Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez amisiek » 3 sierpnia 2011, 22:14

Jest to oprawa podłogowa stojąca, od góry otwarta z matowym szklanym kloszem. Wysokość oprawy to 174 cm więc można minimalizować olśnienia. Oprawa ta została kupiona pod kątem przeróbki na sensowne wyładowcze źródło światła - nie ma świetlówek kompaktowych które dałyby 6 tys lm przy Ra>90, zatem wybrałem lampę metalohalogenkową CDM-T Elite 70W /930.
Start lampy, obok oświetlenie z halogenów (o nich za chwilę też będzie)
Obrazek
Niestety statecznik elektroniczny dość duży jest (lampa ma przecież 70W), ale mi to nie przeszkadza
Obrazek
Obrazek
Powyżej klosza światło jest jasne, ale w oczy nie gryzie. Klosz z kolei bardzo ładnie rozprasza.
Obrazek
Lampa już świeci pełną mocą (około 6 tys lm).
Obrazek
Jak widać barwa jest niemal identyczna jak żarówki halogenowej 12V 20W
Obrazek
Balans bieli na światło żarowe, nadal MH to bardzo ładnie wytrzymuje, widać, że widmo jest ciągłe, to naprawdę ma Ra około 92-93
Obrazek
Wyłaczyłem żarówki, teraz świeci tylko MH, widać jak oprawa daje ładne rozproszone światło, jest wystarczająco jasno na wieczór, nie gryzie w oczy. Nie ma ostrych cieni. Tak jest w całym pokoju do wysokości oczu włącznie.
Obrazek
Polecam tę oprawę, z powodzeniem można tam obsadzić lampę nawet 150W, z 70W daje bardzo dobrze, z kolei statecznik elektroniczny Tridonic 35W mieści się razem z lampą na dnie klosza. Dla mnie jednak 35W to było trochę za mało na ten pokój.
Jest to miejsce odpoczynku i wolę tam mieć ciepłe światło, dlatego wybór padł właśnie na lampę o barwie /930.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez Marek140 » 4 sierpnia 2011, 16:24

Piękne .Żebym miał MH też takie coś zrobił.
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez amisiek » 4 sierpnia 2011, 17:29

Na Allegro jest teraz pełno lampek w bardzo korzystnych cenach. Jest 35 /942 (polecam), jest 70 /930 i /942. Cena poniżej 50zł za lampkę. Układy zapłonowe też da się niedrogo upolować.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez Paweł » 4 sierpnia 2011, 19:47

Fajne oświetlenie :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez mosfetkiler » 5 sierpnia 2011, 03:19

Amisiek:
myślę, że można by podłączyć ten układ zasilający na wejściu, zaraz za wyłącznikiem przelotowym i usunąć ten statecznik z klosza - rozsył światła będzie ładniejszy.
San podłączyłem kiedyś kinkiet naścienny z lampą MH (wraz z wyłącznikiem) pod taki układ i o dziwo nie nastąpiło przebicie nawet w wyłączniku przelotowym na przewodzie.
Układy zasilające dopuszczają oddalenie do ok. 1,5m od lampy MH.
(930 jest w sumie całkiem sympatyczną barwą, 830 jest dla mnie nieco "maślane").
P.S.
Moje układy elektroniczne do zasilania MH 35W i 70W mają praktycznie taki sam rozmiar...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez amisiek » 7 października 2011, 20:43

Najchętniej bym poprowadził nowy biały przewód do oprawki i zapakował układ zapłonowy do jakiejś puszki na dole, ale nie bardzo mam taką obudowę, coby ładna była. Pomyslę i pewnie tak to będzie - trzeba będzie także przenieść wyłącznik w inne miejsce, ale może coś się zaradzi na to.

Edit-
tymczasem zdjęcia jak to świeci (taka panorama mała)
Obrazek
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez qba » 18 października 2011, 20:59

Fajny pomysł. Tego typu wysokie oprawy podłogowe( już chyba od kilkudziesięciu lat produkowane przez Ikeę, nie wiem nawet, czy to nie ich pomysł, a i Polam podobne robił w latach 80 i 90) doskonale się do tego nadają. Jedyne co nieco razi, to ten statecznik w kloszu. Rzeczywiście najlepiej byłoby umieścić go w jakimś innym miejscu, najlepiej w podstawie, ale to chyba będzie za daleko. MH też ma fajną barwę. Bardzo zbliżoną do światła żarowego. Widziałem na żywo MH o barwie 930 w auli jednego z ogólniaków, tyle, że chyba większej mocy, 100, albo 150W.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez amisiek » 18 października 2011, 22:50

/930 bardzo dobrze imituje światło żarowe. Niestety w tym przypadku statecznik elektroniczny musi być blisko lampy zatem nie może być w podstawie, a szkoda. Chciałem elektronikę, gdyż mniej lampa miga przy takim zasilaniu. Nie bardzo widziałem gdzie można zapakować taki statecznik, niestety mały to on nie jest. Ale jeszcze pomyślę.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez amisiek » 2 września 2012, 10:35

Od listopada ubiegłego roku ta oprawa jest już na 150W, u góry HCI-T 150W /942, statecznik elektroniczny TCI Light na dole.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ikea KROBY - podłogowa oprawa stojąca + 70W MH

Postprzez CDM » 2 września 2012, 12:33

amisiek napisał(a):Od listopada ubiegłego roku ta oprawa jest już na 150W, u góry HCI-T 150W /942, statecznik elektroniczny TCI Light na dole.

Oj, czyli jednak 70W nie wystarczyło :!: ale dobrze,że ten statecznik masz na dole, to zdecydowanie poprawi estetykę. Teraz to już faktycznie pełny profesjonalizm :!: Mnie jakoś nie satysfakcjonują rozwiązania połowiczne ;)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Modyfikacje opraw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości