[KaszeL] Nowości w kolekcji...

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez mosfetkiler » 19 stycznia 2011, 09:16

Czyli zgodnie z tym co napisałem poprzednio.
Te 0,53 oma powinno się uskładać z rezystancji dławika + ewentualnie odpowiedni odcinek przewodu np.: 1mm2.
Proponuję te akumulatory głównie dlatego żeby nie "zawracać sobie gitary" zabezpieczeniami elementów
prostownika przed przebiciem impulsem zapłonowym szczególnie, że ma to być zdarzenie incydentalne.
Mam nadzieję, że taka nadwyżka napięcia wystarczy do stabilnej pracy lampy,
jeśli nie to trzeba by dać wyższe napięcie i większą rezystancję szeregową.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez MRP200 » 19 stycznia 2011, 12:05

Źródło zasilające taką lampę musi posiadać charakterystykę zbliżoną do prądowego, czyli stosunkowo dużą impedancję wewnętrzną. Twój układ z akumulatorami i rezystorem 0,53 oma i jakimś kawałkiem przewodu tego nie gwarantuje. Co najwyżej nadaje się to do rozruchu wózka widłowego akumulatorowego.
W moim rozwiązaniu z transformatorem i statecznikiem w szereg z pierwotnym uzwojeniem przynajmniej częściowo zapewnia uzyskanie takiej charakterystyki (statecznik w tym przypadku sztucznie zwiększa impedancję sieci zasilającej).
Rozwiązanie z włączaniem szeregowej rezystancji (np. żarówki) w uzwojenie pierwotne transformatora to stary patent na zbudowanie prostego (na szybko) prostownika do ładowania akumulatorów. Rozwiązanie niezbyt oryginalne i o niskiej sprawności, ale działa. Jak ktoś ma ochotę, niech zrobi próbę. Dobierając moc żarówki reguluje się prąd ładowania. Działa też z MIXEM oraz statecznikami świetlówkowymi.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez mosfetkiler » 19 stycznia 2011, 12:13

A czy włączenie żarówki o tej samej mocy lecz przystosowanej do napięcia wtórnego transformatora
coś istotnego zmieni w działaniu obwodu
(pomijam wpływ prądu magnesującego transformatora na obciążenie żarówki włączonej w obwód pierwotny
i zakładam, że transformator ma znikomo małe napięcie zwarcia)?
A czy źródło napięcia nawet o zerowej impedancji wewnętrznej z włączonym w szereg rezystorem nie ma opadającej charakterystyki napięcia w funkcji prądu?
Nawet do spwania elektrodą otuloną były stosowane zestawy w postaci prostownika o odpowiednim
napięciu i prądzie do bodajże 1200A (nazywało się to chyba WPSA 1200) i kilku stanowiskach dla spawaczy.
Regulacji prądu spawania dokonywał każdy spawacz indywidualnie za pomocą wielkiego rezystora suwakowego...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez MRP200 » 19 stycznia 2011, 14:13

Tyle, że przy spawaniu elektrycznym mamy: na biegu luzem około 60 V (potrzebne do zapalenia łuku), a podczas palenia łuku - 20-25 V. Daje to różnicę około 30 V. Druga sprawa, że jak przy spawaniu przekroczymy dopuszczalny prąd to co najwyżej elektroda rozgrzewać się będzie do czerwoności.
W przypadku lamp wyładowczych (świetlówek, sodówek) napięcie zasilające jest znacznie wyższe (nawet dwukrotnie) od spadku napięcia na samej lampie, co gwarantuje dość dobrą stabilność prądu lampy.
W układzie z akumulatorami 24 V i rezystorem 0,53 oma zmniejszenie spadku napięcia na lampie HBO do 19 V (nie znamy dokładnej charakterystyki i zachowania lampy podczas odpalania) może spowodować wzrost prądu do 9,4 A. Dla poprawnej pracy, źródło powinno dawać na biegu luzem około 40-50 V (dla lampy 20 V).
Reasumując, wolałbym nie ryzykować odpalania lamp HBO w układzie, który nie zapewni odpowiedniej stabilizacji prądu wyładowania.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez elek » 19 stycznia 2011, 20:55

Ja swoje HBO 100W odpalałem przy użyciu autotrafa, statecznika STR 400W i mostka prostowniczego, w szeregu miałem wpięty amperomierz a przy lampie równolegle woltomierz, statecznik był wpięty przed mostek prostowniczy, zapłon robiłem przez 3 elektrodę strzelając piezoelektrycznym zapalaczem wydartym z zapalniczki :) odpalało od pierwszego strzału, XBO też spokojnie na takiej konfiguracji da się odpalić jedynie trzeba dedykowany zapłonnik, można jeszcze dać drugi statecznik po stronie DC który będzie wygładzał tętnienia zasilania, kondensatory się nie nadają w tym układzie.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez KaszeL » 20 stycznia 2011, 10:22

Tym razem żarówka, ale dość nietypowa. Kto wie co to za trzonek?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozostałe dwie żarówki mają trzonek K39D, pytanie jaki ma ta pierwsza :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez Whites86 » 20 stycznia 2011, 16:46

szczeze nie wiem jaki ma pierwsza ale jest zajebisty :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez KaszeL » 20 stycznia 2011, 22:49

Ja też nie wiem, i to mnie martwi ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez KaszeL » 24 stycznia 2011, 17:43

Kolejne znalezisko.

Tym razem żarówka Philips, ma dość specyficzny trzonek. Niestety pieczątka jest starta, i nie wiadomo co to za model. Na pewno 3000W/220V

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Nowości w kolekcji...

Postprzez amisiek » 26 stycznia 2011, 12:45

To kiedy odpalasz? Ciekawe jak to świeci ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do KaszeL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron