LED oświetleniowe - dziwna barwa

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez andrzejlisek » 24 lutego 2011, 12:43

Pewnie Poznaniacy znają sprawę wprowadzenia tramwajów Solaris Tramino do Poznania. Narazie jeździ tylko jeden taki tramwaj (jest to tylko prototyp), ale raz miałem okazję nim jechać w porze wieczornej.

Stoję na przystanku, czekam na tramwaj, podjeżdża Tramino, akurat numer linii ten, na który czekałem.

Tak patrzę od zewnątrz, oświetlenie wnętrza takie dziwne, białe, ale z domieszką niebieskiego, nie da się skojarzyć z żadną świetlówką lub MH, chociaż najbliższa świetlówka to chyba 6500K, ale światło i tak do niej nie podobne.

Pomyślałem, że tam na pewno będą diody LED, bo wiem, że diody lubią dawać takie "nietypowe" barwy, co miałem okazję już widzieć przy lampach zwanymi żarówkami LED.

Na zdjęciach wnętrza w Wikipedii, tramwaj wygląda tak samo, jak ten w Poznaniu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tramino

Ciekawe, czy to są diody takie lepszej, czy gorszej jakości. Moim zdaniem, dobra dioda oświetleniowa powinna dawać światło zbliżone do określonej bieli, że przeciętny człowiek pomyli światło z dobrą świetlówką lub lampą MH o tej samej barwie.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez toomm40 » 17 września 2012, 21:48

co do dziwnej barwy LED -mój brat przywlókł do domu "świetną żarówkę, co to prawie prądu nie pobiera".może i nie pobiera.
została wkręcona w kuchni,żeby jasno było (tak,jakby przedtem było ciemno,ale nieważne)
ile razy zapalę tą żarówkę , to mam wrażenie ,że mam pod sufitem niskoprężną lampę sodową ...jak dla mnie -katastrofa !
pudełko zostało wyrzucone lub jest nie wiadomo gdzie , a na żarówce nie jest NIC napisane.
szczerze powiem,że już tylko PRL-owska świetlówa T12 daje wiele lepsze swiatło niż ta "LEDA", wszystko jest sino-szare.
nawet za darmo bym nie wziął takiej żarówki do domu :?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez Marek140 » 18 września 2012, 05:45

toomm40 napisał(a): żarówki

toomm tak na przyszłość,to się nazywa lampa diodowa,żarówki mają żarnik a nie diody LED ;)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez toomm40 » 18 września 2012, 09:19

ano tak , fakt ,ja tak potocznie to sobie żarówką nazwałem, ale dzięki za sprostowanie ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez ElmicPL » 25 listopada 2014, 16:00

Chyba nie tylko Ty,bo potocznie "żarówką" nazywa to zdecydowanie więcej osób,również tych z branży,od to takie ułatwienie:)
www.elmic.pl - artykuły elektryczne, led.
ElmicPL
 
Posty: 13
Dołączył(a): 8 sierpnia 2014, 12:12

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez Whites86 » 26 listopada 2014, 21:18

ElmicPL napisał(a):Chyba nie tylko Ty,bo potocznie "żarówką" nazywa to zdecydowanie więcej osób,również tych z branży,od to takie ułatwienie:)

tyle że tutaj staramy trzymac się poprawnych nazw wszelakich źródeł światła ;) bo nie wszystko co emituje światło jest żarówką ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez mosfetkiler » 28 listopada 2014, 14:30

Spotkałem naświetlacze z taką niby ciepłą barwą świetła i dziwnym zafarbem - takim zielonkawożółtawym...
Sporo jest też naświetlaczy z takim niesympatycznym sinym odcieniem.
Co ciekawe nieliczne w moim mieście uliczne LED mają całkiem sympatyczne światlo - tak ok. 4500K.
Ostatnio edytowano 15 grudnia 2014, 12:06 przez mosfetkiler, łącznie edytowano 1 raz
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez Lampka » 12 grudnia 2014, 23:42

Ja ostatnio zwróciłem uwagę na oświetlenie placu przed jednym z wejść do zabudowań, gdzie świecił naświetlacz LED - jej światło było praktycznie... niebieskie. Takie robiło wrażenie, w porównaniu z innymi lampami, nawet dającymi dzienne światło. Reflektor był mocny, znajdował się na elewacji, a wszystkie kolory, zwłaszcza zielone, były mocno zniekształcone.
Natomiast po fioletowawym zafarbie można bez problemu rozpoznać np. który szyld sklepowy kryje pod sobą lampy LED. Nawet w mojego mieszkania widać taki nad jednym ze sklepów - świeci jasno, że oświetla chodnik przed sklepem, ale barwa światła robi takie nieprzyjemne wrażenie.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez mosfetkiler » 15 grudnia 2014, 12:11

A zaczynają się trafiać naświetlacze gdzie szczególnie wieczorem zaczynam mieć wątpliwości - LED czy MH.
Sczególnie widoczne jest to przy bieli na "oko" 4K.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: LED oświetleniowe - dziwna barwa

Postprzez jacekk » 19 grudnia 2014, 12:00

mosfetkiler napisał(a):A zaczynają się trafiać naświetlacze gdzie szczególnie wieczorem zaczynam mieć wątpliwości - LED czy MH.
Sczególnie widoczne jest to przy bieli na "oko" 4K.


Też to zauważyłem. Praktycznie dopiero z bliska widać że to nie jest MH cóż, technika idzie do przodu.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie


Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość