Wymiana oświetlenia w pokoju

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez Beton » 9 stycznia 2015, 22:15

Jak pisałem już w innym temacie, robię ponowne podejście do światła fluorescencyjnego w pokoju.

Wcześniej siedziałem przy świetle żarówek halogenowych i było świetnie. Jednak ciągnęły te 126W i co jakiś czas się paliły, więc w nowym mieszkaniu po prostu wkręciłem do istniejącej oprawy kompakta philips 32W. Krótko mówiąc, porażka, światło jest mdłe, nieprzyjemne, skwierczy, a w istniejącej oprawie świeci w sufit, przy tym rozpala się minutę.

No więc wybór padł na oprawę, którą można dostać tanio: nową belkę BN 220 i świetlówki osram lumilux de luxe 940. Jednak moje zamówienie odwołano ze względu na brak świetlówek w sklepie, a więc ciągle mogę wybrać coś innego, a mam kilka pomysłów:

-dołożenie po 10zł na świetlówkę graphica lub color proof o Ra=98, ale o mniejszym strumieniu świetlnym
-pomieszanie barw 930 i 954
-montaż dwóch lumiluxów 940 lub 930.

Co polecacie? Myślę, że światło o barwie 930 ze świetlówki osram będzie lepszej jakości, niż z kompakta philipsa - posiada ktoś takie świetlówki? Ewentualnie zainwestuję w chłodniejsze 940. A, że to nie są tanie zakupy, to chciałbym kupić raz, a dobre świetlówki - na lata. Może polecicie jakiś sklep? ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez amisiek » 9 stycznia 2015, 22:44

Użyłbym 954. Mniejszym strumieniem się tak bardzo nie przejmuj, światło będzie się wydawało jaśniejsze na pastelowych barwach - ja to ćwiczyłem z Graphicami i De Luxe. Dwie świetlówki o jednej barwie mają zaletę - przy oprawie bez klosza (a taką oprawą jest belka) unikniesz zabarwianych półcieni. Dużo by ich nie było, ale skoro można uniknąć to moim zdaniem warto to zrobić.
Rury kupowałem w hurtowni Grodno.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez Beton » 9 stycznia 2015, 22:58

amisiek napisał(a):Użyłbym 954. Mniejszym strumieniem się tak bardzo nie przejmuj, światło będzie się wydawało jaśniejsze na pastelowych barwach - ja to ćwiczyłem z Graphicami i De Luxe. Dwie świetlówki o jednej barwie mają zaletę - przy oprawie bez klosza (a taką oprawą jest belka) unikniesz zabarwianych półcieni. Dużo by ich nie było, ale skoro można uniknąć to moim zdaniem warto to zrobić.
Rury kupowałem w hurtowni Grodno.


Obawiam się, że 954 byłoby dla mnie za chłodne. Teoretycznie to światło słońca w południe, ale nie miałem okazji zobaczyć, jak świeci świetlówka o takiej barwie. Na zakup dwóch rur wydam aż 60-70zł, więc nie chciałbym później siedzieć przy świetle, które może być dla mnie męczące ;).

Czyli poleciłbyś raczej Graphica i De luxe niż Lumiluxy? Podejrzewam, że w sklepie typu castorama nie dostanę rur 9xx?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez toomm40 » 9 stycznia 2015, 23:01

czy Color proof albo graphica są jeszcze lepsze niż lumilux de luxe np.950 czy to to samo ?
mógłby ktoś napisać , jak się układa ta drabinka co do jakości światła poczynając od 8xx?

ps, świetlówki liniowe to dobry pomysł ,o ile tolerujesz takie oprawy w pokoju, bo nie wszystkim się one podobają . ewentualnie mógłby być też dobry MH np.70W
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez Beton » 9 stycznia 2015, 23:08

toomm40 napisał(a):czy Color proof albo graphica są jeszcze lepsze niż lumilux de luxe np.950 czy to to samo ?
mógłby ktoś napisać , jak się układa ta drabinka co do jakości światła poczynając od 8xx?


Dokładnie ;) Sam tego szukałem dość długo, znalazłem jedynie informację, że podobno lumilux mają Ra=94 do 96, a color proof/graphica 98. Ale lumiluxy 18w t8 dają 1200 lm, a graphica podobno tylko 900lm. Chcę mieć jak najwyżej jakości światło w pokoju, niezamulające, stąd pomysł na 940.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez toomm40 » 9 stycznia 2015, 23:16

ok, ale zwykłe lumiluxy dają swiatło 8xx. dopiero jeśli jest dopisek de luxe to nam sie robi 9xx
na rurach osrama np widać :L18W lumilux 21-840 , a więc samo słowo lumilux jeszcze nie stanowi o niczym

Obrazek
Ostatnio edytowano 9 stycznia 2015, 23:36 przez toomm40, łącznie edytowano 1 raz
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez amisiek » 9 stycznia 2015, 23:19

W kolejnosci subiektywnej jakości światła świetlówek T8 i innych źródeł światła
pospolite 840
pospolite 865
Osram Lumilux Active 840 (dłuższy czas poświaty, mniej miga na elektromagnetyku)
Osram Lumilux T5 HO 840 (o wiele mniejszy różowy zafarb niż przy T8, gdyż zastosowany jest inny lumonofor)
teraz długo, długo nic... potem
Philips 950 De Luxe (Ra=90)
Osram 950 De Luxe (Ra=91) moim zdaniem mniej niebieskiego zafarbu ale to subiektywna sprawa.
światło słoneczne przez nieco grubszą szybę biurową
Narva 950 Oceanic (Ra=93 i faktycznie tyle jest)
Sylvania Full Spectrum (De Luxe) Ra=94. Rura sprzedawana tylko w USA.
Metalohalogen Osram HCI-T 150W /NDL (942, Ra=95-96).
Narva BioVital
lampy wyładowcze filmowe stosowane w reflektorach (ARRI Sun, ARRI MAX, Bron Kobold)
światło słoneczne przez szybę 6mm
ex aequo Philips TL-D 90 Graphica (Ra=98), Osram Color Proof (Ra=98)
lampa ksenonowa XBO
lampa siarkowa z filtrem wyrównującym zielony zafarb, ex aequo światło słoneczne na południu Europy/Ameryki Płn w południe bez szyby
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez toomm40 » 9 stycznia 2015, 23:35

świetne zestawienie. teraz już wszystko jasne , co i jak .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez Beton » 13 stycznia 2015, 17:48

Pamiętacie "lampę naftową"? :D

Obrazek

Dzisiaj już miałem wszystko, doszły rury 940 osram lumilux de luxe, poprzedniego dnia przyszła farel BN-220N, z której zerwałem naklejkę (niestety używają beznadziejnego kleju, a lakier na oprawie jest położony bez utwardzacza, więc razem z naklejką zeszło trochę lakieru :evil: Przygotowałem ją do montażu i dzisiaj trafiła na sufit. Zapłonniki dołączone do niej to philipsy, za jakiś czas wlecą alumioniowe polampy, zdecydowanie szybciej radzą sobie z odpalaniem świetlówek. No i jestem bardzo zadowolony z jakości światła, jak i ilości, w porównaniu do kompakta philipsa tornado światło nie jest tak potwornie mulące, widać różnicę w oddawaniu barw, i w samym pokoju dzięki lepszej oprawie jest jaśniej. Do poprawki jeszcze mam detale, tj. widoczne przewody. Niestety, przytwierdzić oprawy do sufitu nie mogę, ze względu na to, że mieszkanie jest wynajmowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porównanie: kompakt philips tornado 32w i Farel BN220N z dwoma kijami 940. Ten sam czas naświetlania, ISO i wartość przesłony. Balans bieli nie jest idealny, ale w końcu to tylko stara cyfrówka.

Philips :
(przepraszam za uwiecznienie śmietnika w pokoju, nie sądziłem, że będę wstawiał to zdjęcie na forum)

Obrazek

BN 220N:

Obrazek

Także rury 940 okazały się trafnym wyborem. Dzięki wszystkim za udzielanie się w wątku. :)
Ostatnio edytowano 13 stycznia 2015, 18:33 przez Beton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wymiana oświetlenia w pokoju

Postprzez Utilizer » 13 stycznia 2015, 18:03

No i super, jak jesteś zadowolony to najważniejsze :)
Chociaż ja mimo że fanatykiem T12 nie jestem, to T8 w mojej ulubionej belce nie trawię :mrgreen:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Następna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości