Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Dyskusje na temat podświetlania budynków nocą, rodzajach opraw oswietleniowych i źródeł światła przeznaczonych do tego celu

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Kuba123 » 31 marca 2022, 22:12

Znaleziska z Gdańska :

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 7 kwietnia 2022, 10:56

Numeratory podtynkowe ;) Najbardziej powszechne w woj. łódzkim, w tym w samej Łodzi, ale też w innych regionach m.in. w Zamościu. Pomysł ciekawy i również rozpowszechniony na skalę kraju, wykonanie dość proste, gdyż nieraz wykorzystywano standardowe drzwiczki od skrzynek elektrycznych lub bezpiecznikowych, dorabiając szybkę. W samej Łodzi można spotkać bardzo wiele różnych wersji tych numerków, niektóre mają nawet drewniane ramki z szybą, są też w różnych wymiarach - i rzecz jasna - stanie technicznym ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Elektroservice » 18 kwietnia 2022, 15:08

Witam :)
Mam na moim domu takie coś:
Obrazek
Stan jak widać mocno średni :roll:
Obrazek
Obrazek
W środku kiedyś mieszkały osy albo inne paskudztwo :twisted:
Obrazek
Widok od spodu, jak widać źródło światła jest na swoim miejscu :)
Obrazek
Tak to wygląda po wybraniu płaskim wkrętakiem całego syfu który przez lata się tam zgromadził:
Obrazek
Tak się zastanawiałem co z tym numerkiem zrobić. Czy go zdemontować, czy odrestaurować. Bardziej skłaniałem się od początku ku opcji nr 2.
Demotywował mnie brak wiedzy skąd jest on zasilany, czy w ogóle dochodzi do niego zasilanie i jeśli tak to gdzie był włącznik od niego.
Dziś postanowiłem zajrzeć do środka, moim oczom ukazał się taki widok (już po wykręceniu źródła światła, wcześniej przed otwarciem usunąłem płaskim wkrętakiem cały syf wsuwając wkrętak od spodu):
Obrazek
Moim zdaniem jak na rocznik 1984 i na 99% brak jakiejkolwiek konserwacji wygląda to nieźle :) Nawet blaszana oprawka nie zardzewiała a samo źródło światła wykręciło się bez najmniejszego problemu. Wskaźnik napięcia wykazał obecność napięcia w oprawce więc postanowiłem wkręcić sprawne źródełko - latarenka zaświeciła :shock:
Obrazek
Czyżby ktoś doprowadził zasilanie stałe bez żadnego wyłącznika? Jak dla mnie to pomysł absurdalny ale wszystko wskazuje na to, że tak jest.
Latarenka zostanie odrestaurowana i doposażona w AWZ co by nie świeciła się non stop. Na koniec prezentuje źródło światła wykręcone z tej latarenki:
Obrazek
I po wyczyszczeniu:
Obrazek
Czy to jest jakaś małej mocy żarówka po ekstremalnie długim czasie eksploatacji? Czy to coś zupełnie innego?

Pozdrawiam
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Wojtek26162 » 18 kwietnia 2022, 15:21

Jak dla mnie to jest po prostu neonowa lampa tląca ;) Czasem bywaly one wkręcone w takie latarenki, w końcu miały bardzo długą żywotność. Teraz jak zakładam pewnie będzie LED 6500K? :)
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Polamp » 18 kwietnia 2022, 15:26

Jest to neonowa lampa tląca (TO - Tląca Oświetleniowa) po latach ciągłej pracy. Neonówka spiralka. :)
Widzę, że do numeratora doprowadzony jest, ulubiony przez autora postu inaczej, przewód YDYt. :D
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 117
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Elektroservice » 18 kwietnia 2022, 15:29

Wojtek26162 napisał(a):Jak dla mnie to jest po prostu neonowa lampa tląca ;) Czasem bywaly one wkręcone w takie latarenki, w końcu miały bardzo długą żywotność. Teraz jak zakładam pewnie będzie LED 6500K? :)


Faktycznie, to neonówka. Niestety całkiem martwa już :( Po remoncie zamontuje LED 6500K i AWZta co by nie świeciło to 24h/7d :)

Polamp napisał(a):Jest to neonowa lampa tląca (TO - Tląca Oświetleniowa) po latach ciągłej pracy. Neonówka spiralka. :)


Miałeś rację :) Tak jak wyżej napisałem - neonówka z ekstremalnym przebiegiem.
Co do YDYt to niestety ale 99% przewodów w domu to YDYt :evil:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Farel03 » 19 kwietnia 2022, 00:06

Elektroservice napisał(a):
Wojtek26162 napisał(a):Jak dla mnie to jest po prostu neonowa lampa tląca ;) Czasem bywaly one wkręcone w takie latarenki, w końcu miały bardzo długą żywotność. Teraz jak zakładam pewnie będzie LED 6500K? :)


Faktycznie, to neonówka. Niestety całkiem martwa już :( Po remoncie zamontuje LED 6500K i AWZta co by nie świeciło to 24h/7d :)

Polamp napisał(a):Jest to neonowa lampa tląca (TO - Tląca Oświetleniowa) po latach ciągłej pracy. Neonówka spiralka. :)


Miałeś rację :) Tak jak wyżej napisałem - neonówka z ekstremalnym przebiegiem.
Co do YDYt to niestety ale 99% przewodów w domu to YDYt :evil:
Jeżeli w ogóle nie działa, to znaczy, że spalił się rezystor w gwincie. Po jego wymianie na nowy powinna ruszyć
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Elektroservice » 19 kwietnia 2022, 07:09

Spróbuje ten rezystor wymienić o ile uda się zdjąć gwint. Jaką powinien mieć on wartość?
A tymczasem załączam nocne zdjęcia wyżej przedstwionej latarenki numerowej :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez KaszeL » 19 kwietnia 2022, 08:20

Trochę przesadziłeś z mocą. Numerek pewnie nieczytelny.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Elektroservice » 19 kwietnia 2022, 08:30

Na żywca nie jest źle, teraz to było odpalone tylko testowo :) Po remoncie szybki będą matowe (z wyjątkiem dolnej) więc czytelność się mocno poprawi a i źródło światła raczej słabsze jakieś wstawię (LED 6500K ale mniejszej mocy). No i dorzucę AWZ co by nie świeciło się 24h/7d :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Iluminacja architektury i obiektów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości