Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez cieszyn » 10 sierpnia 2009, 21:57

Czas już najwyższy, ażeby stworzyć wątek dla takich pożytecznych przypadków, gdzie zastosowano nietypowe rozwiązania, mające jednak naszym zdaniem swoje merytoryczne uzasadnienie.
Nie takie, które można nazwać Dewastacjami, Prymitywkami, Prowizorkami, lecz takie, gdzie ludzka pomysłowość ma swoje uzasadnienie w dokonanej przeróbce mechaniczno-konstrukcyjno-elektrycznej.

Wiem, ze niektóre zdjęcia tu pasujące będą się ocierać o prowizorki i będzie niekiedy trudno obiektywnie stwierdzić, czy to usprawnienie czy prowizorka. Ale jeśli zaprząc do oceny zdjęcia zdrowy rozsądek lub także rady i porady naszych kilku forumowych fachowców (chyba możemy na Was liczyć?), oraz widoczne efekty danego pomysłu czy usprawnienia, to może uda nam się zgromadzić trochę zdjęć właśnie tu pasujących. Pamiętajmy bowiem, że jest wiele takich przypadków, gdzie ktoś świadomie coś nietypowo montował z braku części, z braku dostępnych alternatywnych rozwiązań itd. Celem takich działań nie była bezmyślność ludzka, tylko przemyślane i pożyteczne adaptacje czy usprawnienia.

Na początek skromne i może dla niektórych śmieszne - nasadka z plastikowego peta na szpic słupa oświetleniowego. Coś niecoś tam od rdzy go ochroni, choć i w jego środku para wodna się też wykropli. Wiem, to zdjęcie może słabo tu pasuje, ale chyba wiecie, o jakie pomysłowe, praktyczne i pożyteczne rozwiązania mi tutaj chodzi??? (np. te słynne wrocławskie kratowe stelaże wiszące na kilku przewodach, a pod nimi oprawy - chyba, że to patent fabryczny?)

Liczę na aktywność naszych fachowców - może macie własne usprawnienia, których z różnych względów (?!) nie pokazaliście do tej pory?

Co gorsza, nie ma gdzie dobrze tego wątku umocować. Dałem go do oświetlenia ulicznego, bo inaczej chyba tylko w Off-Topic by pasował, te bowiem pożyteczne usprawnienia mogą dotyczyć nie tylko oświetlenia ulicznego, ale dosłownie wszystkich tematów, na które tu dyskutujemy. Nie ma tu dziś takiego miejsca, gdzie by ta wszechstronna tematyka pasowała idealnie

Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez CDM » 10 sierpnia 2009, 22:10

Uuuuóuuu...wygląda na to,że wysięgnik przegnił i kiedyś zleciał ze słupa razem z oprawą...wykorzystując więc jeszcze sprawny słup zdecydowano się na założenie oprawy w inny sposób...trochę dziwny, ale zawsze :D
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez cieszyn » 10 sierpnia 2009, 22:12

CDM - trochę się zdziwiłem, że nie skomentowałeś mojego pomysła - wal śmiało, jak uznasz, że to bez sensu :)
Jesteś w końcu fachowcem, kiedyś takie usprawnienia tu pozytywnie komentowałeś, czyżbym nie trafił w Twój gust?

Sorki za OT
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez DocBrown » 10 sierpnia 2009, 22:17

Ja proponuję dodać tu rtęciowy halopak (zarówno w mojej, jak i Gdańskiej wersji), bo zawsze lampa rtęciowa lub MIX świeci dużo jaśniej niż halogen i mniej prądu źry :)
DocBrown
 

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez CDM » 10 sierpnia 2009, 22:21

cieszyn napisał(a):CDM - trochę się zdziwiłem, że nie skomentowałeś mojego pomysła - wal śmiało, jak uznasz, że to bez sensu :)
Jesteś w końcu fachowcem, kiedyś takie usprawnienia tu pozytywnie komentowałeś, czyżbym nie trafił w Twój gust?

Sorki za OT

Nie, myślę,że takich usprawnień jest dużo i jak dla mnie jest to dobre miejsce na takie prezentacje, ostatecznie takie kwiatki występują także w oświetleniu ulicznym...Nie zawsze można zastosować typowe rozwiązania i chodzi o to, by je tu pokazać
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez swietlik » 11 sierpnia 2009, 10:18

Butelkę założyli pewnie żeby deszcz nie padał do środka ;) Widziałem już podobne rozwiązania przy przyłączach gdzie na rurę w którą wchodziły przewody też zakładano odciętą butelką.
W Śremie np. na zdewastowaną wnękę słupową zamiast drzwiczek, nakładana jest: blacha falista, kawałek rury plastikowej, czy też papa. A to wszystko trzyma się na skręconej lince AL 25 mm^2 :mrgreen:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez gory » 11 sierpnia 2009, 10:39

prowizoryczne rozwiązania potrafią przetrwać czasem najdłużej... :D
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez cieszyn » 11 sierpnia 2009, 14:59

gory napisał(a):prowizoryczne rozwiązania potrafią przetrwać czasem najdłużej... :D


Tak, ale musimy rozróżnić prowizorki prymitywne od prowizorek usprawniających dany problem - na tych ostatnich mi tu w tym wątku tylko zależy

Fotki mile widziane - nawet istniejące juz na forum :)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez Edziu » 11 sierpnia 2009, 17:23

bardzo dobry pomysł Cieszynie, ja wielokrotnie spotkałem się z takim montowaniem opraw, na starych słupach ale linii8 napowietrznych gdzie stare wysięgniki gniją i montuje się w taki sposób oprawy. U mnie w mieście tak często się robi na starych słupach trakcyjnych, gdzie stare wysięgniki się łamią, ZE dorabia nowe, są takie same jak te stare, z tym że są nakrecane na słup za pomoca specjalnych glowic, przez to nie widać specjalnych różnic między wysięgnikami, gdyż te zamienne są tak robione że wyglądają prawie tak samo
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Pomysłowe i pożyteczne usprawnienia

Postprzez cieszyn » 11 sierpnia 2009, 20:45

Dzięki Edziu

Myślę, że nie tylko Ty zgodzisz się z tym, że czasami niektóre "prowizorki" za bardzo negatywnie oceniamy. A przecież nie jest tak, że każdy monter czy elektryk jest tak tępy, że robi fuszerkę gdzie się tylko da. Trzeba też na takie przypadki spojrzeć od tej praktycznej, pożytecznej strony.
Gdybym był monterem i zobaczyłbym tu na forum jakieś swoje usprawnienia, jakżeż było by mi miło :P
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości