Palnik IFK 20

Moderator: lumix26

Palnik IFK 20

Postprzez lumix26 » 17 listopada 2018, 10:41

Palnik IFK 20

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Palnik IFK 20

Postprzez MRP200 » 18 listopada 2018, 00:19

Palnik IFK to kojarzę z fotograficznych lamp błyskowych. Dokładnie jest to impulsowa lampa wyładowcza. Najbardziej mi znana to IFK-120, dość mocny i stosowany był w radzieckich lampach błyskowych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Palnik IFK 20

Postprzez Marcin » 18 listopada 2018, 12:06

Ciekaw jestem jakie efekty będą pod trafopowielaczem :)
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Palnik IFK 20

Postprzez lumix26 » 18 listopada 2018, 17:46

Marcin napisał(a):Ciekaw jestem jakie efekty będą pod trafopowielaczem :)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Palnik IFK 20

Postprzez Marcin » 18 listopada 2018, 17:56

No nieźle :) Ciekaw jestem jak by wyglądało wyładowanie w okrągłym palniku, o ile by ono w ogóle zaszło.
Szkoda że nie mam żadnego palnika to bym spróbował podłączyć pod mój trafopowielacz.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Palnik IFK 20

Postprzez litak1 » 19 listopada 2018, 22:55

Marcin napisał(a):No nieźle :) Ciekaw jestem jak by wyglądało wyładowanie w okrągłym palniku, o ile by ono w ogóle zaszło.
Szkoda że nie mam żadnego palnika to bym spróbował podłączyć pod mój trafopowielacz.

Dlaczego miałoby nie zajść?? komercyjne palniki stroboskopowe czy to do fotografii, czy do efektów strobo są na napięcie poniżej 300V. Napięcie przebicia około 800V w zależności od mocy (długości). Palniki do wykorzystań profesjonalnych dużej mocy są na wyższe napięcia a mimo to działają na trafopowielaczu.
Trzeba pamiętać że są to lampy impulsowe i praca ciągła nawet na znikomym prądzie doprowadzi do przegrzania elektrod i w konsekwencji najczęściej rozszczelnienia palnika (pękniecie szkła na przepuście prądowym w formie grubego drutu)
Wyjątkiem są tutaj lampy stroboskopowe typu XOP są to lampy quasi impulsowe. Mają najczęściej bardzo niski prąd niszczący (impulsowy) z racji przepustów prądowych, lecz można wykonywać bardzo dużo impulsów w ciągu sekundy, one wytrzymują znaczne obciążenie termiczne elektrod, które wykonane są podobnie jak w lampach np. rtęciowych (przepust molibdenowy, elektroda zakończona skrętką w formie szpuli do rozpraszania radiacyjnego energii cieplnej)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Palnik IFK 20

Postprzez Marcin » 19 listopada 2018, 23:24

litak1 napisał(a):
Marcin napisał(a):No nieźle :) Ciekaw jestem jak by wyglądało wyładowanie w okrągłym palniku, o ile by ono w ogóle zaszło.
Szkoda że nie mam żadnego palnika to bym spróbował podłączyć pod mój trafopowielacz.

Dlaczego miałoby nie zajść?? komercyjne palniki stroboskopowe czy to do fotografii, czy do efektów strobo są na napięcie poniżej 300V. Napięcie przebicia około 800V w zależności od mocy (długości). Palniki do wykorzystań profesjonalnych dużej mocy są na wyższe napięcia a mimo to działają na trafopowielaczu. ...


Na moim trafopowielaczu to raczej był by z tym problem. Muszę pogrzebać w tym układzie, bo daje strasznie małe napięcie. Mam nadzieję że uda mi się to naprawić.
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Palnik IFK 20

Postprzez MRP200 » 20 listopada 2018, 08:19

Dlatego dla typowych palników IFK (tych do lamp błyskowych) typowo podawanym parametrem jest dopuszczalna energia wyładowania podawana w Ws lub J. Ta energia wyładowania w przybliżeniu równa jest energii zgromadzonej w baterii kondensatorów, bo taki jest typowy układ pracy dla tych lamp. Zapłon lampy realizowany jest przez podanie impulsu W.N o niewielkiej energii na zewnętrzną dodatkową elektrodę. Na fotce lumix26 jest nią ten namalowany srebrny pasek.
Obrazek
Przy eksperymentowaniu z tymi lampami, trzeba też pamiętać, że są to lampy na prąd stały i musi być zachowana biegunowość przy podłączaniu. Przy odwrotnym dołączeniu lampy do kondensatorów oprócz problemów z zapłonem przy wyładowaniach będzie też następowało bardzo szybkie zużywanie palnika.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp


Powrót do Lumix26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości