Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez amisiek » 23 października 2015, 10:21

Jest ich coraz mniej, dlatego postanowiłem zrobić wątek, w którym będziemy wstawiać fotki ulic jeszcze sprzed modernizacji. Pod pojęciem "najstarsze klasyki" rozumiem oprawy żarowe takie jak na przykład Ożk oraz pierwsze rtęciowe (ORZ-1, ORZ-2).
Jednym z ostatnich takich miejsc w Warszawie była ulica Szwoleżerów (opisywana również w wątku o warszawskich ulicach, ale ten wątek ma dwieście stron) . Piszę "była", bo właśnie rozpoczęła się modernizacja oświetlenia tej ulicy.
TAK ona wyglądała przed modernizacją, tam wisiały klasyczne oprawy z lampami rtęciowo-żarowymi MIX.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

trochę bliżej na oprawy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

stan.. jak widać
Obrazek
Obrazek

i słupy też
Obrazek

reszta jest tutaj

Kolejne będą z ulicy Sławińskiej (strona 113 w wersji starej oraz 133 - nowszej), Górnośląska (str. 114 oraz 133), Gdecka (148).
W tym wątku będziemy umieszczać unikatowe fotki - takie właśnie, jak wyżej, zawierające Ożk, Obs lub podobne oprawy, które uchowały się w oświetleniu ulicznym. Nawet jeśli fotka jest historyczna, bo tam już dawno wisi Malaga z sodą (żartowałem ;) ).
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez oskard » 24 października 2015, 01:05

Genialny pomysł z tym wątkiem :!: :!: :!: Coś takiego od dawna było potrzebne :)
Ja jeszcze dodam ode mnie:
Mistrzowska, OŻk-1 http://www.lighting-gallery.pl/viewtopi ... start=1880
Dw. Śródmieście, "grzybki" - http://www.lighting-gallery.pl/viewtopi ... start=1870
Szwoleżerów (OŻk-2) i Agrykola (gazówki) - zdjęcia nocne http://www.lighting-gallery.pl/viewtopi ... start=1770
Turbinowa, OŻk-2 http://www.lighting-gallery.pl/viewtopi ... start=1730
Szewska, OŻk-2 (wątek dostępny po zalogowaniu) http://www.lighting-gallery.pl/viewtopi ... &start=390
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez trojmiejski » 24 października 2015, 01:54

Z moich okolic to można podać przykład uliczek w dzielnicy Wrzeszcz oświetlonych ORZ-1 na elewacjach budynków.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez Whites86 » 24 października 2015, 08:31

trojmiejski napisał(a):Z moich okolic to można podać przykład uliczek w dzielnicy Wrzeszcz oświetlonych ORZ-1 na elewacjach budynków.

które niejednokrotnie focilem w dzień i w nocy
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez oskard » 25 października 2015, 00:52

Oto ulica, może nie tyle "oświetlona", co obstawiona oprawami ORZ-1 - Wiatraczna, odc. za torami:
viewtopic.php?f=36&t=398&start=670#p74785
Z ulic oświetlonych oprawami żarowymi, przypomniała mi się jeszcze Grodziska z warszawskich Odolan:
viewtopic.php?f=36&t=398&start=640#p74682
Jej oświetlenie, jak dobrze pamiętam, stanowiły kolejne oprawy: strada w narożniku z Sowińskiego, na 2 słupie OŻk-1 ze zwisającą oprawką, na 3 słupie OUR-125, na 4 OŻk-1 bez oprawki, cała zardzewiała*, a na ostatnim 5 słupie wisiała OŻk-2. Są też OŻk-1 na Sowińskiego i Karlińskiego, ale nie wiem czy ktoś tu uwieczniał je za dnia (pamiętam tylko nocne fotki Pawła).
*na zdjęciach się nie załapała, bo jak poszedłem robić tam fotki, okazało się że już odpadła...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez mateusz » 25 października 2015, 19:00

Tak patrząc na wiek i stan tego oświetlenia ze zdjęć w pierwszym poście to raczej dało by się to wszystko uratować i przywrócić dawną świetność. Takie rzeczy jak wystające i zaizolowane przewody można przecież wymienić i ukryć w słupie i oprawie.. Podobnie same oprawy, przynajmniej z zewnątrz, nadawały by się do odnowienia i ewentualnego zmodernizowania na LED lub MH... Nowe latarnie, nawet jeśli będą to repliki tych oryginalnych, to już jednak nie to samo... Wszak to oświetlenie jest unikatowe w skali kraju. Większy problem mógł by być natomiast z tym wysgięciem widocznym na ostatnim zdjęciu.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez Witeku » 25 października 2015, 20:58

mateusz napisał(a):Tak patrząc na wiek i stan tego oświetlenia ze zdjęć w pierwszym poście to raczej dało by się to wszystko uratować i przywrócić dawną świetność. Takie rzeczy jak wystające i zaizolowane przewody można przecież wymienić i ukryć w słupie i oprawie.. Podobnie same oprawy, przynajmniej z zewnątrz, nadawały by się do odnowienia i ewentualnego zmodernizowania na LED lub MH... Nowe latarnie, nawet jeśli będą to repliki tych oryginalnych, to już jednak nie to samo... Wszak to oświetlenie jest unikatowe w skali kraju. Większy problem mógł by być natomiast z tym wysgięciem widocznym na ostatnim zdjęciu.

Słupy przecież konserwacji są poddawane, a nie zastępowane replikami
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez mateusz » 25 października 2015, 22:07

Opierałem się na tym co napisał amisiek w pierwszym poście... Ja niestety nie mam teraz czasu żeby tak dokładnie śledzić forum...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez Witeku » 26 października 2015, 01:10

Zdjęcia z ostatniego, weekendowego spaceru. Część pastorałów chyba już zniknęła

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ulice oświetlane najstarszymi klasykami

Postprzez amisiek » 27 października 2015, 23:19

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości