Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Re: Charakterystyka widmowa różnych lamp

Postprzez amisiek » 8 listopada 2011, 23:31

Uzupełniam fotki widma.
Najpierw fajne źródło światła
Philips Mastercolor Elite 35W /930, pełna moc, statecznik elektroniczny, lampa wygrzana
Obrazek
Philips Mastercolor Elite 70W /930, pełna moc, statecznik elektroniczny, lampa wygrzana
Obrazek
Chyba nie muszę dodawać, że to naprawdę dobre źródło światła, wersja 942 jest podobna, chociaż nie w 100%.

Tutaj świetlówka 765.
Obrazek
Chińska świetlówka T5 mini 13W barwa ciepła
Obrazek
Świetlówka kompaktowa, barwa 830
Obrazek
Dla porównania - Philips Graphica T8 36W barwa 965, Ra=98, statecznik elektroniczny
Obrazek
2xT8 36W: Philips Master TL-D Deluxe 90 w duecie z Osram Lumilux 840
Obrazek
Osram Lumilux Active T8 36W barwa 840
Obrazek


A teraz start lampy metalohalogenkowej Philips Master Color Elite CDM-T 70W /930, statecznik elektroniczny-vossloh Schwabe.
Początkowo linie od argonu i trochę rtęci
Obrazek
Linie widmowe się poszerzają, pojawia się czerwień, odparowały pierwsze jodki i bromki
Obrazek
Czerwieni jest coraz więcej, barwa staje się mniej zielona, zbliża się do właściwej.
Obrazek

A tak wygląda widmo Osram Powerball HCI-T 35W /942, statecznik elektroniczny, lampa wygrzana.
Obrazek
Obrazek
Zwróćcie uwagę na cienkie prążki w zakresie zieleni, lampy większej mocy mają wyższe ciśnienie i tam widmo jest ciągłe. Szczególnie dotyczy to czerwieni, więc lampy o barwie ciepłej i bardzo wysokim Ra świetnie nadają się do ekspozycji w sklepach obfitujących w czerwienie, szczególnie do kwiaciarni.
Obrazek
Osram Powerball HCI-Ts 70W /942, statecznik elektromagnetyczny. Lampa wygrzana. Mój pierwszy MH.
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Charakterystyka widmowa różnych lamp

Postprzez amisiek » 11 listopada 2011, 20:53

Teraz trochę nowych zdjęć widma:
Świetlówka 765 w duecie z 865
Obrazek
Gdyby wytłumić niektóre cienkie linie widmowe, byłoby to naprawdę niezłe źródło światła. Ku mojemu zdziwieniu pospolite 765 mają pełniejsze widmo niż dzisiejsze kompaktówki ciepłej barwy!
Obrazek
Lampka diodowa, LED chinskie, podłej jakości jak widać.
Obrazek
Obrazek
Świetlówka kompaktowa barwa ciepła
Obrazek
Świetlówka miniaturowa T5 barwa dzienna
Obrazek
Inna lampka diodowa
Obrazek
to samo bliżej
Obrazek
Świetlówka kołowa, barwa około 4000K
Obrazek
Nowa rtęciówka z nowym luminoforem, 250W
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Edit
Świetna świetlówka Narva Oceanic Light, barwa 950, Ra z grupy 1A, czyli naprawdę wysoko. Według mnie bezpośredni konkurent Philips Graphica.
Obrazek
Widmo jest bardzo wyrównane - naświetlenie na cienie pokazuje, że szpilki nie są wcale takie mocne
Obrazek
Niestety jest jedna dziura między fioletem a ciemnym niebieskim, ale poza tym to są świetne rury.
Obrazek
Dla porównania tania chińszczyzna 3000K
Obrazek
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez amisiek » 13 listopada 2011, 15:00

spektroskop został minimalnie zmodernizowany, wymieniłem paski kartonu, które robiły za szczelinę na cienkie plastikowe tasiemki. Otwór stał się o wiele węższy i zatem prążki są lepiej widoczne.
Na pierwszy rzut idzie Osram Powerstar HQI-T 250W/D, pełna moc, świeci w "keksówce". Piękne widmo, trochę tylko pasków i jedno maksimum w zieleni. Żadna "zwykła" świetlówka nie może się równać z tak zrównoważonym widmem. Klik powiększa.
Obrazek
Obrazek

Najbliższa jest Graphica, ma ciągłe widmo ale kilka mocniejszych "pików". Wg mnie jednak oba źródełka dają bardzo porównywalne na oko światło.
Obrazek

Tutaj świetlówka Philips TLD-90 Deluxe 965, widać różnicę, 90tka jest znacznie gorsza.
Obrazek

Dla porównania CDM-Tc 70W /942 na stateczniku elektronicznym. Ku mojemu zdziwieniu, jest więcej niż jeden zielony prążek.
Obrazek
Obrazek
Tutaj Philips master color mini CDM-Tm 35W /930 na stateczniku elektronicznym (made in Poland ;) ). Widać, że jest to lampa mniejszej mocy, ma niższe ciśnienie w jarzniku i więcej prążków.
Obrazek
Tutaj lampa Philips master color elite CDM-T 70W /930 na stateczniku elektronicznym. Ma lepsze widmo niż CDM-Tm mimo tego samego kodu barwy 930. Ewidentnie lepsze oddawanie barw i mniejszy różowawy zafarb.
Obrazek
A tutaj HCI-Ts 70W NDL (/942) na stateczniku elektromagnetycznym, jeszcze nie do końca rozgrzana. Sporo prążków. Gdy się lampa rozgrzeje ma bardziej zrównoważone widmo niż CDM-Tc 70W /942, chociaż tak samo ma dwa zielone cienkie prążki.
Obrazek

Edit
A jak powinno wyglądać dobre widmo?
O , tak

Obrazek
To jest oczywiście żarówka halogenowa 100W. Ostatnie zdjęcie dedykuję naszemu koledze ARW, praktycznemu krytykowi kiepskiego światła, który podobnie jak ja, lubi przesiadywać w dobrym oświetleniu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez arw » 13 listopada 2011, 17:42

aha, czyli taka marna zółć wszedzie.
Spodziewałem się mniej wiecej takich przejść:
Obrazek

Więc pokazane widma lekko wprowadzaly mnie w błąd ;]


Na płycie CD bardzo dobrze widać przejścia zarówno przez żółć jak i turkusowy, któych na zdjęciach amiśka nie widzimy. Swietlowki nawet 5-pasmowe słabo emitują żółć, jest pomarańcz, natomiast CDM-T, przejście przez żółć posiada, turkusowy także. Co prawda płytą CD nie dostrzeżemy prążków, ale oko od razu wyłapuje całe spektrum i subiektywnie widzi się, że jest "pełniej". Stąd wrażenie światła naturalnego.
Niemniej, moje oczy najlepiej trawią 942 CDM-T 70W. Moge przy tym swietle przesiadywać godzinami (w przeciwieństwie do T8 950).
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez KaszeL » 15 listopada 2011, 01:15

To teraz dwa ode mnie.

Co to za lampki?

Obrazek
Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez slaweklampy » 15 listopada 2011, 09:18

Pierwsze zdjęcie oznacza lampę rtęciową bez luminoforu, drugie wygląda na Polam LRJD?
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez amisiek » 15 listopada 2011, 11:29

Brawo, tak to jest LR, drugie to jest lampa, która była pierwowzorem LRJD. Jest to HQI-BT 400W/D
Oto moje widmo tej lampki.
Obrazek
Ku mojemu zdumieniu, widmo to jest mniej zrównoważone, ma więcej silnych zielonych prążków i więcej dziur niż w HQI-T 250W/D.
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez KaszeL » 15 listopada 2011, 12:09

No to kolejne ode mnie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co to za lampki?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez Whites86 » 15 listopada 2011, 17:11

wydaje mi sie ze 1 to LRF polampu, reszty nieogarniam :roll:
ciekawe jak wypadlo by to przy soxie :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Jak świecą lampy - zdjęcia z amatorskiego spektroskopu

Postprzez amisiek » 15 listopada 2011, 19:05

Pierwsze to normalna wysokociśnieniowa lampa sodowa, drugie to SDW-T czyli "biała soda" (hint - jest mocno ciągłe widmo, ale dublet sodowy jest zaabsorbowany), trzecie to zwykły LRF, a czwarte to potężny MH 1kW, ale nie ma najlepszej jakości światła, KaszeL mi pisał, że ta lampa już swoje odpracowała. Sox daje tylko dwie żółte kreseczki bardzo blisko obok siebie, to się praktycznie zlewa w jedną, stąd określenie dublet sodowy.
Obrazek
Autor zdjęcia - KaszeL.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Lampy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości