Retrofit źródła światła czy wymiana oprawy

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez ropal » 24 stycznia 2010, 20:42

OUR125 to bardzo fajna oprawa, fakt komora lampowa nie byla szczelna bo szybko gniła filcowa uszczelka ale przecież można sobie samemu to uszczelnić nawet zwykła uszczelką samoprzylepną ze sklepu budowlanego. Klosz działał jak soczewka ale jak wiadomo soczewka skupia światło w jednym kierunku i tak samo jest z kloszem do OUR- rozsyła światło maksymalnie na boki oprawy. a jeśli chodzi o źródło to zastosuj np MH ale w bańce mlecznej bo jak dasz przezroczysty będziesz miał pod oprawą jasne paski zamiast plamy światła. a MH napewno wygrywa z LRF chodź by ze względu na znacznie lepsze oddawanie barw
Kochamy polskie... oprawy

gg: 12881835
Avatar użytkownika
ropal
 
Posty: 141
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2009, 08:45
Lokalizacja: Gdynia

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez amisiek » 24 stycznia 2010, 20:50

Czyli trzeba zobaczyć czy są MH matowe 70W, plamy światła to nieco średni pomysł. Prawdopodobnie wynika to z małego rozmiaru samej bańki jarznika w środku MH.
Czyli OUR juz wiemy, a Strada? Kupić za stówkę i przerobić na 70W. Tam można obsadzić MH, tylko oprawkę trzeba wymienić, bo 150W mają pewnie E40. Co sądzicie?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez KaszeL » 24 stycznia 2010, 20:55

Bez problemu można dostać takie źródła - 70W, bańka eliptyczna pokryta (z przeźroczystą też są dostępne).
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez ropal » 24 stycznia 2010, 21:03

te pasy światła wynikają z tego że jażnik MH w bańce przezroczystej jest źródłem punktowym a klosz przystosowany jest do źródła rozpraszającego jak np lRF- ma jak by prążki pełniące rolę pryzmatu to też efekt był by do niczego. w jeśli chodzi o stradę to nie pamiętam już czy 150 mam oprawkę E27 czy E40 ale jeśli wsadzisz tam MH70 który jest krótki i mały to zmieni się kąt rozsyłu światła oprawy przez to że jarznik nie będzie położony centralnie w komorze lampowej a bliżej trzonka więc światło odbite od odblyśników "powędruje" zamiast na boki tak jak powinno być; to bardziej w przód oprawy. Zeby tego uniknąć w wersji Strady z lampą rtęciową 125 zastosowano dystans przed oprawką dzięki któremu lampa została przesunięta na środek komory lampowej i rozsył światła się nie zmieniał. A osobiście polecam MH z bańką matowioną, daje przyjemniejsze światło
Kochamy polskie... oprawy

gg: 12881835
Avatar użytkownika
ropal
 
Posty: 141
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2009, 08:45
Lokalizacja: Gdynia

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez Michal » 24 stycznia 2010, 21:15

amisiek napisał(a):Mam kilka pytań - czy do taniej oprawy na WLS (na przykład używanej Strady 150W, była niedawno tanio na Allegro) można wkręcić jakiś MH o takiej mocy? Czy to będzie działać, czy trzeba będzie coś modyfikować?
Drugie pytanie - załóżmy, że kupuję sobie używaną oprawę, dla ustalenia uwagi niech będzie to Strada 150W. Czy wkręcenie 70W E27 MH w miejsce oryginalnego SON i wymiana statecznika na 70W sodowy załatwia sprawę?
Co sądzicie o pomyśle retrofitu złomowanej łyżki? Wywalić przegniły statecznik i kondensator oraz resztki oprawy, wyczyścić co trzeba, zainstalować układ zapłonowy, oprawę E27 i założyć MH 70 lub 150W HCI. Żre mniej prądu niż rtęć i ma lepszej jakości światło.

Zamiennikiem lampy sodowej 150W bez ingerencji w osprzęt jest np.lampa metalohalogenowa CDO-TT 150W Philipsa.jednak jej koszt wynosi ponad 200zł.
Co do drugiego pytania poza wymianą statecznika będziesz musiał wymienić także oprawkę na E 27.
Co do przerabiania starych zdezelowanych opraw na nowoczesne i drogie zródła światła to bezsens i marnowanie pieniędzy.Lampy typu HCI powinny być użytkowane na zewnątrz w szczelnych oprawach,nie wspominając już o marnej jakości polskich klasyków.
DocBrown napisał(a):Ja mam taki plan :twisted:
Udowodniłbym, że OUR nie jest wcale zła, może niedługo stane się posiadaczem takiej oprawy :)

Doc,dowodów co do jakości OUR 125 jeżeli chodzi o min. szczelność tej oprawy mamy wiele,obserwujac je na ulicach,więc nie wiem co chcesz udowadniać. ;)
amisiek napisał(a):Na tym forum widziałem sporo narzekania na OUR-125, czy to znaczy, że ta oprawa ma słabą skuteczność świetlną?
MH 100W daje sporo światła (patrz tu), ale jak to wsadzę do kiepskiej oprawy, to jedynym pozytywnym efektem będzie wygląd. Być może lepiej będzie świecić byle naświetlacz czy "metalohalopak", który nota bene chcę zrobić z 500W halopaka i lampy MH150W (dzięki poradom i małej transakcji z KaszeLem).
To na razie są rozważania teoretyczne, bo za 250zł można kupić gotowy naświetlacz Rx7s IP65 70W, za <400 oprawę pod MH70W E27. Zresztą to jest do przemyślenia. Nie posiadam OUR-125 i nie bardzo widzę się w roli kolekcjonera, już prędzej fotografa ;)
Ciekawe czy ktoś z forum to zrobi w praktyce? OUR-125 świecąca mocniej, niż kiedykolwiek przedtem i to bardzo ładnym światłem?

Skuteczność świetlną mają źródła światła,a oprawy mają sprawność,która nie ma nic wspólnego z jakością. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez amisiek » 24 stycznia 2010, 21:22

Ok, czyli tu chodzi o sprawność oprawy - nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, wybacz proszę.
Czyli teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce lepiej kupić tani naświetlacz MH IP65, zapakować do tego odpowiednią lampę HCI 75W i niech świeci (po to jest).
Koszt Strady to ok. 100-150 zł, do tego źródło (pewnie około 100, a nawet więcej), statecznik - 40zł, trzeba jeszcze zrobić dystansówkę, by przesunąć źródło w kierunku środka odbłyśnika - trzeba kupić i do tego się nakombinować...
Ale nadal mnie kusi pomysł upolowania i odrestaurowania 125tki, a następnie zapakowania do niej takiego źródła. Na wsi ciekawie to będzie wyglądać. Na drodze jest taka właśnie oprawa, ale słabiutko świeci, bo LRF jest już wypracowany całkiem, taki zielonkawy już jest. Myślę, że różnicę byłoby widać z oddali.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez Whites86 » 24 stycznia 2010, 21:26

amisiek napisał(a):Ok, czyli tu chodzi o sprawność oprawy - nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, wybacz proszę.
Czyli teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce lepiej kupić tani naświetlacz IP65, zapakować do tego HCI 75W i niech świeci.
Koszt Strady to ok. 100-150 zł, do tego źródło (pewnie około 100, a nawet więcej), statecznik - 40zł, trzeba jeszcze zrobić dystansówkę, by przesunąć źródło w kierunku środka odbłyśnika - trzeba kupić i do tego się nakombinować...
Ale nadal mnie kusi pomysł upolowania i odrestaurowania 125tki, a następnie zapakowania do niej takiego źródła. Na wsi ciekawie to będzie wyglądać. Na drodze jest taka właśnie oprawa, ale słabiutko świeci, bo LRF jest już wypracowany całkiem, taki zielonkawy już jest. Myślę, że różnicę byłoby widać z oddali.

najprosciej bys mial ze stradą 250W ;) wystarczylo by ze bys kupil Mh 250W i go wkręcil najlepiej Osrama HQI-T 250W ;) ten Mh jest rewelacyjny i zero przerabiania oprawy ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez amisiek » 24 stycznia 2010, 21:27

Na małe wiejskie podwórko 0,25 kW MH to chyba za dużo... Wiem, że byłoby jasno, ale efekt psychologiczny rzekomo kosmicznego zużycia energii byłby bardzo odczuwalny.
Dzięki za poradę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez DocBrown » 24 stycznia 2010, 21:32

Michał, ja pisałem, że jak zdobędę OUR to ją odnowie, uszczelnie komorę lampy i zaprezentuje zarówno z LRF jak i z MH :)
DocBrown
 

Re: Retrofit oprawy a źródła światła

Postprzez ropal » 24 stycznia 2010, 21:38

jak potrzebowałem poręcznej oprawy z MH to kupiłem halopak, w nim HQI 70W 850 i zrobiłem sam układ zapłonowy. wszystko dziła od 2 lat i sprawdza się w domu i na zewnątrz. jeśli chcecie to jutro zapodam zdjęcia mojego wynalazku
Kochamy polskie... oprawy

gg: 12881835
Avatar użytkownika
ropal
 
Posty: 141
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2009, 08:45
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modyfikacje opraw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości