psuć i tracić strumień, zrobi się zdecydowanie ciemniej.

Aby poprawić strumień można było zacząć od wymiany świetlówek na trójpasmowe (36w 765 daje 2450lm podczas gdy 865 daje 3250lm), aby zredukować nieco pobór prądu i przedłużyć żywotność świetlówek można by wymienić stateczniki magnetyczne (domyślam się, że takie w tych rastrach są) na elektroniczne z ciepłym startem.
Jeżeli jednak optyka opraw nam nie odpowiadała, można było kupić oprawy z mlecznym lub pryzmatycznym kloszem i statecznikiem elektronicznym w stylu ES-System SD lub Trevos/LTV - SM

Jeżeli jednnak taka wymiana Ci odpowiada, to proszę bardzo
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez latarnik » 25 października 2017, 14:03

jeżeli to były magnetycznie zasilane oprawy to wyrzuciłeś coś bardzo trwałego na rzecz czegoś mało trwałego... Na pewno zaoszczędzisz na zużyciu energii. Pytanie jednak ile taka amortyzacja potrwa...

Czy ja dobrze widzę że zamiast prawidłowej oprawy lub nasadzanych na rurę trzonków G13 są tam tylko przykręcone kostki do bolców świetlówek?
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez kubaxxx » 25 października 2017, 15:28

latarnik napisał(a):
Czy ja dobrze widzę że zamiast prawidłowej oprawy lub nasadzanych na rurę trzonków G13 są tam tylko przykręcone kostki do bolców świetlówek?

Tak dokładnie,na końcach są kostki.Pomieszczenie,a raczej jego charakter nie wymagają specjalnej estetyki,rury są przymocowane bezpośrednio do sufitu za pomocą klipsów i podłączone w najprostszy sposób do zasilania.

Farel03 napisał(a):
Aby poprawić strumień można było zacząć od wymiany świetlówek na trójpasmowe (36w 765 daje 2450lm podczas gdy 865 daje 3250lm), aby zredukować nieco pobór prądu i przedłużyć żywotność świetlówek można by wymienić stateczniki magnetyczne (domyślam się, że takie w tych rastrach są) na elektroniczne z ciepłym startem.
Jeżeli jednak optyka opraw nam nie odpowiadała, można było kupić oprawy z mlecznym lub pryzmatycznym kloszem i statecznikiem elektronicznym w stylu ES-System SD lub Trevos/LTV - SM

Nie wiem jak by było z kosztami takiej modernizacji,wymieniłem 5 opraw na ledowe rury po 40 zł szt.Nie wiem jaki byłby koszt zakupu osprzętu i świetlówek o których piszesz ?
A co do żywotności ledów to się zgadzam-jest słaba,ale te stare oprawy z powodu rastra nie świeciły dobrze.Teraz mamy dużo jaśniej ;)

Tak czy siak dzięki kolegom za uwagi,postaram się faktycznie poprawić wygląd.
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez Elektroservice » 25 października 2017, 16:09

Masakra. Z całym szacunkiem, ale to nowe oświetlenie to po prostu prowizora. Zainwestuj choć w oprawki do tych ledoświetlówek...
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez DarekG » 26 października 2017, 21:43

Szczerze mówiąc to dziwnie to wygląda i ja osobiście na taką modernizację bym się nie zdecydował. Wolał bym już zakupić nowe oprawy np. hermetyczne z dobrymi świetlówkami. Było by widno i estetycznie, a tak to słabo wygląda ale Twoje pomieszczenie, Twój wybór.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez MercuryFenix » 27 października 2017, 19:15

Wygląda jak wygląda, ale zmiana na + pod względem oświetlenia ;)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Wymiana, konserwacja- opraw oświetlenia wewnętrznego.

Postprzez kubaxxx » 28 października 2017, 08:18

MercuryFenix napisał(a):Wygląda jak wygląda, ale zmiana na + pod względem oświetlenia ;)

Chociaż jeden który mnie nie objechał :D
Na swoją obronę napiszę że to pomieszczenie magazynowe,sufit z betonu i nie uśmiechało mi się wiercenie nowych otworów pod oprawy czy oprawki.W otwory po starych oprawach wkręciłem klipsy do świetlówek,a przewody i tak szły po górze w rynienkach więc najprościej było podłączyć na kostkach,świetłówki mają zasilanie jednostronne
Miało być jaśniej i taniej i tak właśnie jest. ;)
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Następna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości