Oprawy pod mniejszym napięciem

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez Paweł » 1 stycznia 2008, 02:20

Witam

Natrafiłem na taki artykuł z marca 2006 roku ze strony biznespolska.pl:

Czego nie widać
Data: 2006-03-13
Autor: Lucyna Okoń

Na szczęście minęły czasy, kiedy w stolicy paliła się co druga latarnia, a poziom oświetlenia warszawskich ulic pozostawiał wiele do życzenia. Jednak ta widoczna poprawa ma również swoją ciemniejszą stronę


W połowie lat dziewięćdziesiątych dwaj polscy konstruktorzy, Roman Olwiński i Ryszard Wachowski, opatentowali wynalazek pod nazwą "Układ sterowania zasilaniem odbiorników zwłaszcza oświetlenia ulicznego" (numer patentu 180160). Na jego podstawie skonstruowali sterownik energooszczędny ORW-1. Według Urszuli Nelken, rzecznika Zarządu Dróg Miejskich, w owym czasie był to "przykład osiągnięć polskiej myśli technicznej".

Zasada działania urządzenia opiera się na obniżeniu napięcia zasilania opraw oświetleniowych, co powoduje zmniejszenie zużycia energii przez urządzenie oświetleniowe o ok. 30-40 procent. Równie istotnym elementem działania sterowników - jak i każdego urządzenia przyczyniającego się do oszczędności energii - jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, a także wydłużenie trwałości źródeł światła, a co za tym idzie - ograniczenie kosztów konserwacji oświetlenia.

Producentem wynalazku została firma RAR sp.j. z Warszawy, założona przez obu właścicieli patentu, którzy zainwestowali własne środki w produkcję urządzenia.

W 1997 roku (po wcześniejszym uzyskaniu zgody Urzędu Zamówień Publicznych na zlecenie "z wolnej ręki", gdyż producent sterowników, na mocy patentu, jest dotychczas jedyną firmą w Polsce oferującą tego rodzaju urządzenie) rozpoczęło się instalowanie energooszczędnych szaf oświetleniowych w Warszawie, głównie w dzielnicach Bielany i Żoliborz.

- W pierwszym roku zamontowaliśmy 10 sztuk, rok później ustawionych zostało kolejnych osiem, a w 1999 roku dostawiliśmy jeszcze 10 tego rodzaju urządzeń - mówi Roman Olwiński, współwłaściciel firmy RAR.

Dwa lata później zapoczątkowany został program wymiany dotychczasowych szaf oświetleniowych na energooszczędne, dzięki temu w 2003 roku udało się zamontować jeszcze 30 sterowników. Ale na tym koniec.

Koszt eksploatacji oświetlenia warszawskich ulic w 2005 roku (zgodnie z informacją uzyskaną z ZDM) wyniósł 37,5 mln złotych. Z tego 9,5 mln złotych wydano na konserwację, a 28 mln pochłonęły koszty energii elektrycznej. Przy trzydziestoprocentowych oszczędnościach zainstalowanie wspomnianych urządzeń mogłoby dać Warszawie korzyści rzędu 8,5 mln złotych rocznie na kosztach energii i kolejnych kilka milionów na konserwacji oświetlenia.

- Oczywiście koszt ustawienia jednego sterownika nie jest niski, gdyż wynosi około 30 tysięcy złotych, jednak tego typu inwestycja zwraca się w ciągu trzech, czterech lat - przekonuje Roman Olwiński. To wymiar czysto finansowy, ale trzeba również brać pod uwagę ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

- Obecnie efekt obniżenia poziomów oświetlenia w Warszawie uzyskuje się w wyniku zastosowania tzw. energooszczędnych szaf oświetleniowych - twierdzi Urszula Nelken. Dodaje przy tym, iż ZDM zamierza kontynuować instalację szaf energooszczędnych w całym mieście, jednakże w tej chwili ma związane ręce, gdyż przed sądem trwa spór w sprawie zakresu obowiązywania patentu.
- Do chwili wydania wyroku nie możemy podejmować żadnych wiążących decyzji w tej sprawie - wyjaśnia.

Pani rzecznik odmawia jednak ujawnienia nazw firm, których spór dotyczy, mimo że - jak sama twierdzi - to właśnie on jest powodem przestoju w podejmowaniu decyzji dotyczących kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego w Warszawie. Z danych, które udało nam się ustalić, firmami rozstrzygającymi spór w sądzie są RAR i firma Brick & Bits., a sprawa wiąże się z wystąpieniem o wydanie postanowienia o zaprzestaniu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o jednej z tych firm, natomiast nie ma bezpośredniego związku z patentem.

Do czasu przekazania artykułu do druku Wydział Informacji i Promocji ZDM nie potwierdził ani nie zaprzeczył tej informacji. Już wcześniej ZDM wstrzymał instalację sterowników, gdyż niemożliwe było - zdaniem urzędników - przeprowadzenie przetargu nieograniczonego wymaganego przy zamówieniu tej wartości. Tymczasem RAR jest jedynym producentem urządzenia na polskim rynku, a w takim wypadku przedmiot zamówienia podlega przepisom dotyczącym praw wyłącznych (art. 69 ust. 1 pkt 1 ppkt b) ustawy z 29 stycznia 2004 roku "Prawo zamówień publicznych".

W sprawie zatem nadal nic się nie dzieje. Od 2003 roku nie został ustawiony ani jeden dodatkowy sterownik, a Warszawa wciąż płaci wysokie rachunki za energię elektryczną. Jak na ironię, właściciele firmy RAR uzyskali w 2005 roku promesę z Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwiającą wystąpienie o kredyt w celu sfinansowania wymiany szaf oświetlenia ulicznego.


:o Czy słyszeliście o takim patencie :?:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez Tjordan » 3 stycznia 2008, 22:08

Witam serdecznie
Ja natrafiłem na coś takiego http://www.rabbit.pl , miłej lektury.
Oraz wszystkiego dobrego w Rtęciowo-Sodowo-Oświetleniowym Nowym Roku. :D
Tjordan
 

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez Paweł » 3 stycznia 2008, 23:22

Tjordan dziękuję za ten link :)

Wygląda na to w części obwodów oświetlenia Warszawy zainstalowane jest to urządzenie: http://www.rabbit.pl/oferta/oferta_1_5.html

Napięcie oświetlenia jest zmniejszane (sam rozruch na napięciu 210V) z 230V na 220V dając oszczędności 7-8% a potem późno w nocy jest zmniejszane do 180V dla lamp sodowych (190V dla lamp rtęciowych) dając oszczędności do 40% i potem nad ranem ponowne zwiększenia napięcia do 230V

Wygląda na to że na części ulic jest nieco ciemniej w nocy ;)



Dziękujemy, nawzajem :D
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez cieszyn » 3 stycznia 2008, 23:53

Hm, Hm, a bracia Czesi już dawno mają na to pomysł:

(jak juz kiedyś pisałem: http://www.lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=27&t=63&st=0&sk=t&sd=a&start=10)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez CDM » 4 stycznia 2008, 12:05

Ja także o czymś takim już pisałem, w Poznaniu jest kilka ulic, na których jest takie rozwiązanie, osobiście jestem temu przeciwny, bo nie dość, ze zastosowana w tych latarniach elektronika się psuje, to jeszcze na ulicy średniej szerokości oświetlonej 150tkami jest po prostu ciemno!!
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez cieszyn » 4 stycznia 2008, 12:31

CDM napisał(a):Ja także o czymś takim już pisałem, w Poznaniu jest kilka ulic, na których jest takie rozwiązanie, osobiście jestem temu przeciwny, bo nie dość, ze zastosowana w tych latarniach elektronika się psuje, to jeszcze na ulicy średniej szerokości oświetlonej 150tkami jest po prostu ciemno!!


Mam podobne odczucia. Może raczej warto iść w kierunku konstruowania bardziej oszczędnych i wydajnych źródeł światła, zamiast ograniczać napięcie tym, które nam dziś świecą ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez swietlik » 4 stycznia 2008, 15:33

cieszyn napisał(a):Mam podobne odczucia. Może raczej warto iść w kierunku konstruowania bardziej oszczędnych i wydajnych źródeł światła, zamiast ograniczać napięcie tym, które nam dziś świecą ;)

Na razie cudu w technice świetlnej nie będzie. Jedynie co możemy zrobić to udoskonalać obecne lampy wyładowcze oraz myśleć na elektronicznymi układami stabilizacyjno-zapłonowymi do nich.

Ja jeszcze nie miałem okazji zobaczyć oświetlenia z redukcją mocy... :|
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez cieszyn » 4 stycznia 2008, 16:58

swietlik napisał(a):
cieszyn napisał(a):Mam podobne odczucia. Może raczej warto iść w kierunku konstruowania bardziej oszczędnych i wydajnych źródeł światła, zamiast ograniczać napięcie tym, które nam dziś świecą ;)

Na razie cudu w technice świetlnej nie będzie. Jedynie co możemy zrobić to udoskonalać obecne lampy wyładowcze oraz myśleć na elektronicznymi układami stabilizacyjno-zapłonowymi do nich.

Ja jeszcze nie miałem okazji zobaczyć oświetlenia z redukcją mocy... :|


Taką namiastkę możesz zobaczyć tu
[url]
viewtopic.php?f=27&t=63&st=0&sk=t&sd=a&start=10[/url]
i możesz się sam tym systemem pobawić ;) :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez DocBrown » 4 stycznia 2008, 17:35

Hmm moim zdaniem to jest czysta głupota taki patent :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Oprawy pod mniejszym napięciem

Postprzez Paweł » 4 stycznia 2008, 17:44

Ale taki patent powoduje ocalenie klasyków przed kompleksową modernizacją :mrgreen:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 63 gości