przez litak1 » 21 marca 2022, 09:15
latarnik napisał(a):W USA były ponoć oparawy z elektromagnesem powyżej odbłyśnika oprawy-"cobrahead"a, które pozwalały na eksploatację poziomą rtęciowych lamp średnioprężnych. Bez tego elektromagnesu, przy poziomej eksploatacji, długi w porównaniu do późniejszych wysokoprężnych rtęciowych łuk wybrzuszał się w górę, topiąc kwarcową rurkę i niszcząc tym samym lampę.
Swoją drogą w tamtych czasach rtęciówki były jeszcze dość "kosmiczną" technologią. Ciekawa lampa

Problemem właśnie było nie zastosowanie szkła kwarcowego, tylko najczęściej było to szkło wapniowe lub glinokrzemianowe. Szkło kwarcowe nie miałoby takiej wady, nawet przy dużo większej mocy na wielkość jarznika, niestety w tych czasach uformowanie tak dużej rury kwarcowej o tych parametrach byłoby zbyt drogą technologią w produkcji źródeł światła, rurkę kwarcową stosowało się równocześnie w lampach wysokoprężnych typu MB
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)