Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez neon44 » 4 stycznia 2013, 10:04

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/sl ... omosc.html

Oczywiście artykuł zawiera błędy, ale napewno odwiedzę to miejsce, by sprawdzić jak to świeci

Ksenonowe lampy uliczne na skrzyżowaniu w Chorzowie
dzisiaj, 07:02


Latarnie uliczne z ksenonowym źródłem światła zainstalowano na jednym ze skrzyżowań w Chorzowie. Znane z nowoczesnych reflektorów samochodowych białe, kontrastowe światło, ma poprawić widoczność w niebezpiecznym dotąd miejscu.

Według rzecznika chorzowskiego magistratu PAP Krzysztofa Karasia ksenonowe oświetlenie uliczne można zobaczyć na razie w niewielu miejscach. Na Górnym Śląsku to prawdopodobnie pierwsza taka instalacja.

Na miejsce eksperymentalnego zamontowania czterech ksenonowych latarni w Chorzowie wybrano jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w mieście – przecięcie ulic Łukasińskiego i Odrowążów w dzielnicy Batory.

REKLAMA



Pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów wskazują, że ksenonowe lampy dają niemal idealnie białą barwę, a miejsce oświetlone takim źródłem światła jest mocno kontrastowe, co sprawia, że szczegóły nie zlewają się z otoczeniem.

- Dzięki białej, a nie przytłumionej żółtej barwie, emitowanej przez tradycyjne lampy, ludzkie oko szybciej dostrzega obiekty w ciemności. Po zmroku postaci i samochody widoczne są z daleka. To znacząco może poprawić bezpieczeństwo na drodze. Lampy ksenonowe zużywają też mniej energii od tradycyjnych źródeł światła - zaznaczył Karaś.

Ksenonowe lampy koreańskiego producenta będą testowane w Chorzowie przez najbliższe trzy miesiące. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, podobne latarnie mają pojawić się na kolejnych skrzyżowaniach.

Koszt jednej takiej lampy to ok. 1000 zł. Tradycyjne lampy sodowe, dające żółte światło, kosztują od 600 do ok. 900 zł za sztukę.

To nie jedyne rozwiązanie mające poprawiać bezpieczeństwo na chorzowskich drogach. W marcu ub. roku również w dzielnicy Batory zainstalowano urządzenia ostrzegające kierowców o zbliżających się do przejść pieszych błyskaniem białych i niebieskich świateł.

Słupki z błyskającymi diodami uzupełniły tam standardowe oznakowanie przejść, wynikające z przepisów ruchu drogowego.

Z kolei w Zabrzu wbudowane w nawierzchnię stale mrugające po zmroku białe diody mają zaostrzać uwagę kierowców samochodów zbliżających się do jednego z przejść dla pieszych w dzielnicy Kończyce.

(KT)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez ousd » 4 stycznia 2013, 12:20

Nie chodziło im o MH :?:
ousd
 

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez amisiek » 4 stycznia 2013, 12:25

Mi też się wydaje, że chodzi o MH. Ale trzeba zobaczyć co naprawdę tam wkręcili. Obstawiam CPO-TW albo CDO-TT lub HCI-TT.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez Whites86 » 4 stycznia 2013, 16:57

amisiek napisał(a):Mi też się wydaje, że chodzi o MH. Ale trzeba zobaczyć co naprawdę tam wkręcili. Obstawiam CPO-TW albo CDO-TT lub HCI-TT.

albo lampy UCD
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez litak1 » 4 stycznia 2013, 17:25

Tylko że UCD raczej byłaby droższą oprawą w końcu to nowość. Bardzo mnie ciekawi co to jest :?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez Whites86 » 4 stycznia 2013, 17:26

litak1 napisał(a):Tylko że UCD raczej byłaby droższą oprawą w końcu to nowość. Bardzo mnie ciekawi co to jest :?

a ile one kosztują bo nie mogę doszukać się zadnego info
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez litak1 » 4 stycznia 2013, 17:35

Whites86 napisał(a):
litak1 napisał(a):Tylko że UCD raczej byłaby droższą oprawą w końcu to nowość. Bardzo mnie ciekawi co to jest :?

a ile one kosztują bo nie mogę doszukać się zadnego info

Ja nawet powątpiewam w ten wynalazek, że istnieje, ale to już moje przemyślenia (być może błędne)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez amisiek » 4 stycznia 2013, 18:38

Naczytali się spamu reklamowego. Zresztą zobaczcie w załączeniu jest PDF z pytaniami i odpowiedziami. Ciekawe jak można zastąpić 250W HQI (20 tys lm, Ra>90) lampą o mocy 80W i mieć te same lub lepsze warunki oświetleniowe?
The visibility as a total performance after replacement will be same or better.

By to osiągnąć, czyli dać 20 tys lm z mocy 85W, musieliby mieć sprawność systemową ponad 200 lm /W...
Załączniki
UCD_Q&A.pdf
Reklamowe Q&A - uwaga spam marketingowy
(313.08 KiB) Pobrane 323 razy
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez trojmiejski » 4 stycznia 2013, 18:49

W ogóle to gdyby się tak zastanowić to nazwa Ultra Constant Discharge jest bezsensowna, albo coś jest constant albo nie jest.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Lampy ksenonowe w oswietleniu ulicznym

Postprzez neon44 » 4 stycznia 2013, 21:08

Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości