Historia oświetlenia ulicznego

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez CDM » 6 kwietnia 2008, 12:42

andrzejlisek napisał(a):Kiedyś przejeżdżałem przez Austrię i w niej do dzisiaj mają świetlówki, ale tylko na tych mniejszych ulicach.
I bardzo słusznie!Nie jestem co prawda za tym,zeby je montować na głównych ciągach, ale na mniejszych uliczkach, czemu nie? Niestety, u nas nie ma ku temu tendencji, raczej się je wyklucza.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez Luk » 8 kwietnia 2008, 16:30

Ja poprawię Cię. W latach dziewięcdziesiątych nie widziałem ani jednej sodówki, same rtęciowe ze starymi oprawami. Od 2000 roku zaczęli wszędzie montowac sodowe i teraz w 98% u mnie w Gliwicach są sodówki, zresztą w prawie wszystkich miastach tak jest
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez CDM » 8 kwietnia 2008, 16:57

Luk napisał(a):Ja poprawię Cię. W latach dziewięcdziesiątych nie widziałem ani jednej sodówki, same rtęciowe ze starymi oprawami. Od 2000 roku zaczęli wszędzie montowac sodowe i teraz w 98% u mnie w Gliwicach są sodówki, zresztą w prawie wszystkich miastach tak jest

Luk, witamy na forum :) Tak, jak powiedziałeś, sodówki stanowią zdecydowaną większosć, jeśli chodzi o oświetlenie uliczne. Mimo, iż tak dobrze oświetlają ulice, są chyba najbardziej kontrowersyjnym typem światła , jeśli chodzi o nasze forum. Mogłoby też, nie ukrywam, stać się kontrowersyjne dla projektantów oświetlenia, powinni bardziej doceniać walory innych rodzajów lamp, a nie tylko topić wszystko w sodzie.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez Luk » 8 kwietnia 2008, 17:19

Dzięki za przywitanie :)
I właśnie przez sodę jest zanieczyszczenie światłem. W latach 70-pewnie tego zjawiska nie było, przez białe światło rtęciówek.
I mi również brakuje świetlówek, w mojej okolicy są tylko gdzieś nad jeziorem. :|
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez neon44 » 8 kwietnia 2008, 17:54

Luk witamy Cię na forum. W dziale Miasta Polskie jest wątek o Gliwicach :D :D :D ze starymi fotami. Możesz nam coś więcej powiedzieć
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez cieszyn » 8 kwietnia 2008, 23:14

Luk napisał(a):Dzięki za przywitanie :)
I właśnie przez sodę jest zanieczyszczenie światłem. W latach 70-pewnie tego zjawiska nie było, przez białe światło rtęciówek.
I mi również brakuje świetlówek, w mojej okolicy są tylko gdzieś nad jeziorem. :|


No to witamy Cię serdecznie na Forum i ............ jak sie nie boisz, że Cię zjedzą komary, to "zapodaj" nam kiedyś te świetlówki znad jeziora ???
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez OUKS340 » 29 maja 2008, 11:54

Witam wszystkich, jestem nowy na forum :)
Jeśli chodzi o oswietlenie świetlówkowe w oświetleniu ulicznym, też jestem za ich powrotem. Ale nie wszystko stracone, ku mojemu zdumieniu przy jednym z nowo pobudowanych centrów handlowych wyjazd oświetlony jest oprawami świetlówkowymi umieszczonymi na słupach. Jak ochrona mnie nie pogoni to postaram się je sfocić :) Niestety nie zapowiada to masowego stosowania swietlówek w oświetleniu zewnętrznym :(
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez OUKS340 » 29 maja 2008, 12:36

Przepraszam za umieszczenie na forum dwóch postów o podobnej treści. akurat w momęcie wysyłania wiadomości miałem awarię komputera i myślałem,że pierwsza nie doszła. Niezła wpadka na sam początek z mojej strony :oops: :oops: :oops: Mam nadzieje że chociaż nie dostanę nagany.
Jeszcze raz przepraszam :oops: :oops: :oops:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez CDM » 29 maja 2008, 13:51

:arrow: OUKS340, nie przejmuj się, takie rzeczy się zdarzają ;) Ja oczywiście jestem za świetlówkami, ale myślę sobie,że naprawdę nowoczesna oprawa do takiego źródła, musiałaby być bardziej dopracowana, niż oprawy klasyczne, myślę tu w szczególności o lustrach, a także o rozwiązaniach, które by eliminowały wpływ niskich temperatur na lampy. Świetlówki tworzyły kiedyś niepowtarzalny klimat i trochę mi ich brakuje.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Historia oświetlenia ulicznego

Postprzez neon44 » 29 maja 2008, 21:05

OUKS340 napisał(a):Przepraszam za umieszczenie na forum dwóch postów o podobnej treści. akurat w momęcie wysyłania wiadomości miałem awarię komputera i myślałem,że pierwsza nie doszła. Niezła wpadka na sam początek z mojej strony :oops: :oops: :oops: Mam nadzieje że chociaż nie dostanę nagany.
Jeszcze raz przepraszam :oops: :oops: :oops:


Nie przejmuj się, każdemu się to kiedyś zdarzyło :) :) :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości