[Katowice] Hotel Silesia

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

[Katowice] Hotel Silesia

Postprzez Beton » 19 marca 2015, 01:01

Nieczynny od 2006 roku hotel silesia i oświetlenie wnętrz ;).

Zdjęcie z zewnątrz z internetu, jakby ktoś nie wiedział, jak wygląda:

Obrazek

I wchodzimy do środka. Niestety poziomu recepcji nie udało się uwiecznić.

Obrazek

Korytarze oświetlają stosunkowo brzydkie oprawy na świetlówkę T8 18W. Barwa to daylight i 4000k.

Obrazek

Jedna oprawa ,paskudna jak diabli, 18w na oświetlenie piętra przy windach? Słabo.

Obrazek

Oprawa leżąca na korytarzu, "wyjście ewakuacyjne"

Obrazek

Kierujemy się do pokoju 1020 :)

Obrazek

Spory i wygodny pokój, ale niestety oprawy, z niewiadomych względów podemontowali. Można się domyśleć, co tam wisiało.

Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej...

Obrazek

I widzimy plafonierę w korytarzu :) W środku siedzi żarówka PILA z lat 90-tych, 75W.

Obrazek

W następnym korytarzu 2 inne plafoniery.

Obrazek

Przełączników jeszcze nie zdemontowali (w innych pomieszczeniach wszędzie pościągane: oprawy, gniazdka i włączniki. WTF?), więc zaświecam!

Obrazek

Oczko halogenowe z żarówką w łazience :)

Obrazek

Wychodzę i kieruję się do pomieszczeń dla służby.

Obrazek

Ale się śpieszyli, nie pozamykali nawet szafek ;) Coś fajnego wisi na suficie

Obrazek

Znana i lubiana OKPWM 220 :)

Obrazek

Bardzo ciężko odpaliła, chyba pierwszy raz od tych 9-ciu lat:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej korytarzem, i widzimy BMKs 2x20 wiszące na jakichś zawieszkach-samoróbkach:

Obrazek

Obrazek

Coś ciemno w tym korytarzu :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy do jednego z pomieszczeń, posiada dobrze wygłuszone drzwi, więc pewnie służyło za kwaterę konserwatora, jest blisko dźwigów, wisi tam taka oprawa:

Obrazek

I świeci jedną żarówką

Obrazek

Pomieszczenia techniczne, oświetlone mlecznymi kulami:

Obrazek

Obrazek

Maszynownia dźwigu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ktoś dłubał, poszedł na fajrant i nigdy nie wrócił na stanowisko.

Obrazek

I tyle na razie ;).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez qba » 19 marca 2015, 02:03

Hotele to dość ciekawe oświetleniowo miejsca. Jest w hotelarstwie taka niepisana zasada "zużycia moralnego", mówiąca, że wyposażenie w pokojach, w tym oprawy oświetleniowe trzeba wymieniać co 10 - 15 lat. Ciekawe jak stare żarówki kryją się w tych kulach. W zwisie z kloszami świecąca jest stara Pila, a i jedną matową tam widzę. To też zapewne jest jakiś klasyk. Dziwne, że w ogóle tam nie odcięto zasilania.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez mateusz » 19 marca 2015, 17:59

Bardzo ciekawy materiał. Nie wszystkie przedstawione tu sposoby oświetlenia mi się podobają ale sporo ciekawych opraw. Hotele rzeczywiście dużą wagę przywiązują do wystroju wnętrz, stąd w czynnym hotelu znaleźć takie oświetlenie już nie jest łatwo...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez toomm40 » 19 marca 2015, 22:10

ciekawe dlaczego w ogóle ten hotel nie jest już używany. zbyt silna konkurencja czy może był zbytnio przestarzały ?
ja mieszkałem kilka miesięcy temu w hotelu "Katowice" , to tez taki stary moloch z okresu PRL i przydałby się w nim porządny remont.choć - paradoksalnie-lubię ten stary wystrój "retro", tylko że ceny unijne do niego nie pasują ;)
a te BMKS-y 2x20W na powyższych fotkach miały kiedyś klosze. ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez Beton » 19 marca 2015, 23:00

toomm40 napisał(a):ciekawe dlaczego w ogóle ten hotel nie jest już używany. zbyt silna konkurencja czy może był zbytnio przestarzały ?
ja mieszkałem kilka miesięcy temu w hotelu "Katowice" , to tez taki stary moloch z okresu PRL i przydałby się w nim porządny remont.choć - paradoksalnie-lubię ten stary wystrój "retro", tylko że ceny unijne do niego nie pasują ;)
a te BMKS-y 2x20W na powyższych fotkach miały kiedyś klosze. ;)


W hotelu Katowice nie byłem, muszę się tam wybrać. Podoba mi się, że neon na dachu jest odrestaurowany - w ogóle wolę najgorszego molocha z PRL niż np. Narośl Katowicką vel Galerię z anseksem dworcowym ;). Hotel nie jest czynny, ponieważ co chwilę zmienia właścicieli - aktualny traktuje go jako stojak na szmatę reklamową.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez Utilizer » 19 marca 2015, 23:01

Bo nie spełnia współczesnych wymogów np. przepisów przeciwpożarowych.
Aż dziwne że ten hotel stoi tyle lat pusty i nikt go nie wyburzył, przecież utrzymanie takiego molocha też kosztuje :roll:

Hotel Polonez w Poznaniu też miał zostać zburzony, na szczęście został wyremontowany i teraz jest akademikiem :D
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez toomm40 » 19 marca 2015, 23:07

:arrow: Beton, fakt-neon na hotelu Katowice dzielnie świeci, a nawet chyba dwa, bo jest jeszcze napis "hotel" tuż nad wejściem.ale nie wiem, czy tam jest faktycznie neon, czy coś innego , mam jedno niewyraźne zdjęcie. natomiast co do nowego dworca, to wolę ta galerię z aneksem, niż ten syf który był wcześniej.

:arrow: Utilizer, nie ma hotelu Polonez, pierwsze słyszę ... :roll:

Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez qba » 19 marca 2015, 23:31

Prawda, w dawnym Polonezie zrobili akademik. Jeszcze rok temu stał pusty i cieć siedział tylko w recepcji.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez Beton » 20 marca 2015, 00:11

toomm40 napisał(a)::arrow: Beton, fakt-neon na hotelu Katowice dzielnie świeci, a nawet chyba dwa, bo jest jeszcze napis "hotel" tuż nad wejściem.ale nie wiem, czy tam jest faktycznie neon, czy coś innego , mam jedno niewyraźne zdjęcie. natomiast co do nowego dworca, to wolę ta galerię z aneksem, niż ten syf który był wcześniej.

:arrow: Utilizer, nie ma hotelu Polonez, pierwsze słyszę ... :roll:


To jest neon z daszku ;).

Obrazek

Był okrutny syf, ale kaszalot w centrum miasta zamiast zapuszczonego i zgnojonego do granic możliwości dobrego architektonicznie budynku wcale nie jest lepszy. Inna sprawa, że nie lubię takich miejsc, z których wylewa się phrestiż klasy premium. Gdyby chociaż odtworzyli więcej kielichów...

Utilizer napisał(a):Bo nie spełnia współczesnych wymogów np. przepisów przeciwpożarowych.


A to nie dotyczyło DOKP?

Aż dziwne że ten hotel stoi tyle lat pusty i nikt go nie wyburzył, przecież utrzymanie takiego molocha też kosztuje :roll:


Zarabia na siebie, do trzeciego piętra pomieszczenia są wynajmowane, a szmata na całą wysokość hotelu też przynosi zysk.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Katowice] Hotel Silesia

Postprzez toomm40 » 20 marca 2015, 00:26

tak, czyli to jest też neon, tylko że moje zdjęcie było robione z okna pokoju :)
co do dworca, to ja też nie lubię takich miejsc.zresztą poznański dworzec tez padł ofiarą takiej przeróbki, a wręcz pobudowano nowy , a stary stoi zamknięty.
tyle,że poprzedni stan dworca katowickiego jak na duże miasto to była porażka na całej linii...
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości