Porwano neon

Wszystko o neonach

Porwano neon

Postprzez atreyu » 15 kwietnia 2015, 18:43

Witam!

Wiem że tytuł jest co najmniej groteskowy, ale to nie jest żart.

Od kilku tygodni przygotowywaliśmy projekt rewitalizacji klasycznego neonu gazowego zainstalowanego w Gdyni przy ulicy Starowiejskiej 34, przedstawiającego eskulapa wyłaniającego się z kielicha. Był to klasyczny przykład neonowego designu lat 70 XX wieku, wykonywany dosyć często przez ówczesne firmy neoniarskie, jako typowy element identyfikacji wizualnej aptek.

Obrazek

W dniu 13.04.2015 nieznani sprawcy powołując się na nasze stowarzyszenie dokonali bezprecedensowego demontażu tej instalacji. Do chwili obecnej los tego neonu nie jest znany, jednak zważywszy na rozeznanie sprawców w aktualnej sytuacji prowadzonych rozmów z centralą sieci aptek, zaangażowanie finansowe w wynajęcie podnośnika do przeprowadzenia prac na wysokości, a także niedewastacyjny charakter przeprowadzonych prac uważamy że instalacja ta została przechwycona przez osoby zaangażowane w tematykę neoniarską.

Ze względu na uszkodzenia co najmniej kilku elementów świetlnych jesteśmy pewni że prędzej czy próżnej sprawcy będą chcieli zlecić wykonanie ich repliki bądź to z odrysów podkładu, bądź z samego kształtu uszkodzonych mechanicznie rur jarzeniowych, tym samym ujawniając się w internecie.

Wobec zaistniałej sytuacji zwracam się z prośbą o zwrócenie uwagi na zdjęcia zamieszczane przez fanów techniki neonowej które mogły by przypominać elementy tejże instalacji. Będziemy bardzo wdzięczni za taką formę pomocy w prowadzonych przez nas poszukiwaniach.

Pozdrawiamy.

Magdalena Grus i Maciej Mokros
https://www.facebook.com/pages/Neony-Tr%C3%B3jmiasta/1547682478808497
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Porwano neon

Postprzez MercuryFenix » 15 kwietnia 2015, 19:22

Jak można być tak ułomnym człowiekiem ? :roll:
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Porwano neon

Postprzez toomm40 » 15 kwietnia 2015, 19:34

zuchwała kradzież ...
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Porwano neon

Postprzez trojmiejski » 15 kwietnia 2015, 19:40

W 2013 ten neon fotografowałem, lecz tak poza tym to często pod nim przechodziłem.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Porwano neon

Postprzez Beton » 15 kwietnia 2015, 20:05

A ja myślałem, że kilka dni temu skradziona spod mojego bloku stara cezeta była przykładem, że w Polsce wszystko mogą ukraść. Ale to... się w głowie nie mieści. W głowie mam obraz szaleńca-kolekcjonera, który zlecił kradzież neonu. Przecież ludzie siedzący w tej tematyce nie są tak "rąbnięci", żeby podjeżdżać z podnośnikiem kraść neon :roll:
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Porwano neon

Postprzez Witeku » 15 kwietnia 2015, 20:20

teraz temat neonów jest modny, a jak coś się robi modne, to od razu przyciąga to różne osoby, które chcą na tym skorzystać...
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porwano neon

Postprzez OUKS340 » 16 kwietnia 2015, 17:38

I nie ma żadnych świadków? Numeru rejestracyjnego podnośnika? Nazwy firmy na samochodzie? Rozejrzyjcie się czy w pobliżu nie ma kamer monitoringu (prywatnych firm). Ktoś musiał coś widzieć...
Szkoda że neon nie ma (jak domniemam) prawowitego właściciela bo wtedy kradzież mozna by było zgłosić na policję. Oczywiście JAK BY chcieli się tą sprawą zająć i wartość skradzionego urządzenia wynosiła co najmniej 1000zł :roll:
Oby tylko nie został skradziony na zamówienie jakiegoś kolekcjonera z za granicy tak jak napis nad bramą jednego z obozów koncentracyjnych :|
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Porwano neon

Postprzez toomm40 » 17 kwietnia 2015, 19:46

jeśli ten neon był rewitalizowany, to mniemam,że rurki wykonano od nowa (?) , więc raczej wątpliwe jest to , aby kradzież była na zamówienie kolekcjonera.
niepowtarzalność kształtu też raczej odpada. takie coś może sobie każdy zamówić w firmie wykonującej neony . żaden problem.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Porwano neon

Postprzez atreyu » 17 kwietnia 2015, 21:10

Witam!
Więc tak , kamer w pobliskich budynkach brak, monitoring w samej aptece jest, ale miejsca nim objęte nic nie wnoszą do sprawy. Miejski monitoring swym zasięgiem nie obejmuje tego miejsca.

Projekt renowacji był w fazie uzgadniania sprawy z siecią aptek, ale wiadomości o postępach rozmów spływały także do właściciela budynku. Sprawcy podający się za nasze stowarzyszenie w rozmowie z właścicielem budynku powołali się na korespondencję z apteką. Nie udało się ustalić źródła wycieku tych informacji :(

Szkło miało powstać nowe na podstawie zdemontowanych rur jarzeniowych oraz odrysu konstrukcji, ale po uzyskaniu zgody zarówno apteki jak i właściciela. Niestety ktoś nas z tym wyprzedził...

Replikę wykonać można, to nie problem, Na podstawie fotografii, po korekcji perspektywy oraz wad obiektywu można plik wektoryzować i na tej podstawie wykonać replikę, ale to już nie to samo. Ta sama kwesta była poruszona w dniu dzisiejszym na spotkaniu z plastykiem miejskim. p. Piątek zaangażował się w sprawę, sam dowiadywał się u właściciela budynku jak doszło do tej sytuacji. Wersja jemu przedstawiona nie odbiega od tego co my usłyszeliśmy od kierownika apteki. Na chwilę obecną mamy doczynienia z precedensem na skalę krajową, bo ja o takiej sytuacji nigdy nie słyszałem.

Zdjęcia tego neonu na pewno jeszcze wypłyną do sieci, kwestia czasu. Jak tylko osobnikom którzy dokonali tej akcji znudzi się jego podziwianie w piwnicy będą się nim chwalić :)

Zaprzyjaźnione szklarnie neonowe także otrzymały "list gończy" ;)

Pozdrawiam. . .
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Porwano neon

Postprzez Utilizer » 20 kwietnia 2015, 12:34

Po tym szumie jaki powstał, wątpie że sprawcy porwania się pochwalą w sieci - chyba że są idiotami :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Następna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości