[litak1] lampa deuterowa

Moderator: litak1

[litak1] lampa deuterowa

Postprzez litak1 » 15 marca 2014, 14:54

W tym wątku zaprezentuję łukową lampę deuterową znanego producenta lamp specjalistycznych Heraeus lampa o kodzie 942339346251 która jest bezpośrednim zamiennikiem lampy typu PR18169 (czyli nic nie mówiącej nazwie :P ). Lampa posiada całe spektrum deuteru w zakresie UV czyli 190-400 nm, prąd lampy 300mA, napięcie 65-90V ,startu 350V więc wyprostowane 230V może ją ruszy ;) Lampa posiada oczywiście podgrzewaną katodę napięciem 3V na czas zapłonu. Lampa jest bardzo prosto zbudowana (dużo prościej niż nawet jakaś zwykła Trioda) i nie bardzo rozumiem dlaczego można ją kupić w cenie bagatelka 1500zł :shock:

zdjęcia tutaj porównanie do jarznika 125W

Obrazek
Obrazek

tutaj widoczna jest szczelina 1mm i lusterko wklęsłe dla skupienia wiązki światła

Obrazek

Widok całego okienka i ekranu

Obrazek
Obrazek

Ciekawi mnie szkło z którego jest wykonana ta lampa, czy jest to kwarc, czy jakieś inne szkło przepuszczające dalekie UV . Jest ono bardzo cienkie, niepodobne do szkła kwarcowego, Spłaszczu nie widać niestety
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez amisiek » 15 marca 2014, 15:10

Bardzo ciekawa lampka. Nie wiem, co to jest za szkło, gdyby to obejrzał Alek, to może on by coś stwierdził. A jest to lampka specjalna. A zatem kosztuje specjalnie. Być może przyczyną jest też cena deuteru. A to jest przecież pierwiastek promieniotwórczy i do tego dość kosztowny.
Ciekawe jakie ma widmo w zakresie widzialnym.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez toomm40 » 15 marca 2014, 15:12

jakie zastosowanie mają takie lampy ?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez litak1 » 15 marca 2014, 15:26

amisiek napisał(a):Bardzo ciekawa lampka. Nie wiem, co to jest za szkło, gdyby to obejrzał Alek, to może on by coś stwierdził. A jest to lampka specjalna. A zatem kosztuje specjalnie. Być może przyczyną jest też cena deuteru. A to jest przecież pierwiastek promieniotwórczy i do tego dość kosztowny.
Ciekawe jakie ma widmo w zakresie widzialnym.

Cena deuteru jest napewno baaardzo wysoka, gdyż jest go bardzo mało w wodorze naturalnym (procie), lecz w takiej lampie z racji niskiego ciśnienia, jest go bardzo niewiele. Amiśku na szczęście Deuter jest trwałym izotopem wodoru i nie jest radioaktywny w odróżnieniu od trzeciej formy -trytu . Lampy takie stosuje się w spektroskopii atomowej
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez amisiek » 15 marca 2014, 16:38

A fakt, pomylił mi się z trytem, tamten też drogi. Może zrobisz układ i odpalisz tę lampkę? Przy okazji zobaczy się jak ona świeci.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez KaszeL » 15 marca 2014, 18:31

Na niebiesko ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez litak1 » 17 marca 2014, 23:10

Ok czas na odpalenie tego siewcy UV. Do odpalenia posłużyły mi statecznik świetlówkowy 18-20W, transformator żarzeniowy z oprawy rapid start z wyjściem 4V oraz mostek prostowniczy. Po szybkim połączeniu wygląda to tak:

Obrazek

Podłączyłem transformatorek i ukazała się katoda w swojej komorze (bardzo słabo ją było widać stąd kiepskie fotki)

Obrazek
Obrazek

Po rozgrzaniu do jasnej czerwieni dołączyłem napięcie główne czyli 310V (szczytowe) i lampka zajarzyła nawet bez impulsowania jak w przypadku świetlówek
Widok komory katody

Obrazek
Obrazek

A tutaj okienko ze szczeliną anody oraz lusterko wklęsłe które lepiej widoczne jest na ciemniejszych zdjęciach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj mamy zdjęcia pod kątem. Ujęta jest zarówno komora katody i lusterko ze szczeliną anody

Obrazek
Obrazek

i cały układzik razem z pomiarem prądu

Obrazek

Lampka jak na swoją moc około 20W świeci bardzo słabo. Światło co ciekawe, nie jest niebieskie tylko raczej białe z mocnym fiołkowym (fioletowo- czerwonym) zabarwieniem i jest bardzo ładne choć zupełnie niepodobne do niskoprężnej rtęci. Nadfioletu lampa produkuje dużo i ozon był wyczuwalny, ale zdziwiło mnie że nie było go tak dużo, jak się tego spodziewałem (jarznik rtęciowy 400W podłączony na stateczniku 8W czyli w pracy niskoprężnej produkuje go sporo więcej). Używałem tylko okularków słonecznych i nie naświetliłem się ani nawet nie opaliło mi ręki w bezpośrednim sąsiedztwie lampki
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] lampa deuterowa

Postprzez amisiek » 18 marca 2014, 00:22

Świetna ta lampka, daje takie nieco kosmiczne światło. Do tego żarzenie i czerwona katoda. Niecodzienny wynalazek.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości