Świetlówka miniaturowa 1W

Moderator: lumix26

Re: Świetlówka miniaturowa 1W

Postprzez Marek140 » 25 lutego 2013, 19:45

Weź to odpal na dławiku sodowym 70W :twisted:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Świetlówka miniaturowa 1W

Postprzez Lampka » 10 marca 2013, 22:08

Świetlówki o mocy 1w mają rozmiary i są wzorowane na jarznikach z wysokoprężnych lamp rtęciowych. Jest to - powiedzmy - uświetlówczona wersja jarzników lamp rtęciowych o długości mniej więcej takiej, jak rtęciówki 80-125w. Elektrody, w formie klasycznych żarników, mają zatopione w formie spłaszczy. Posiadają z każdej strony elektrody zapłonowe, znajdujące się pomiędzy drutami wsporczymi żarnika. Zatem konstrukcja zapłonowa także jest podobna, jak w lampach LRF. Świetlówki te pracują na ograniczniku prądowym, który stanowi na ogół kondensator o pojemności 0,33uF 250V. Kondensator ten można zastąpić również żarówką o mocy 7w - wtedy świetlówka nie będzie przeciążona i będzie świecić normalnie. Układ zasilania świetlówek 1w jest więc niezwykle prosty i funkcjonalny, a składa się jedynie z kondensatora i czterech rezystorów (2 zapłonowe, jeden bocznikujący kondensator i jeden na wyjściu dla zabezpieczenia). Występują w wielu barwach, najczęściej dzienna i chłodnobiała, ale także spotykane są kolorowe.
Trwałość tych świetlówek jest różna, często bardzo krótka. Mnóstwo już takich świetlówek zużyłem i spotykałem zarówno takie, które działały poprawnie przez 1-2 dni, jak i takie, które świeciły bez problemów ponad 2 lata. Zużywanie się tych świetlóweczek jest najciekawszym okresem ich działania. Wówczas można zaobserwować różnego rodzaju wyładowania, często dość widowiskowe, którym towarzyszą dźwięczne odgłosy i szeleszczenie. W szybkim tempie zaciemnieniu ulegają całe końce świetlóweczki i świeci jedynie jej środek. Miganie takie, trwające różnie długo, najczęściej kończy się rozszczelnieniem, gdy silne i niestabilne wyładowania spowodują pęknięcie szkła koło spłaszcza, przy wejściu elektrody w szkło.

Skąd masz tyle tych świetlóweczek? ;)
Ja też często rozbieram te lampki i wyciągam świetlówkę, ale razem z całym układem zasilającym i stosuję potem np. jako podświetlenie :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówka miniaturowa 1W

Postprzez lumix26 » 10 marca 2013, 22:43

Szczerze Ci powiem to z lampek nocnych wyjąłem :)

tutaj schemacik dla zainteresowanych ;)
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Świetlówka miniaturowa 1W

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 12:56

Dodam jeszcze schemacik ode mnie, może coś nowego wniesie ;)




Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Lumix26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości