Kwiaty opraw oświetleniowych

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 10 stycznia 2012, 00:34

Mi chodziło o oprawy przewieszkowe niemieckie i ORZ1 - a haczyki na których wisiały są na wysięgnikach kwiatów nieużywane. Przewieszki trzymały się zniszczonych podczas wojny kamienic - tam gdzie obecnie jest KDM. Te słupy chyba nigdy nie trzymały trakcji tramwajowej, ale identyczne na placu Grunwaldzkim - tak. Mam także ich zdjęcie przed i powojenne. Jak znajdę to wrzucę. Takie słupy stały w kilku miejscach Wrocławia. Prócz placu KOściuszki i Grunwaldzkiego oczywiście były w rynku i to kilkanaście sztuk - jako potrójne kwiaty i z dwoma wysięgnikami. Początkowo założono UOSFy na pierwotnych ramionach zastanych po wojnie, ale szybko przerobiono je na najpowszechniej znane poczwórne, które stały do 1997r (ostatnie 6 lat z Kappami). Kilka takich słupów jeszcze w latach 60 stało też przed dworcem Głównym. Wówczas 2 x ORZ1. I to jeszcze nie wszystkie miejsca, ale pozostałych na tą chwilę nie potrafie określić.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Marvin24 » 10 stycznia 2012, 08:35

Ja niestety pamiętam już tylko ORZ 2. Kurcze, dawno już nie byłem na pl. Kościuszki i nawet nie wiedziałem, że już zdjęto z nich Kappy i powieszono chyba Sellenium (o ile dobrze widzę).Sorry za uwagę trochę nie na temat, ale mnie najbardziej uderzył czerwony tramwaj na ostatniej fotce. Wiem, że przez krótki czas były we Wrocławiu ponoć były czerwone tramwaje, ale wydawało mi się, ze to było wcześniej, niż w roku 67.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez cieszyn » 10 stycznia 2012, 23:34

Te słupy przetrwały chyba temu, że:
1. są do dziś trwałe i mocne
2. mają dość nowoczesny wygląd - to mogło być decydujące dla ich utrzymania przy życiu przez tyle lat! Powinny mieć tabliczkę z napisem "Zabytek" !
Mam prośbę, czy ktoś może tym słupom zrobić jakieś zdjęcia??? z bliska, na zoomie, one mogą mieć ciekawe detale :!:

co do kolorów tramwajów, rzuć okiem tu:
http://www.kolej.one.pl/_fervojoj/BIBLI ... 110LAT.HTM
sorry za OT
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Marvin24 » 11 stycznia 2012, 10:39

Ha - ciekawe. Myślałem, że niebieskie tramwaje wróciły po 56, ale ok. dość gadki o tramwajach ;)
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 12 stycznia 2012, 03:09

Rzeczywiście muszą być one trwałe - chyba regularnie są malowane ciekawe czy ZE we Wrocławiu wie, ile lat mają te słupy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Marvin24 » 12 stycznia 2012, 11:20

Swoją drogą -wyglądają one bardziej nowocześnie, niż niejedne powojenne słupy - i nie chodzi mi tu tylko o betoniaki !
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez cieszyn » 12 stycznia 2012, 14:17

No to to! Właśnie to miałem na myśłi, że te słupy kwiatowe od samego początku (a więc daaaaaaaawno temu) były tak skonstruowane, że potem w kolejnych latach ich kształt nie gryzł nikogo w oczy i - moim zdaniem - głównie dlatego przetrwały one aż do dziś! Dlatego taki słup to dla mnie zabytek na 100%, nadaje się do Muzeum 8-)

- byc może niedługo zawitam do Brukseli, gdzie jest Muzeum Oświetlenia Ulicznego, marzy mi się trafić tam i sfocić ile się da :P
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Marvin24 » 12 stycznia 2012, 16:06

cieszyn napisał(a):
- byc może niedługo zawitam do Brukseli, gdzie jest Muzeum Oświetlenia Ulicznego, marzy mi się trafić tam i sfocić ile się da :P

Uuuu, to będzie gratka :) !
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez cieszyn » 15 stycznia 2012, 16:31

qba napisał(a):Historia pewnych kwiatów z Wrocławia na przestrzeni wielu lat:


To ja bym dał ciąg dalszy historii wrocławskich zabytkowych słupów:



Na Fotopolska jest duzo ciekawych zdjęć => http://fotopolska.eu/Wroclaw/u149762,ul_Piaskowa.html

To słup kwiatu stojącego przy wrocławskiej Hali Targowej przy ul. Piaskowej:
Obrazek

A tu MegaCiekawostka: OUKS-y (lub inne tej maści) na tym samym zabytkowym słupie trójramiennym przy ulicy Piaskowej - tuż obok Hali Targowej!
Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez fetrzik » 15 stycznia 2012, 17:29

koledzy, kilka lat temu na dworcu w Ciechanowie można było zobaczyc betonowe słupy z 3 oprawami ourw2250 i to działąjące
a w mieście Goniądz nieopodal białegostoku to niemal nie ma oświetlenia sodowego, tylko klasyki rtęciowe - łyżki, trumienki, ourw
trzeba tam sfocic

przyznam, że jak zobaczyłem Goniądz nocą to zatęskniłem do starych czasów
:cry:
rtęć - i wszystko jasne
art luminaris
Avatar użytkownika
fetrzik
 
Posty: 109
Zdjęcia: 15
Dołączył(a): 15 stycznia 2012, 13:58
Lokalizacja: Płońsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości