Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez neon44 » 16 czerwca 2007, 12:11

Witam

W czasach PRLu gdy na ulicach dominowały lampy rtęciowe trudno było przy pomocy jednej oprawy oświetlić dobrze zarówno ulicę jak i chodnik. Z powodu braku dostatecznego asortymentu opraw parkowych decydowano się na montaż opraw ulicznych małych lub dużych mocy

Zastosowanie oprawy OUR-125 do oświetlenia chodnika
Obrazek

Zastosowanie oprawy OURW22250 do oświetlenia chodnika (ważniejszy chodnik)
Obrazek

Zastosowanie opraw ORZ-7 do oświetlenia chodnika
Obrazek

Już w latach 60-tych ubiegłego wieku zaczęto dostrzegać potrzebę oświetlenia chodników znajdujących się przy ulicach. Z powodu braku dostatecznego asortymentu opraw parkowych w czasach PRLu stosowano tak zwane wysięgniki dwuramienne

Obrazek

Ze względów oczywistych oprawy oświetleniowe stosowane do oświetlenia chodników były często mniejszej mocy niż oprawy oświetlające ulice. Przykładem tego może być ulica Korfantego w Katowicach kiedyś Armii Czerwonej oświetlana w latach 60-tych w następujący sposób. Oprawa ORZ-3 na 2 LRFy 250W oświetlała ulice, natomiast oprawa ORZ-2 o mocy 250W oświetlała chodnik. Potem w latach 80-tych kwadratówka o mocy 400W oświetlała ulice a OURW2250 oświetlała chodnik. W latach 80-tych często chodniki były oświetlone lampami rtęciowymi w grę wchodziły OURW2250, OURW250, ORZ 7/1 i ORZ6, oraz OUR125. W latach 90-tych rozpoczął się boom na instalowanie słupów z wysięgnikami dwupoziomowymi albo z osobnym wysięgnikiem dla ulicy, osobnym dla chodnika. Lata 90-te to wysyp opraw typu kula oświetlających chodniki. Oprawy miały moc w granicach 50, 70 i 100W
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez KaszeL » 16 czerwca 2007, 14:00

Te OURW2250 po stronie chodnika to chyba nie najlepszy pomysł. Kwadratówka nie dość, że była bardziej ekonomiczna, to jeszcze dawała więcej światła.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez neon44 » 16 czerwca 2007, 16:21

KaszeL napisał(a):Te OURW2250 po stronie chodnika to chyba nie najlepszy pomysł. Kwadratówka nie dość, że była bardziej ekonomiczna, to jeszcze dawała więcej światła.


Ale zapewne kwadratówka była droższa. Poza tym jak pisał QWERTY na forum Lighting.pl Polam Gostynin dużą część opraw eksportował do Rosji a rynek krajowy też brał wszystko jak leci. Poza tym te OURW i OURy montowano jeszcze w latach 70-tych i gdy w 80-tych latach robiono modernizację zakładali kwadratówki tylko na wysięgniki skierowane na ulice. Pod koniec lat 90-tych wszystkie kwadratówki zmieniono na Strady i teraz te wszystkie te oprawy skierowane na chodnik są wyłączone po są energochłonne i malo wydajne a Strada o ile tylko nie ma zanieczyszczeń klosza oswietla szeroki zakres przestrzeni
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez swietlik » 16 czerwca 2007, 17:34

W moim mieście przed modernizacją oświetlenia chodnik i ulice oświetlały głównie oprawy ORZ-7 na wysięgniku dwuramiennym jednopoziomowym.
Po modernizacji oświetlenia wyglada to nastepujaco... na wysięgniku po stronie ulicy jest SGS 203 a nad chodnikiem świeci mała malaga o mocy 70W. Daje to naprawde równomierne oświetlenie. Za czasów ORZ-tów tak nie było.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez neon44 » 16 czerwca 2007, 17:53

W podobny sposób wygląda oswietlenie jednej ulicy we Wrocławiu

ulicę oswietla Philips Malaga SGS102 a chodnik Philips Malaga SGS101

:arrow: OURW co tam kiedyś wisiało :?:

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez OURW » 16 czerwca 2007, 19:56

Od razu poznałem, że to moje tereny :P , przez kilka lat jeździłem tamtędy do LO. Wisiały tam OURW2250/OUR125 (chodnik) od widuktu, który jest "za plecami" (ok. 1km) fotografującego aż za ten biały blok co jest na wprost (z 200m). Natomiast w pobliżu tej wieży za białym blokiem były OURW400 i właśnie tam miałem okazję zdobyć oprawę prosto z wozu 8-). Z kolei za tą wieżą jest ulica (przedłużenie tej kostkowej), która cały czas jest oświetlona OURW400.
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez qba » 17 czerwca 2007, 17:59

Ja widziałem jak ulicę oświetlała stara ORZ6 z WLSP330, a chodnik strada OUR250. Na jednej z ulic u mnie w mieście ulicę oświetlają THorn Pilote, a chodnik oprawy parkowe z mlecznym kloszem skierowanym w dół i przypominającym żołędzia. Chyba tez produkowane przez Thorna.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez mirek » 23 czerwca 2007, 13:36

W czasach PRLu gdy na ulicach dominowały lampy rtęciowe trudno było przy pomocy jednej oprawy oświetlić dobrze zarówno ulicę jak i chodnik. Z powodu braku dostatecznego asortymentu opraw parkowych decydowano się na montaż opraw ulicznych małych lub dużych mocy

Neon, dlaczego twierdzisz, że taki sposób oświetlania ulic jest związany jedynie z PRLem :?: Przecierz obecnie też oświetla się chodnik oprawą mniejszczej a jezdnię oprawą większej mocy. Przykładem może być ul. Turowiczna w Krakowie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez qba » 23 czerwca 2007, 13:43

Często na zdjęciach Szcxzecina z lat 60 widać, jak chodnik oświetla OUR125, a ulicę 2xORZ6 z pierścieniem. Obecnie tam, gdzie były ORZ świecą OUSy, a OUR 125 są wyłączone.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie ulic a oświetlenie chodników

Postprzez neon44 » 23 czerwca 2007, 14:54

Mirku różnica polega na tym że za PRLu stosowano tego typu rozwiązanie na ulicach i chodnikach znajdujących się tuż przy ulicy. Na twoich zdjęciach chodnik jest oddzielony od ulicy pasem zieleni i dlatego zastosowano tego typu rozwiązanie. Pojedyncza oprawa nie oświetliłaby takiej przestrzeni. Nie zastosowanoby takiego rozwiązania gdyby chodnik był tuż przy ulicy
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości