[litak1] Stanowisko próżniowe

Moderator: litak1

[litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez litak1 » 22 marca 2019, 20:41

Postanowiłem wykonać sobie DIY stanowisko próżniowe,
do budowy zainspirował mnie film na youtube: Jest tam przedstawione stanowisko DIY bardzo kompaktowe, które mi się bardzo spodobało



jako że pojawiła się mega okazyjna pompa Turbomolekularna (TM) na allegro i to z falownikiem

https://archiwum.allegro.pl/oferta/turb ... 59673.html

zabrałem się do pracy nad moją wersją, nieco ulepszoną bo z zaworami dozującymi iglicowymi i z dwoma doprowadzeniami gazu (gdybym chciał robić mieszaniny gazów). Pompa olejowa laboratoryjna (nie jakieś tam chłodnicze) alcatel 2008A przerobiona przeze mnie na wersję 2008AC ;) bo ją remontowałem (nie była zużyta, tylko stwardniałe uszczelniacze, jak to zwykle bywa w starszych pompach) wymieniłem wszystkie uszczelnienia na vitonowe stąd wersja AC bo tym się różniły. Pompa schodzi bardzo nisko na samym króćcu przyłączeniowym w parę sekund poniżej 0,01mBar teraz po dotarciu jeszcze lepiej, ale teraz już nie mierzę na samym króćcu tylko na stanowisku, a jak wiadomo to dużo dalej i prędkość pompowania w dolnych granicach wydłuża się w nieskończoność (najlepiej 0,017 mBar w całym stanowisku po pół godzinie pompowania) Zastosowałem odpowiedni olej edwards ultragrade 19 o bardzo niskiej prężności par . Jak wiadomo olej jest najważniejszy przy niskich ciśnieniach. Pompa ta ma ult. Partial pressure 0,0001 mBar czyli najniższe możliwe w pompach olejowych (niestety wynik nie do osiągnięcia praktycznie)
Pompy te są dosyć tanie, (jak na te osiągi) bo stare i dostępne nawet na allegro, ale trzeba trafić dobrą sztukę.
Do tego dokupiłem z drugiej ręki króćce, klamry, zawory iglicowe, zawór główny wysokopróżniowy i zbudowałem coś takiego:


Obrazek

Wąż zastosowałem już nierdzewny , nie silikon

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najgorsza sprawa miernik ciśnienia.... ja użyłem głowicę kompaktową piraniego która mierzy w zakresie praktycznie od 0,0001 mBar do 1000mBar, jednak mam samą głowicę a wynik podaje od 1,5V do 8,5V w skali logarytmicznej, wynik mam na wyświetlaczu niebieskim na panelu przednim ale w voltach więc sobie muszę przeliczać na ciśnienie, najgorsze że trzeba jeszcze brać poprawki w zależności od użytego gazu, to wszystko czyni ten pomiar mega kłopotliwym. Niestety zdobyć miernik wysokich próżni jeszcze z głowicą dedykowaną i w dobrej cenie jest awykonalne :cry: Lepsza byłaby U rurka próżniowa ale tylko do neonów bo poniżej 1 mBar już nic na niej nie zmierzy.
Drugi wskaźnik pokazuje prędkość obrotową pompy TM wyskalowane w voltach 0-10 V (0- 90000 obr/min)
Mam rurę do wyładowań w niskich ciśnieniach (kiedyś zamieszczę filmik ale na razie nie chcę nagrywać porządnie nowego filmu, bo okazuje się że rurka mocno sieje rentgenami więc muszę trochę od tegoż promieniowania "odpocząć") pompuje rurę do całkowitego zaniku wyładowania i emisji promieni katodowych i to na samej pompie olejowej ! (to są naprawdę dobre pompy) Pirani pokazuje wtedy około 0,03 mBar. Gdy włączę pompę TM ciśnienie spada do granicy pomiarowej (0,0001) w parę sekund w stanowisku. Ciekawi mnie jak nisko schodzi ale nie mam czym zmierzyć.
Jak widać stanowisko podobne do tego z youtube sobie wyspawałem , i jest naprawdę kompaktowe . Mam nawet już pierwszy neon zatopiony przeze mnie tylko niestety z argonem bo najłatwiej dostępny mam jeszcze hel, ale świeci podobnie do argonu (nie na żółto jak to pokazują, tylko fiołkowo w sumie nieciekawie (może nie jest czysty bo to hel balonowy). Staram się załatwić neon ale na razie nie mam.
Wszelkie sugestie mile widziane ;) pierwszy raz robię stanowisko :lol:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez matit1 » 22 marca 2019, 20:58

Wygląda obiecująco :)
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez toomm40 » 22 marca 2019, 21:36

czy będziesz przyjmował zamówienia od forumowiczów ? ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez elek » 24 marca 2019, 17:19

A moje jeszcze w rozsypce no i cały czas szukam pompy TM w rozsądnych cenach, co do miernika ciśnienia to ja będę przez Arduino pewnie go obsługiwał, klon + wyświetlacz LCD z 5 przyciskami kosztuje grosze a można całe sterowanie i pomiar na tym zrobić, programowanie tego wcale nie jest aż tak trudne. Ja mam pompę Pfeiffer Balzers Duo 1.5A, zawór główny i dozujący Balzers, zrobione pod standard ISO-KF40 i ISO-KF16, próżniomierz Piraniego Pfeiffer TPR265, dokładnie taki sam jak tu.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez litak1 » 25 marca 2019, 20:16

Sprawa ruszyła trochę do przodu.... będąc u pewnego Starego (z szacunkiem oczywiście) Neoniarza załatwiłem chyba z kilometr rurek sodowych dosyć dużo elektrod i trochę bardzo starych gazów w baniach jedno i dwulitrowych niestety po przeglądnięciu okazało się że jest prawie sam argon jedna bańka z mieszaniną B (neoniarze wiedzą o co chodzi) i jedna pięka banieczka 2 litry z neonem upragnionym :) no i parę z helem też się znalazło, do tego mega piękny autotransformator i trafo bambardujące (w sumie nie bardzo potrzebne ale wziąłem bo ładne i nie mogłem się oprzeć :lol:) może wreszcie będzie na czym poćwiczyć spawanie szkła i zginanie bo to mi nie idzie w ogóle :oops: gdyby dało się podejrzeć jakiegoś mistrza w akcji .... filmiki to nie to samo
:arrow: Elek myślałem nad arduinem, wystarczyło by do samego przeliczania skali logarytmicznej na ciśnienie, to dużo by pomogło niestety kompletnie w tym nie siedzę, jeszcze gdyby dało się prosto wprowadzać współczynnik użytego gazu byłaby bajka
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez Whites86 » 25 marca 2019, 20:17

litak1 napisał(a):Sprawa ruszyła trochę do przodu.... będąc u pewnego Starego (z szacunkiem oczywiście) Neoniarza załatwiłem chyba z kilometr rurek sodowych dosyć dużo elektrod i trochę bardzo starych gazów w baniach jedno i dwulitrowych niestety po przeglądnięciu okazało się że jest prawie sam argon jedna bańka z mieszaniną B (neoniarze wiedzą o co chodzi) i jedna pięka banieczka 2 litry z neonem upragnionym :) no i parę z helem też się znalazło, do tego mega piękny autotransformator i trafo bambardujące (w sumie nie bardzo potrzebne ale wziąłem bo ładne i nie mogłem się oprzeć :lol:) może wreszcie będzie na czym poćwiczyć spawanie szkła i zginanie bo to mi nie idzie w ogóle :oops: gdyby dało się podejrzeć jakiegoś mistrza w akcji .... filmiki to nie to samo

moze bys tak wyjaśnił o co chodzi z mieszaniną B ? po co te zagadki ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez litak1 » 25 marca 2019, 20:20

Whites86 napisał(a):
litak1 napisał(a):Sprawa ruszyła trochę do przodu.... będąc u pewnego Starego (z szacunkiem oczywiście) Neoniarza załatwiłem chyba z kilometr rurek sodowych dosyć dużo elektrod i trochę bardzo starych gazów w baniach jedno i dwulitrowych niestety po przeglądnięciu okazało się że jest prawie sam argon jedna bańka z mieszaniną B (neoniarze wiedzą o co chodzi) i jedna pięka banieczka 2 litry z neonem upragnionym :) no i parę z helem też się znalazło, do tego mega piękny autotransformator i trafo bambardujące (w sumie nie bardzo potrzebne ale wziąłem bo ładne i nie mogłem się oprzeć :lol:) może wreszcie będzie na czym poćwiczyć spawanie szkła i zginanie bo to mi nie idzie w ogóle :oops: gdyby dało się podejrzeć jakiegoś mistrza w akcji .... filmiki to nie to samo

moze bys tak wyjaśnił o co chodzi z mieszaniną B ? po co te zagadki ?

Żadna zagadka ;)
Gaz B mieszanka ARGONU 25% I NEONU 75%,
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez Whites86 » 25 marca 2019, 20:22

litak1 napisał(a):Żadna zagadka ;)
Gaz B mieszanka ARGONU 25% I NEONU 75%,

nie można było tak od razu ? ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [litak1] Stanowisko próżniowe

Postprzez litak1 » 25 marca 2019, 20:27

Whites86 napisał(a):
litak1 napisał(a):Żadna zagadka ;)
Gaz B mieszanka ARGONU 25% I NEONU 75%,

nie można było tak od razu ? ;)

Stwierdziłem że jest stosunkowo małe zainteresowanie sprawą neonową, więc napisałem skrótem, a kto jest zainteresowany tym tematem nieco już umarłym niestety zapewne wie, bo to najbardziej podstawowa mieszanina poza gazami argonem i neonem w neoniarstwie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice


Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości