Misiumac napisał(a):Ciekawa sprawa. Jeśli możesz, to napisz coś więcej o tych wstrząsach (kiedy się pojawiają, jak przebiegają, jaką mają siłę itp.)
ciężko mi o tym mówić...taki wstrząs najlepiej poczuć samemu..
a więc tak.
te wstrząsy pojawiają się nagle,bez względu na porę dnia.Ten wstrząs osobiście odczuwam jako szarpnięcie całego domu.Dom od tych wstrząsów nam popękał,podobnie jak kilka pobliskich bloków.Niestety istnieje ryzyko,że trzeba będzie się gdzieś wyprowadzić.
Przyczyna tych wstrząsów leży w min.stopniu pod kopalniami,natomiast główna przyczyna znajduje się już w gdzieś w wawie-konkretne info wymaga naruszenia regulaminu forum,tak więc pomijam co i jak,no chyba że ktoś będzie chciał,wtedy opiszę.... .
Co ciekawe:
te wstrząsy są najbardziej odczuwane w budynkach,na podwórku już nie tak mocno.
podczas niektórych silniejszych wstrząsów słychać jak by odgłos burzy
W zeszłym roku po dość silnym wstrząsie została zamknięta kwk ANNA w Rydułtowach.Dyrekcja zamknęła kopalnię ponieważ wystraszyła się tego,że będzie musiała wypłacać wysokie kwoty odszkodowań z tytułu szkód górniczych.
poczytajcie sobie:
http://kontakt24.tvn.pl/temat,wstrzas-w ... tegoryId=2cyt.z ;radio90
Ten wstrząs odczuli okoliczni mieszkańcy. „W bloku na ul. Wiosny Ludów w Radlinie przez około 10 sekund można było usłyszeć jak dzwonią szklanki”- napisał na adres
redakcja@radio90.pl Adam, Marcin z kolei informuje, że „w zasadzie były to dwa wstrząsy, jedno po drugim, w bardzo krótkich odstępach czasu”. Z informacją o wstrząsie dzwonili też do Radia 90 mieszkańcy ulicy Barbary w Niedobczycach.
Kilkadziesiąt zgłoszeń od mieszkańców
Jednak silne wstrząsy odczuli mieszkańcy regionu. W ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut po zdarzeniu służby cywilne odnotowały kilkadziesiąt zgłoszeń informujących o trzęsieniu ziemi. Niektórzy dzwoniący mówili o uszkodzeniach budynków.
- Wszystkie szkody zostały skatalogowane, więcej informacji na temat skali uszkodzeń będzie można podać w środę - poinformował (...)
cyt.z gazety:
Specjaliści podkreślają, że wstrząsów nie da się uniknąć, chodzi tylko o to, by nie były one niebezpieczne dla budynków. Stąd konieczność określenia odporności budowli na wstrząsy i ewentualne działania zapobiegawcze.
Wstrząsy powodujące skutki pod ziemią lub na powierzchni nazywa się tąpaniami. Gdy podziemne chodniki nie utracą swojej funkcjonalności, mówi się o odprężeniu górotworu (eksploatacja węgla skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w górotworze energii).
Tąpnięcia to dla górnika norma
Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio dwa razy dziennie. Kopalnie nie mają obowiązku zgłaszania do nadzoru górniczego wszystkich wstrząsów. Rejestrowane są tylko te określane jako wysokoenergetyczne.
to nie wszystko.W jastrzębiu w 2009r.pojawił się dość silny wstrząs,podczas to którego uszkodził się komin wentylatora na szybie " JAS V".Ten szyb został w 2005r.wyremontowany,zaś w 2009 zamknięty.Komin od wstrząsu popękał i groził zawaleniem się.Z tego co słyszałem,to dyrekcja ponoć żałowała swojej decyzji po rozebraniu szybu.