Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez KaszeL » 20 listopada 2009, 17:28

Po odpaleniu Potwory, w tzw. międzyczasie zacząłem kombinować jak odpalić kolejną 10kW żarówkę, tym razem Razno. W odróżnieniu od prezentowanego w tamtym wątku Osrama - Razno wymaga zasilania ze źródła o napięciu 110V co przy mocy 10kW daje ogromny już prąd 90.9A. Skoro Potwora osrama wymagała około połowy znamionowego prądu pracy, żeby zacząć sensownie świecic - to można założyć że Razno zachowa się podobnie. Tylko, że tutaj ta połowa to 45A(!) Razno na pewno nie dała by się odpalić zasilana z samego autotransformatora. Ten wymiękał w okolicach 20A. Trzeba było pokombinować:

Kombinowałem, kombinowałem aż w końcu wykombinowałem.

Jako, że potrzebujemy stosunkowo niskiego napięcia, ale bardzo dużego prądu potrzebujemy.... odpowiedni transformator podłączony za autotransformatorem. Reguacja po stronie wyższego napięcia zapewni przeniesienie odpowiedniej mocy.

Idealny byłby trafo 220/110V o mocy przynajmniej 4-5kVA. Przekładnia 2:1 dała by mi prąd po stronie wtórnej w okolicach 40A co przynajmniej w teorii powinno pozwolić wydobyć chociaż odrobinę światła z Razno. Oczywiście auto trafo były tak samo przeciążony i tak samo szybko zaczął by się przegrzewać jak w przypadku Osrama. Niestety jednak nie dysponowałem takim trafem. Miałem za to trafo separacyjne, które prezentowałem już wcześniej. U1 400-230V; U2 230V. I1 15,0-26,6A; I2 26,6A. Trafo dysponuje przekładnią 1.73:1, co po podłączeniu odczepu 400V do wyjścia autotransformatora da mi po stronie wtórnej 133V. Moc co prawda spadnie z 6kVA do raptem 3.4kVA, ale uzwojenie pierwotne będę mógł bez problemu obciążyć do 15A, a wtórne do 26A.

Nadal co prawda brakuje do tych potrzebnych 45A sporo, ale jeśli trochę go przeciążymy, to powinno dać radę ;) Oczywiście po raz kolejny wszystko będzie pracowało na granicy i pewnie cholernie się grzało... No, ale czas to połączyć.

Tak to wszystko wygląda po połączeniu. Cały setup przeniósł się na podłogę, ponieważ trafo separacyjne jest cholernie ciężkie, waży 70kg. Stół by tego nie wytrzymał. Na pierwszym zdjęciu widać widok ogólny. Na stole został soft start (ta biała skrzynka instalacyjna w prawym górnym rogu) a zaraz pod nią znajduje się autotransformator oraz amperomierz mierzący prąd pobierany z sieci. Amperomierz jest ustawiony na zakres 12A, co oznacza że jeśli wskazówka znajdzie się w okolicy wskazania "50" na podzielni, należy oczekiwać rychłego wyłączenia całości przez wyłącznik nadmiarowo prądowy. Jako, że mam tam model z charakterystyką C, to można go nieco przeciążyć - ale niezbyt długo.

Obrazek

Na drugiej fotce widać zbliżenie na multimetry, które będą mierzyły parametry pracy samej lampy. Wcześniej używałem do pomiaru prądu miernika cęgowego fluke, ale tym razem potrzebuję mierzyć duże prądu w dwóch miejscach. Interesuje mnie zarówno prąd pierwotny jak i wtórny tego dużego trafa 6kVA. Nie chciałbym go zniszczyć. Moje amperomierze laboratoryjne umożliwiają pomiar do 30A. Jak, że spodziewam się prądów dużo powyżej 30A, potrzebowałem czegoś o odpowiedniej wytrzymałości prądowej. Tutaj z pomocą przychodzi przekładnik. To jest to tajemnicze czarne urządzenie mniej więcej w połowie szerokości fotki, na samej górze. W tej chwili skonfigurowany jest on do pracy z przekładnią 50A/5A. W przypadku moich amperomierzy jest bardzo wygodne. Ponieważ na podzielni mam zakres do 60A, przy takiej podziałce i nastawie na zakres 6A mam bezpośredni odczyt wartości prądu. Zatem jeśli wskazówka zatrzyma się na pozycji 40, to w mierzonym obwodzie płynie dokładnie 40A. Widoczny po prawej amperomierz cęgowy będzie służył do pomiaru prądu pierwotnego trafa.

Oczywiście gdybym zamienił miejscami moje mierniki, wtedy analogowy amperomierz ustawiony na zakres 30A mierzył by prąd pierwotny trafa - który na pewno nie przekroczy 30A - a cęgowy fluke mierzył by bezpośrednio prąd lampy to przekładnik nie był by potrzebny. Niemniej bardzo chciałem go sprawdzić. To pierwsza okazja, jaka się do tego nadarzyła :)

Obrazek

Trzecia fotka pokazuje zbliżenie na autotransformator oraz amperomierz mierzący pobór prądu bezpośrednio z sieci. Raz jeszcze przypominam, że przy wskazaniu "50" a więc 10A, należy się spodziewać odcięcia :)

Obrazek

To co? Odpalamy?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez DocBrown » 20 listopada 2009, 19:07

Czekam na fotki :twisted:
DocBrown
 

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez Whites86 » 20 listopada 2009, 19:37

odpalaj i wrzucaj mase fot :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez KaszeL » 20 listopada 2009, 20:19

Бестия Razno robi niezłą zadymę. Delikatne poruszenie wajchą od auto trafa i zobaczcie...

Obrazek

Na dzień dobry mamy 20A, przy 1.8V. Żeby wykrzesać z niej odrobinę światłą trzeba kręcić dalej.

Obrazek

27A i 6V powoduje taki efekt

Obrazek

W miarę jak się Бестия rozgrzewa, prąd spada a rośnie napięcie

Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez KaszeL » 20 listopada 2009, 20:35

Odkręcamy dalej... Prąd sięga 30A a napięcie 15.7V

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Już w tym momencie zarówno auto transformator, jak i trafo za nim są przeciążone, ale co tam... Kręcimy dalej?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez Whites86 » 20 listopada 2009, 20:40

fajnie musi grzac sie ta bestija :P
fotki rewelacja wrzuc jej max :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez max » 20 listopada 2009, 20:43

Dawaj, zobaczymy co się stanie.
max
 

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez DocBrown » 20 listopada 2009, 20:44

Jak sie nie boisz o trafa to kręć :twisted:
DocBrown
 

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez KaszeL » 20 listopada 2009, 20:55

No to kręcimy dalej. 40A/27V

Obrazek

Przy tych parametrach żarówa nieźle daje ;)

Obrazek
Obrazek

Kręcić dalej?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Бестия Razno, czyli 10kW ciąg dalszy.

Postprzez DocBrown » 20 listopada 2009, 21:04

Hehe znów napisze to samo :lol:
Jak sie nie boisz to kręć :twisted:
DocBrown
 

Następna strona

Powrót do KaszeL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość