Kwiaty opraw oświetleniowych

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 15 stycznia 2012, 18:30

A ja dzisiaj znalazłem te same foty sprzed Hali targowej. ten stary kwiat z i stał chyba do lat 80 lub 90. Dziś już go nie ma. A w ogóle to były tam takie dwa.
fetrzik napisał(a):koledzy, kilka lat temu na dworcu w Ciechanowie można było zobaczyc betonowe słupy z 3 oprawami ourw2250 i to działąjące
a w mieście Goniądz nieopodal białegostoku to niemal nie ma oświetlenia sodowego, tylko klasyki rtęciowe - łyżki, trumienki, ourw
trzeba tam sfocic

przyznam, że jak zobaczyłem Goniądz nocą to zatęskniłem do starych czasów
:cry:

Ja na PKP w Ciechanowie widziałem kwiaty 10x OUS 400 kwadratówka i było ich chyba z 8 sztuk.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez cieszyn » 15 stycznia 2012, 18:58

qba napisał(a):A ja dzisiaj znalazłem te same foty sprzed Hali targowej. ten stary kwiat z i stał chyba do lat 80 lub 90. Dziś już go nie ma. A w ogóle to były tam takie dwa.
- oj, to sorry, widzę ze byłem szybszy ;)
Czyżby Cię te zdjęcia nic a nic nie ucieszyły :P

PS- Witam na forum kol Fetrzik 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Edziu » 15 stycznia 2012, 20:07

A tu MegaCiekawostka: OUKS-y (lub inne tej maści) na tym samym zabytkowym słupie trójramiennym przy ulicy Piaskowej - tuż obok Hali Targowej!

na tym słupie bliżej też jest kwiat, czy w latach 80 i 90 też byłey jeszcze na nich oprawy świetlówkowe czy sodowe lub rtęciowe?

śliczne te kwiaty kwadratówkowe, raz je widziałem, jak pociągiem jechałem ale z 15 lat temu, aż wzieło mi się na wspomnienia jak na toruńskich ulicach podobne były ;)
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3149
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Marvin24 » 15 stycznia 2012, 21:41

Edziu napisał(a):
A tu MegaCiekawostka: OUKS-y (lub inne tej maści) na tym samym zabytkowym słupie trójramiennym przy ulicy Piaskowej - tuż obok Hali Targowej!

na tym słupie bliżej też jest kwiat, czy w latach 80 i 90 też byłey jeszcze na nich oprawy świetlówkowe czy sodowe lub rtęciowe?

śliczne te kwiaty kwadratówkowe, raz je widziałem, jak pociągiem jechałem ale z 15 lat temu, aż wzieło mi się na wspomnienia jak na toruńskich ulicach podobne były ;)


Fakt - fajne kwiaty kwadratówkowe. Co do tych wrocławskich kwiatów z Piaskowej - musiały zniknąć znacznie wcześniej, niż te w Rynku, ponieważ ja ich nie pamiętam :? . Pamiętam świetlówkowce (OUKSy, lub OUSFy) na betoniakach nieopodal - wzdłuż ul. Piaskowej i św. Katarzyny. One ostały się gdzieś do początku lat dziewięćdziesiątych, po czym ulicę zmodernizowano i do dziś są tam SGSy 203
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez cieszyn » 15 stycznia 2012, 22:41

Ale pamiętać trzeba, że na wrocławskim Rynku były też słupy z dwoma ramionami - podobnie jak przed dworcem PKP, potem na rynku pojawiły się te z 3 ramionami, jak na pl. Kościuszki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

źródło: [fotopolska.eu]
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez trojmiejski » 15 stycznia 2012, 23:01

Znalazłem zdjęcie półkwiata z Hradec Králové tak bardzo podobnego do tych niemieckich kwiatów z Wrocławia, że to mało prawdopodobne by podobieństwo było przypadkiem, w końcu przed wojną Hradec Králové znajdowało się na terenie Niemiec:
http://phototrans.eu/14,531078,0,Irisbu ... M_156.html
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 11001
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez cieszyn » 15 stycznia 2012, 23:11

Bardzo możliwe, choć kwiat ten to tylko półkwiat.
PRzynależność do danego państwa niekoniecznie miała na to wpływ, w tamtychc czasach producentów słupów oświetleniowych nie było byc może tak wielu, więc wybór producenta mógł być niezależny od polityki i miejsca instalacji 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 16 stycznia 2012, 06:37

Tak, wiem, że w rynku kwiaty były najpierw na dwie i trzy oprawy, a potem na początku lat 60 je przerobili na poczwórne. Dodam że początkowo UOSFy założyli na pierwotnych ramionach po 2 i 3, ale chyba było za ciemno więc zdecydowali się zwiększyć ich ilość. te czeskie półkwiaty rzeczywiście podobne. I nawet mają dorobione wysięgniki tak jak te na Placu Kościuszki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Marvin24 » 16 stycznia 2012, 07:52

Skoro poruszono tu temat przynależności państwowej, to należy wspomnieć o tym, że przedwojenna Czechosłowacja była jednym z najlepiej rozwiniętych krajów ówczesnej Europy i niewątpliwie stać ich było na nowoczesne latarnie. Niemiecka okupacja Hradec Kralove zaczęła się w Marcu 39 (czyli praktycznie tuż przed wojną) . Ten półkwiat mógł powstać równie dobrze przed, jak i po zajęciu Czech i Moraw przez Niemcy, choć możliwe, że robił go ten sam wykonawca, co we Wrocławiu.
A swoją drogą ciekawe, co za oprawy na nim wiszą? Wyglądają trochę, jak SGSy 203, ale to raczej nie to.
Avatar użytkownika
Marvin24
 
Posty: 465
Zdjęcia: 568
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 18:54

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 17 stycznia 2012, 18:15

Mi to wygląda na Sintry.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8361
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości