Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Kuba123 » 15 sierpnia 2021, 01:49

Dziwne. Nie lepiej byłoby dać tutaj słupy stalowe :?:
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Wojtek26162 » 18 sierpnia 2021, 16:32

Te Cuddle LED stały się już bardzo popularne w południowej części małopolski ;) Osobiście ja się z tego powodu cieszę, te oprawy jak na LED są całkiem ładne i świecą naprawdę bardzo jasno, również nie ulegają awariom, czego niestety nie można powiedzieć o UniStreetach, które to w moim rejonie padają jak muchy :roll:
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Lampka » 18 sierpnia 2021, 19:47

Od kiedy są montowane?
Ja muszę z ciekawosci przejechać się kiedyś lub przejść na drogę dojazdową do CH Arena w Gliwicach i zobaczyć jak tamtejsze oprawy LED się trzymają. Jest to jedno z pierwszych miejsc, które kojarzę, gdzie zamontowano LEDy w oświetleniu ulicznym w Gliwicach i było to w 2009 roku. Przynajmniej parę z tych opraw już padło, ale większość chyba nadal jeszcze dziala (o ile nie były po drodze uzupełniane nowymi tego samego rodzaju).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Wojtek26162 » 18 sierpnia 2021, 20:39

Pierwsze sztuki Cuddle LED były montowane mniej więcej na przełomie 2015 i 2016 roku.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez AsXSn » 27 listopada 2021, 19:26

Ciekawy mankament jednego z modeli amerykańskich opraw LED, degradujący się luminofor na diodach sprawiający że oprawy świecą na fioletowo/niebiesko :D
właściwa część filmiku jest od momentu 4:30

HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez OUKS340 » 27 listopada 2021, 22:17

Czy to przypadkiem nie są LEDy pierwszej generacji, które dobijają żywota :?:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez AsXSn » 28 listopada 2021, 01:25

Te oprawy zawieszono w tym miejscu ok 2 lat temu, tak ktoś pisał na zagranicznym forum, te oprawy to bodajże AEL Autobahn, w innych miejscach podobno to samo się z nimi działo
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Lampka » 28 listopada 2021, 12:40

Taka degradacja diod LED nie jest niczym rzadkim lub dziwnym - wiele razy spotkałem to, nawet samemu robiąc testy na diodach. Zauważyłem ten efekt wśród LEDów niektórych serii / producentów - nawet gdy podłączone były na pewnym niedociążeniu, to po kilku miesiącach lub około roku widać było wyraźnie, że na poczatku biały kolor ~6500K zjechał w stronę niebieskawego, co dodatkowo łączyło się ze spadkiem strumienia świetlnego.
Efekt ten szczególnie można zobaczyć jak diody są dość mocno obciążone, np. w tubach LED lub liniowych oprawach - diody będące bliżej zasilacza degradują się szybciej i zmieniają barwę w stronę niebieskiego. Przykład widziałem na gliwickim dworcu kolejowym, gdzie w tunelach zastosowano liniowe oprawy hermetyczne z diodami. Te LEDy, które znajdują się bliżej zasilacza, są coraz bardziej niebieskawe, natomiast te dalsze zachowują swoją oryginalną barwę około 4000K (oprawy działają już około 5 lat).

Zastanawiam się też, czy UV ze słońca nie przyspiesza / potęguje tego typu degradacji luminoforu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez AsXSn » 28 listopada 2021, 13:03

Lampka napisał(a):Taka degradacja diod LED nie jest niczym rzadkim lub dziwnym - wiele razy spotkałem to, nawet samemu robiąc testy na diodach. Zauważyłem ten efekt wśród LEDów niektórych serii / producentów - nawet gdy podłączone były na pewnym niedociążeniu, to po kilku miesiącach lub około roku widać było wyraźnie, że na poczatku biały kolor ~6500K zjechał w stronę niebieskawego, co dodatkowo łączyło się ze spadkiem strumienia świetlnego.
Efekt ten szczególnie można zobaczyć jak diody są dość mocno obciążone, np. w tubach LED lub liniowych oprawach - diody będące bliżej zasilacza degradują się szybciej i zmieniają barwę w stronę niebieskiego. Przykład widziałem na gliwickim dworcu kolejowym, gdzie w tunelach zastosowano liniowe oprawy hermetyczne z diodami. Te LEDy, które znajdują się bliżej zasilacza, są coraz bardziej niebieskawe, natomiast te dalsze zachowują swoją oryginalną barwę około 4000K (oprawy działają już około 5 lat).

Zastanawiam się też, czy UV ze słońca nie przyspiesza / potęguje tego typu degradacji luminoforu.

Ja z tym efektem się jeszcze na własne oczy nie spotkałem, nawet w najstarszych drogowych oprawach LED które założono w roku 2012
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Polamp » 28 listopada 2021, 13:18

Lampka napisał(a):[...]Przykład widziałem na gliwickim dworcu kolejowym, gdzie w tunelach zastosowano liniowe oprawy hermetyczne z diodami. Te LEDy, które znajdują się bliżej zasilacza, są coraz bardziej niebieskawe, natomiast te dalsze zachowują swoją oryginalną barwę około 4000K (oprawy działają już około 5 lat).


Korzystając systematycznie z przejścia podziemnego pomiędzy peronami stacji, zwrócilem właśnie uwagę, że te oprawy powoli mają dosyć. Odniosłem również wrażenie, że niektóre powoli zaczynają delikatnie przygasać/pulsować światłem.
Avatar użytkownika
Polamp
 
Posty: 117
Dołączył(a): 31 października 2018, 11:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości