Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez max » 29 lipca 2010, 13:58

Chyba każdy się spotkał z oprawami na biurko ze świetlówką dwupinową typu PL-S 11W z wbudowanym zapłonnikiem. Mają trzonek G23. Sam takową posiadam i wg. mnie nieporozumieniem jest miganie świetlówki. Oprawa ta służy do czytania, pisania itp i takowe miganie może męczyć wzrok. Sama świetlówka jest dobrej jakości - barwa 840. Tylko to uciążliwe błyskanie przy zapłonie i miganie w takt 50Hz. Poza tym pewnie większa oszczędność energii związana z mniejszymi stratami w stateczniku elektronicznym też jest nie do pogardzenia. Tylko że świetlówka G23 ma dwa kołki i zapłonnik w środku. I nie da się tego zmienić chyba że ją jakoś rozebrać. Pomysł wpadł mi do głowy jak zobaczyłem pewną odmianę tej świetlówki u Pokemona - trzonek 4pinowy 2G7. Szukałem więc odpowiedniej oprawki - są na zdroweoswietlenie.pl oraz u Pokemona na zamówienie. Ma ona możliwość montażu na wkręty ale pewnie nie pasuje w miejsce istniejącej - trzeba dorobić odpowiednią blaszkę by przykręcić ją w miejscu byłej oprawki i do niej nową. To samo stateczniki do tego - quicktronic eco osramu z ciepłym zapłonem. Innych firm do PL 11W nie spotkałem - może ktoś zna? Osram kosztuje 50zł prawie. Oprawki są firmy VS - może są gdzieś i dobre stateczniki tej firmy. Tylko jest problem z poprowadzeniem kabli i umiejscowieniem statecznika. Jedne oprawy mają go w kostce ściennej - taki zasilacz a inne w podstawce, a tam się nie zmieści ten elektroniczny. Jak długie mogą być kable od oprawki do świetlówki? I jaki dać estetyczny czterożyłowy do oprawki?
max
 

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez DocBrown » 29 lipca 2010, 15:05

Masz jakieś foty tej oprawy ?
Może będzie łatwiej coś podpowiedzieć co do montażu osprzętu.
A przewód daj YLgY (linka) 4x0,75 w miare możliwości bez żyły ochronnej, bo to ma być doprowadzenie zasilania do świetlówki, a tam żyły ochronnej nie potrzeba.
DocBrown
 

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez max » 29 lipca 2010, 17:59

YTDY 4x0,5 może być? A jaka musi być odległość od balastu? http://www.abis.pl/index.php?marka=&kod ... a&kodkat3= oprawa jest taka. http://www.luxmarket.pl/i/brilux-elgo/l ... tment_tabs http://www.luxmarket.pl/asortyment/kanl ... c-11w/4707 mam różne w różnych miejscach. Jeszcze z taką płaską podstawką. Ale tam jest płaski ciężki kawał metalu w środku a dławik w kostce ściennej. Dla serwisanta elektroniki są to świetne oprawy. Jeszcze pomagam sobie taką małą na PL-S 9W taka plastikowa - przydatna do doświetlenia niektórych rzeczy w urządzeniach. A stateczniki elektroniczne jakie dać?
max
 

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez DocBrown » 29 lipca 2010, 20:34

YTDY to chyba nie będzie linka, dlatego nie bardzo się nada, chociaż jak to linka to powinno być OK, pod warunkiem że napięciowo wytrzyma. Kolejna sprawa, to statecznik - daj taki co odpala na ciepło.
DocBrown
 

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez max » 30 lipca 2010, 10:04

To jest drut domofonowy chyba. A ten co podałeś jest ale 4x1 linka i to jest grubaśne bardzo. Ten 4x0,5 jest cienki i jak na drut giętki. A statecznik? Są te osramy zapalające ciepło. Tylko szukam VS tańszego. Ale widzę nie ma.
max
 

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez DocBrown » 30 lipca 2010, 10:48

YTDY/YTKSY to rzeczywiście przewody domofonowe/telefoniczne, owszem są giętkie, ale nie lubią częstego zginania, dlatego osobiście odradzam, ja bez problemu kupiłem przewód linka 3x0,75, tak więc 4x0,75 także powinno się dostać. A z statecznikiem to jest tak: albo tani albo porządny :twisted:
DocBrown
 

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez slaweklampy » 30 lipca 2010, 13:24

Można elementy odpowiedzialne za zapłon lampy ze statecznika elektronicznego wymontować i przylutować do oprawki świetlówki, wtedy wystarczy zwykły dwużyłowy przewód.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Modyfikacja oprawy biurkowej na PL-S11W

Postprzez max » 30 lipca 2010, 13:51

Już mam wszystkie elementy - przyszedł statecznik osram quicktronic eco, oprawka. Przewód się znalazł u Pokemona, świetlówki były - ciekawe co wyjdzie z tego.
max
 


Powrót do Modyfikacje opraw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości