Żelbetowe wysięgniki lamp

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Żelbetowe wysięgniki lamp

Postprzez sumik » 10 listopada 2014, 00:16

Cześć,

szukam materiałów dotyczących żelbetowych wysięgników lamp oświetleniowych. Jestem obecnie w trakcie pisania pracy inżynierskiej o tytule: " Projekt żelbetowych wysięgników lamp dla słupów oświetleniowych z betonu wirowanego". Ponieważ obecnie rynek jest zdominowany przez wysięgniki stalowe staram się bazować na starszej literaturze, głównie jeśli chodzi o sposób połączenia wysięgnika ze słupem oraz jego kształtowanie i rozkład zbrojenia. Znalazłam na forum kilka zdjęć przedstawiających przykład takich wysięgników, a także książkę "Żelbetowe słupy oświetleniowe, typy i wykonanie" która jednak skupia się głównie na słupach. Zastanawiam się też czy zdecydować się na przekrój rurowy wysięgnika, który byłby trudniejszy do wykonania ale pozwoliłby "ukryć" okablowanie oraz pozwoliłby na łatwiejsze zamontowanie oprawy oświetleniowej. Ponieważ dla mnie temat jest raczej dość świeży byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie oraz materiały mogące mi pomóc w pisaniu mojej pracy.

Pozdrawiam.
sumik
 

Re: Żelbetowe wysięgniki lamp

Postprzez qba » 10 listopada 2014, 00:27

W Polsce słupy WZ początkowo w latach 50 były z betonowymi wysięgnikami do opraw żarowych. Kiedy pojawiło się oświetlenie fluorescencyjne i rtęciowe, zrezygnowano z tego typu wysięgników, które zazwyczaj zastępowano stalowym. W Belgii słupy w całości z betonu wirowanego, wraz z wysięgnikiem są już od lat, ale chyba się od nich odchodzi.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żelbetowe wysięgniki lamp

Postprzez sumik » 12 listopada 2014, 01:35

Dziękuję za odpowiedź.
A orientuje się ktoś w jakiej normie znajdę informacje na temat projektowania takich wysięgników?
sumik
 


Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości