Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez Elda » 23 lipca 2017, 14:40

Cześć Wam,.
wyjątkowo niż o watęk Bydgoszczy pytanie innego gatunku.
Szwagier prowadzi firmę z konstrukcjami stalowymi, a że o mojej pasji rodzina wie od dawien dawna padło pytanie o zmodernizowanie mu oświetlenia tego zakładu. W dużej mierze to jedna hala o powierzchni ok 400mkw, szatnia, sanitariaty, kuchnia, gabinet mistrza, księgowość i gabinet szwagrq . Wszystko raczej jest dosyć stare, oświetlenie pomieszczeń w dużej mierze zapewniają plafony polskiej produkcji z lat 80 z klasycznymi żarówkami, w korytarzach i przejściach są świetlówki liniowe w oprawach(które nawet nie mają odblyśnika i jest po prostu ciemno) po 3 z tego i tak nigdzie nie świecą się więcej niż jedna. Sama hala poza liniówkami ma jeszcze 4 wysięgniki na których wisiały kiedyś OUR125 - w tej chwili zajęte są tylko 2, gdzie świecą ELGO Ledy.
Niestety z uwagi na mnogą ilość dziwnych urządzeń w hali to oświetlenie będzie całkowicie zlikwidowane gdyż jest nieefektywne. I tutaj pytanie, ostatnio finansowo wiem, że się poprawiło no i pytanie do mnie, jak ja bym to widział?
Ma być przede wszystkim oszczędniej i jaśniej, choć jak tam będę to zrobię zdjęcia - klimat jest niepowtarzalny, ale jest też ciemno. Do tego szwagier ma problem z żarówkami do plafonów. Chciałbym to zrobić kompleksowo, myślałem o źródłach LED i świetlówkach liniowych. LED do pomieszczeń, liniówki do hali(chyba, że są już mocne ledy?).
Płac oświetlają LUNY, więc tam nic nie będę modernizował, bo jedyna dla mnie dopuszczalna do na kwadratówki!
Jak myślicie, opłaca się, dużo zaoszczędzimy? Chcielibyśmy to zrobić bardziej dobrze, niż taniej? U kogo najlepiej kupić oprawy?
Proszę o opinie.
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez KaszeL » 23 lipca 2017, 15:21

Cześć,

Sprawa nie jest taka super bardzo prosta, jak by się wydawało. Oczywiście najprościej powiedzieć -> modernizuj wszystko na LEDy i się nie przejmuj. W tej chwili już się da, tylko takie rozwiązania są jeszcze dość drogie. Jak ma być w miarę tanio i dobrze, to świetlówki liniowe w oprawach rastrowych dla części socjalnej/biurowej oraz oświetlenie hali na HD większej mocy. Jeśli środków jest więcej, to można pomyśleć o dedykowanych oprawach ledowych do części socjalnej/biurowej zamiast świetlówek, ale halę zostwił bym na razie na MH dużej mocy tj 250W i więcej. Nic nie napisałeś o wysokości tej hali. Wrzuć kilka fotek, będzie łatwiej pomóc.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez Elda » 23 lipca 2017, 15:40

Hala z tego co wiem ma około 5 metrów wysokości, ale dochodzą to tego stelaże na których można dokonać montażu.
Planuję tam w sierpniu pojechać by już coś zapocząć, wtedy i wrzucę zdjęcia. Najpierw to chyba muszę policzyć rzeczywiste oszczędności. Uważacie, że samą instalację powinniśmy zmodernizować?
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez KaszeL » 23 lipca 2017, 15:57

Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest obecna instalacja. Jeśli jest miedziana i w dobrym stanie, to nic bym nie ruszał. Co dokładnie robi się na tej hali? Jakie są wymagania odnośnie nowego świetlenia?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez Pablo » 23 lipca 2017, 16:58

Tzn tak, ja bym, tak jak mówi Tomek, dał do części biurowej rastry na świetlówki. Teraz kwestia wybory - T8 czy T5.
Jakieś mniejsze pomieszczenie, typu magazynek na np. belki stalowe czy cóś to bym zostawił z tymi plafonami(ew. wstawił tam jakąś belkę na 2 rury 36W).
Część halowa to chyba najważniejsza - jakieś przemysłówki, najlepiej na MH, np Mitry:
https://brilum24.pl/pl/p/Oprawa-przemys ... -OPHa/2610
Do opraw LEDa bym powkręcał MH - powinno być ok. Jeszcze ważne pytanie - ile tam potrzeba światła? Bo jak dużo, to jeszcze na przykład nad stanowskami hermetyki 2x36W. ;)
Pablo
 

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez galad » 23 lipca 2017, 21:36

Piszesz o mnogości urządzeń na hali ale nie wiemy co to za urządzenia i jak odbywa się ich sterowanie. Urządzenie może być ogromne a już jego sterowanie to np pulpit nie większy niż ekran laptopa. Jeśli tak jest piorytetem wg mnie jest oświetlenie stanowiska obsługi, reszta hali może być oświetlona oszczędnij, co nie znaczy, że ma być tam ciemno. Jeśli instalacja jest w dobrym stanie i będziesz zakładał mniej energochłonne oświetlenie to mimo sporego wieku instalacja je obsłuży. Tak jak pisali przedmówcy napisz coś więcej o specyfice tego miejsca i uzupełnij to o zdjęcia.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez DarekG » 23 lipca 2017, 22:41

Bez zdjęć i dokładnych wymiarów hali oraz okazania stanowisk roboczych ciężko powiedzieć. Hala zawsze potrzebuje dobrego, mocnego i równomiernego oświetlenia. Ja proponował bym naświetlacze MH plus dodatkowe doświetlające oprawy diodowe. Moim zdaniem powinno być też oświetlenie awaryjne właśnie na oprawach diodowych przy np. niespodziewanym zaniku lub spadku napięcia kiedy mh by zgasły. Co do pomieszczeń biurowych czy stołówki proponował bym oprawy rastrowe na świetlówki lub w pomieszczeniach wilgotnych hermetyki to czy na T8 czy T5 to bez różnicy. Ważne aby świetlówki były dobrego producenta o dobrych parametrach.. W łazience plafony led. Oświetlenie zewnętrze to albo wymiana na oprawy diodowe albo poprostu zostawienie Elgo Led i Lun tak jak są.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Postprzez Farel03 » 23 lipca 2017, 23:03

Jeżeli świetlówki, to T8. Są zdecydowanie bardziej dostępne i tańsze. A jak będą zasilane że statecznika elektronicznego z ciepłym startem, to nie będziesz ich musiał wymieniać praktycznie wcale :)

Oprawy awaryjne na wypadek zgaśnięcia MH to bardzo dobry pomysł

Ale jestem tego samego zdania co inni użytkownicy. Bez dokładniejszego metrażu oraz zdjęć się nie obejdzie
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Modernizacja Oświetlenia Hali - prośba o pomoc

Postprzez trojmiejski » 24 lipca 2017, 09:19

Ja osobiście opraw rastrowych nie lubię, wywołują wrażenie celi. W pomieszczeniach socjalnych lepiej by się nadawały oprawy w podobnym stylu jak OKN-236 lub OKN-258.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Postprzez Farel03 » 24 lipca 2017, 09:23

I pytanie, jaka jest wysokość tych pomieszczeń. Jeżeli sufi jest niski, to zamontowanie rastrów byłoby kretynizmem
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości