Oprawy zamknięte kontra otwarte

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez Krzysiek » 22 czerwca 2007, 17:26

Oprawy zamknięte mają szereg zalet np. łatwiejsze utrzymanie w czystości lampy i odbłyśnika. Obecnie nie stosuje się już otwartych opraw drogowych. Zastanawia mnie jednak fakt dlaczego przez dłuży czas jedynymi oprawami zamkniętymi były OUSF'y i OUR'y 400. Dlaczego nie było otwartych opraw zewnętrznych na świetlówki a otwarte oprawy na LRF'y instalowano jeszcze w latach 90-tych (np. ORZ-7-2) :?: Czy przyczyną było przegrzewanie się lampy w źle skonstruowanej komorze, czy może brak szczelności i osadzanie się zanieczyszczeń na kloszu :?: Niektóre oprawy np. OUR-125 czasem pozbawiano klosza.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez CDM » 22 czerwca 2007, 19:02

Temat ciekawy..co do świetlówek, to wydaje się się to raczej zrozumiałe..swietlówka źle znosi niskie temperatury, a jeszcze bardziej powiewy zimnego wiatru, wtedy strumien świetlny znacznie spada, może nawet do 50%, więc niewiele pożytku by było z takiej oprawy. mało tego, kiedyś wyczytałem, ze podobno były produkowane jakieś oprawy, które miały komorę lampy podgrzewaną, żeby świetlówki mogły zimą lepiej świecic i miały pewniejszy zapłon, osobiście się z taką nie spotkałem. co do rteciówek, to faktycznie, pod względem termicznym lepsze były oprawy otwarte, a pod względem sprawnosci...sprawa jest dyskusyjna, bo niby lustro w oprawie dzięki zamknięciu nie śniedzieje, ale zabrudzone robiły swoje :cry:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez CDM » 22 czerwca 2007, 19:05

CDM napisał(a): zabrudzone robiły swoje :cry:

Chodziło oczywiscie o zabrudzone klosze
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez swietlik » 22 czerwca 2007, 20:18

OUR-y Merska często miały zabrudzone klosze. Szczególnie fatalnie wypadała OUR-125, dość płytki klosz, kiepska uszczelka i brak filtra przez który mogłoby przepływać powietrze.Plus LRF-125W, który nie świeci mocno. W oprawach OURW klosz jest duży i głeboki więc syf ma gdzie się odkładać i przy LRF-250W nie zmienia to zbytnio strumienia świetlnego.
W OUS-ach Elga identyczny problem, zamknięta komora lampy -zbierający się syf.
Otwarcie oprawy powoduje utlenianie odbłyśnika, w dużych miastach gdzie jest sporo zanieczyszczeń ten proces jest bardzo szybki.

Wydaje mi się, gdyby Elgo i Mesko stosowało filtr do "oddychania" problem syfu w kloszu by zniknął.
Wydaje mi się, że nowa oprawa LEDA posiada chyba taki filtr na dole. Może ktoś to z Was potwierdzi??
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez Paweł » 22 czerwca 2007, 22:56

swietlik napisał(a):Wydaje mi się, że nowa oprawa LEDA posiada chyba taki filtr na dole. Może ktoś to z Was potwierdzi??


Potwierdzam :) Powiem nawet więcej, od jakieś czasu filt umożliwiający "oddychanie" jest też zainstalowany w nowych Stradach.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez Paweł » 22 czerwca 2007, 23:09

swietlik napisał(a):Szczególnie fatalnie wypadała OUR-125, dość płytki klosz, kiepska uszczelka i brak filtra przez który mogłoby przepływać powietrze.Plus LRF-125W, który nie świeci mocno. W oprawach OURW klosz jest duży i głeboki więc syf ma gdzie się odkładać i przy LRF-250W nie zmienia to zbytnio strumienia świetlnego.

Dokładnie. Nawet czysty klosz tej oprawy tłumi światło... Najcześciej brudny klosz sam odpada i robi się widniej pod latarnią :)

Włąsnie ORZ-y lubię za to że nie mają klosza a więc nie tlumią światła i widać lampę w całej okazałości :) Ale za to odbłyśnik się brudzi... I tak i tak źle... A problemu by nie było gdyby te klosze były dokładnie czyszczone...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez Krzysiek » 23 czerwca 2007, 14:29

A jednak zniknęły oprawy otwarte. Czy producenci stwierdzili że jednak zamknięte się mniej brudzą czy może coś innego przeszkadza im takie oprawy robić (może jakieś przepisy) :?: Czy były jakieś otwarte oprawy sodowe :?: Faktem jest jednak że niektórzy producenci mają kłopoty z brudzącym lub przypiekającym się kloszem.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez KaszeL » 24 czerwca 2007, 00:57

Ja nie spotkałem się z żadnymi otwartymi oprawami sodowymi, niemniej tutaj trzeba by zapytać CDM, on ma największe doświadczenie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez CDM » 24 czerwca 2007, 08:27

KaszeL napisał(a):Ja nie spotkałem się z żadnymi otwartymi oprawami sodowymi, niemniej tutaj trzeba by zapytać CDM, on ma największe doświadczenie.

Powiem szczerze, że nie spotkałem się z otwartymi sodówkami, oczywicie poza samoróbkami, lub też takimi, z których klosz zleciał :mrgreen: postaram się jednak jeszce popytać
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy zamknięte kontra otwarte

Postprzez mirror » 17 sierpnia 2007, 17:48

Spotkałam się z otwartymi sodówkam ale jak spadł klosz albo go ktoś zbił.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości

cron