Jak oświetlić pokój?

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Jak oświetlić pokój?

Postprzez mrolekw » 19 listopada 2011, 22:53

Witam mój pokój ma wielkość 2,5m x 4,5m i nie wiem jak go dobrze oświetlić. Narazie jest 15w świetlówka kompaktowa i jest ciemno jak w d.... :? Myślałem na świetlówkami ale jakie będą się do tego nadawać? Zastanawiałem się nad 1x38W t8 Ale musiała by być jakaś dobra żeby dała przynajmniej 2 500 lumenów. Tak więc jakie oświetlenie będzię sie najlepiej nadawać do pokoju w którym spędzam 5-6 godzin dziennie?
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez CDM » 19 listopada 2011, 23:20

Temat bardzo przekrojowy i ciekawy, chociaż sam musisz wpierw ocenić jaki typ oświetlenia Ci odpowiada i jak się będziesz czuł w obecności np. świetlówek. Ja w dawnych czasach miałem w pokojach świetlówki i miło wspominam ten okres :) Jeśli całość oświetlenia miałaby stanowić tylko jedna rura, to musiałaby być to trójpasmówka, ale na pewno nie o barwie 950, bo T8 36W (nie 38)o tej barwie daje tylko 2300 lumenów, natomiast z innych barw uzyskasz 3250-3350 lumenów, a o to Ci chodzi. Musisz też zdecydować w jakich temperaturach barwowych gustujesz, czy lepiej się czujesz w chłodnym, czy raczej ciepłym świetle, warto też pomyśleć o oprawie, w jakiej lampa(lampy) miałaby się znaleźć, czy ma to być coś dekoracyjnego, czy też zwykła belka, bo to w końcu pokój. Pomyśl o zastosowaniu osprzętu elektronicznego, da on Twoim oczom na pewno większy komfort.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez Utilizer » 19 listopada 2011, 23:36

Jeśli nie chcesz bawić się w zmienianie opraw możesz kupić jakieś dobre świetlówki kompaktowe np takie
barwa 840, 25W, 1500lm - dwie takie i masz przyzwoicie oświetlony pokój. W dodatku ładnie się prezentują ;)

A jeśli masz kasę śmiało inwestuj w jakąś dobrą oprawę świetlówkową 2x36w na stateczniku elektronicznym i świetlówki Philips Graphica 950 :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez amisiek » 20 listopada 2011, 00:11

Moim zdanie raczej nie baw się w świetlówki kompaktowe,jesli nie musisz.
Proponuję 2x T8 36W Philips Graphica 950 na osprzęcie elektronicznym. Trochę ładnych opraw da się znaleźć, tylko trzeba poszukać. Jeśli gustujesz w zimniejszym świetle, to użyj świetlówek Graphica w barwie 965.
Możesz także uzupełnić oświetlenie lampami MH, znasz tę technologię z terrarium. Propozycja by zakładała przynajmniej jedną lampę 70W o barwie 942 na osprzęcie elektronicznym - świeć tym na sufit, będziesz mieć bardzo ładnie rozproszone światło w całym pokoju. Uważam, że na taki pokój nawet te 5 tys lm z dwóch rur T8 36W może okazać się za mało, dlatego propozycja MH.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez mrolekw » 21 listopada 2011, 18:27

Dziekuję za odpowiedzi. Ogólnie lubię światło w barwach 4000-5000K. Oprawa wcale nie musi być ładna bo jest to pokój w którym siędzę głównie ja a mi to nie przeszkadza. Odnośnie MH: położył bym sobie takie coś na terrarium (70cm od sufitu) i myślę że miał bym ładnie rozproszone światło. Ale to tylko jako dodatek. Bo czasem przyjdę na 10 min czegoś poszukać (bałagan niestety) i wychodzę. MH za długo się rozgrzewa.

Jeszcze jedno: Jak zamontować w moim przypadku belkę? Wdłuż czy w poprzek pokoju?
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez amisiek » 21 listopada 2011, 18:38

Ja bym dał jakąś prostą belkę podwójną wzdłuż dłuższej ściany pokoju. Ponieważ zajmujesz się troche majsterkowaniem, możesz wybrać praktycznie dowolną belkę, która może mieć także elektromagnetyczny osprzęt. Może być to bardzo prosta belka, oby była w miarę solidnie zrobiona i wyglądała zgodnie z tym, czego oczekujesz. Możesz użyć belki z odbłyśnikami, są takie.
Następnie upoluj na aledrogo stateczniki elektroniczne do świetlówek T8 i wymień elektromagnetyki na elektronikę. Do czasu wymiany stateczników, Graphica i inne podobne swietlówki o wysokim Ra z powodzeniem mogą działać na osprzęcie elektromagnetycznym.
Jeśli masz miejsce, gdzie często siedzisz, to uzupełnisz światło jakąś mniejszą oprawą lokalnie. Ewentualnie możesz dowalić większą ilość światła za pomocą MH, jako uzupełnienie, gdy dłużej siedzisz.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez mrolekw » 21 listopada 2011, 20:16

Ogólnie myślałem nad takim zestawem: 2x36W + jakieś małe halogeny dodatkowo na szafie lub na ścianie w roli kinketów MH.

Belkę zawsze można jakąś fajną na alledrogo dorwać.
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Jak oświetlić pokój?

Postprzez amisiek » 21 listopada 2011, 20:48

To jest dobry pomysł. Halogeny możesz dac na ściemniaczu dla nastroju.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości